Nechte minulost minulostí a posuňte se kupředu!

0
3756

Ovládají vás opratě minulosti a cítíte na své noze kouli s řetězem? Minulost nám dává inspiraci a návod, jak se zachovat příště. Po inspiraci od ní získáváme i upozornění, jak se příště nezachovat. Zúčtujte s nepříjemnými vzpomínkami tím, že je investujete do varování, díky kterým se do podobných situací už nikdy nedostanete. Skoncujte se strachem z minulosti a zkuste se zaměřit na přítomný okamžik a těšte se na budoucnost.

bw-934485_1280

Nenechte se vtáhnout do omylu, že své chyby musíte neustále opakovat a od nynějška jim předcházejte. Vyškrtněte ze svého slovníku věty: ,,To dopadne úplně stejně jako minule, nikdy se nic nezmění.“ Přelaďte si strunu ve svém uvažování a pojďte přivítat nové zítřky bez předsudků. Ty totiž mohou být až sebedestruktivní a brání našemu rozletu. Minulost vás ovládá víc, než se zdá. Do paměti bylo zapsáno tolik vzpomínek, že si na všechny jednou stejně nevzpomenete. Nejčastěji však zapomínáme na ty dobré a trápíme se prožitky, které se k nám vracejí. Jsme otroci minulosti a neumíme se těšit na budoucnost.

Zúčtujte s minulostí co nejdříve

Nemyslete na pesimistické fráze, že něco nedokážete, že svůj přístup stejně nezměníte a budete stále zamčeni za dveřmi v minulosti. Nikdo vám ve změně nebrání, jedině snad vy sami! Jedině přijetím svých chyb a prohřešků můžeme za minulostí zavřít vrátka a začít znovu. Sami si v tomto okamžiku rozhodujete o tom, jaký bude váš příští den, jaký bude váš život. Nestresujte se předsudky, jaký by život byl, ale soustřeďte se na to, aby byl nejlepší.

Takové myšlení chce ale hodně pevné vůle a hlavně čas. Při každé špatné vzpomínce znovu vytahujeme strašáky, se kterými minulost prožíváme znovu a znovu. Nepročítejte proto staré zprávy, neprohlížejte si fotografie, které by vám mohly ublížit. Jednoduše si neubližujte tím, že budete minulost vytahovat v jakékoliv podobě.

Netvrdíme však, abyste za minulostí udělali tlustou čáru, minulost k našemu životu zkrátka patří a měli bychom ji přijmout za svou vlastní. Vezměte si z ní to dobré a z toho špatného se poučte. Ale nezůstávejte u špatných vzpomínek víc, než je zdrávo. Zkuste se spíš zaměřit na nové zítřky a naučte se jednat v přítomném okamžiku, minulost už nezměníte. A to špatné nezapomenete. Takže se snažte vytvořit si co nejvíce krásných vzpomínek, na které budete vzpomínat a které zastíní ty špatné.

Přijměte plnou zodpovědnost za své jednání a svůj život. Je jen na vás, jak budou vypadat další dny. Pokládejte si otázky, které vás mohou posunout dál a díky kterým se poznáte lépe. U odpovědí buďte upřímní, jinak si neuvědomíte realitu. Sebepoznání má velký vliv na efektivitu v dalších krocích.

Vytvořte si harmonogram a plány, kterými se budete zabývat. Najděte se v nových zážitcích, v nových zájmech a najděte na sobě ty nejsilnější stránky. Proč na sobě hledat jen negativa, když oplýváte tolika dobrými schopnostmi. Dělejte to, z čeho máte radost a co vás posouvá dopředu. Nevymlouvejte se na minulost a dělejte si plány do budoucna. Věnujte se myšlence, která vás navede na vaši vysněnou budoucnost. Co byste chtěli dělat za pár let, kam se chcete podívat a s kým se tam vydáte? Nemusíte si plánovat všechno i s detaily, ale můžete si vymyslet nové příležitosti a možnosti, které vás budou těšit.

,,Minulost není třeba milovat, stačí jí rozumět a nezapomenout, že končí v budoucnosti. – Miroslav Ivanov

© Barbora Mikysková

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here