Závist: Jed, kterým ubližujeme jen sami sobě!

0
6213

Závist je něco, s čím se pravděpodobně v životě setká každý z nás. Ať už s tím, že někdo závidí nám nebo že my závidíme někomu jinému. Je to vlastnost, která nám křiví charakter a kvůli které máme v sobě nebezpečný jed. Proč si dávat na závist pozor a jak se ji zbavit jednou pro vždy?

Proč vlastně závidíme druhým?

Závist vyplývá z našeho vlastního pocitu méněcennosti. Závist přichází na řadu pokaždé, když se cítíme ohroženi.  Jsme ohrožení někým, kdo disponuje materiálními statky či jinými vlastnostmi, které my nemáme a tolik bychom je chtěli mít. Proč je zmíněno slovo „ohroženi“? V takovéto situaci je ohroženo naše vlastní ego, které stále doufá, že máme stejné nebo i lepší kvality než druhý člověk.

„Jak to že, je lepší v tenisu, když trénuje jen jednou týdně?  Proč má vždy samé jedničky, když se vůbec neučí?“

K takovým lidem si budujeme negativní emoce, které si buď ponecháváme v sobě, nebo to dáváme najevo rýpavými poznámkami či pomluvami. To je právě ten moment, kdy jsme sami sebe otrávili, aniž bychom o tom věděli. Domníváme se, že to jsou ti druzí, co nám ubližují, berou nám pozici nebo pozornost kvůli tomu, co mají, ale ve skutečnosti jsme to my, kdo si sám sobě ubližuje.

Ubližujeme sami sobě, protože plýtváme zbytečně svojí energií a věnujeme svůj drahocenný čas něčemu, co nás vyčerpává a nic dobrého nedává. Mimo to tím můžeme otrávit i toho druhé člověka, který si může dělat těžkou hlavu z toho, proč ho nemáme rádi či proč o něm šíříme pomluvy, což může vést k nedorozumění i k počátku vzájemné anti sympatie nebo dokonce nepřátelství. Pocit křivdy vzniká na obou stranách.

Jak se neotrávit závistí?

Přát druhým úspěch je mnohdy velmi těžké, avšak je to způsob, jak přeměnit své negativní emoce na pozitivní. Tím se zbavíme negativních myšlenek a emocí, které nás celou dobu rozptylovaly od našeho vlastního úspěchu. Představme si, že hrajeme fotbalový zápas, a právě jsme v náběhu na bránu. Pokud naše myšlenky směřují jinam a nesoustředíme se pouze na to, jak vstřelíme gól, je pravděpodobné, že skutečně neuspějeme. Soustředíme-li se na něco jiného, naše snaha nemůže být 100 % efektivní.

Pokaždé co budeme plýtvat myšlenkami závisti, vzpomeňme si na to, že přesně kvůli tomu nikdy nedosáhneme takových kvalit, které má druhý člověk. Jsme rozptýleni a scházíme z cesty. Plýtváme vlastním časem.

Zvolme místo závisti inspiraci!

Změna mysli v nás vyvolá i změnu emocí. Ten daný člověk nemusí být terčem závisti ale terčem inspirace! Může nám sloužit jako někdo, kdo nás svým chováním inspiruje a je pro nás motivací. Pokud si to uvědomíme včas, náš úhel pohledu se změní.

Každý z nás je unikátní a má jiné talenty. V něčem jsme horší, v něčem lepší než ostatní a tak to má být. Neplýtvejme energií na závidění a srovnávání se s ostatními. Přeměňme naši závist na inspiraci a motivaci, díky které se budeme posouvat dopředu nikoliv zpět.


ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here