Podzimní místa, která vám učarují, kam vyrazit?

0
3041

Máte poslední možnost a posledních pár víkendů, abyste se vydali kochat se do barevné přírody plné šustícího listí, nízkých slunečních paprsků a brzkých svítání. Krajinou se naposledy blýsknout pavučiny, na kterých zůstávají kapky deště a cesty vlakem nebudou jen bílé a šedivé pláně. Tu a tam se ještě naskytne barva a veselá krajina, právě taková, jaká nás ještě zve na návštěvu. Dnes vám nabídneme, kam se ještě vydat s termoskou teplého čaje a s nabitým foťákem. podzim

Symbol a pýcha Národního parku České Švýcarsko

Ano, právě sem míří kroky návštěvníků za brzkých ranních svítání na podzim. Pravčická brána je totiž naší přírodní raritou, je největším skalním útvarem v Evropě. Když se k ní vydáte opravdu brzy, poštěstí se vám vyhlídka bez tlačících se davů na fotku a bez vřískajících dětí, které už nemohou a nebaví je pochodovat. K výběžku vede cesta lesem a skalními pěšinami. Když se teple ustrojíte, nezapomenete si vzít dobrou náladu, bude vám cíl velkou odměnou. Z vyhlídky je úžasný pohled do zalesněné a barevné krajiny.

České Švýcarsko je ideální destinací pro celé rodiny, ale i pro jednotlivce. Je to nejmladší národní park u nás a jeho cesty jsou udržované i v zimě. Nebojte se, že když se sem vydáte sami, že se budete procházet v končinách bez civilizace. Pravděpodobně se vám nestane, že byste se tu ocitli zcela sami.

Kašperk a jeho chladné hradní zdi

Zima se pomalu blíží a spousta z nás v předvečer Štědrého dne usedne k televizi, kde poběží Anděl Páně. Vzpomínáte si, kde se vánoční pohádka natáčela? Přesně na tomto hradu. Jedná se o nejvýše postavený hrad u nás. Kašperk najdete na Šumavě, na hranicích s Bavorskem. Jeho historie je opředena tajemnými pověstmi a s jeho minulostí je spojeno několik legend. Úkolem hradu bylo chránit hranice a zabezpečovat obchod. Jeho základy a samotnou stavbu nechal vybudovat císař Karel IV. Vydat se k němu můžete po turistické trase, která vás navede přímo k hradní bráně.

Evropský skvost v polích rašeliny – rezervace Soos

Pokud nechcete na hrad, mohla by vás zaujmout národní přírodní rezervace Soos. Nachází se u Františkových Lázní. A co je to vlastně zač? Rezervace je místem, kde vyvěrají minerální prameny, mezi kterými jsou pole rašelinišť a slatinišť. Právě z tohoto důvodu se vydejte do rezervace v podzimních měsících.

Křivoklátsko Oty Pavla a klidné Berounky lemované lesy

Lákají vás kraje, kde se inspiroval Ota Pavel? Kde se spisovatel procházel po okrajích Berounky, v zalesněných krajích a sledoval, jak se čeří voda v řece? Trocha nostalgie nezaškodí a v barevném Křivoklátsku jí najdete dostatek. Tato středočeská krajina vám nabídne ty nejpestřejší palety barev. Kdo chce pochopit krásu tohoto kraje, udělat si obrázek, jak Křivoklátsko vypadá, nechť se vydá na Jouglovku. Ta nabízí pohledy na zalesněné stráně a návštěvník si tu uvědomí, kde se právě nachází. Jelikož je vrch vysoko nad ostatními v krajině, můžete odsud vidět na vršky ostatních skal. Připravte se však, že se k ní budete ubírat po strmé pěšině. Poté se můžete vydat na kopec Velíz, z něhož uvidíte na celé Křivoklátsko. I zde se nachází hrad, jehož návštěvu byste neměli vynechat. Jmenuje se Týřov a je zde velmi významnou historickou stavbou.

Sousední Slovensko se smíšenými lesy

Chcete-li si na výlet zajet trochu dál, vězte, že u našich sousedů na Slovensku se vyskytují úchvatné kraje, jejichž scéna a barvy si zamilujete. Jsou to Vysoké tatry se smíšenými lesy. Právě ty jsou plné žlutých, červených a oranžových teplých odstínů, které vás zahřejí u srdce.

Právě takový je letošní podzim Na polovinu listopadu neobvykle teplý a kouzelný. Barvami to jen hýří, a dokud ještě není jednobarevné období táhnoucí se od prosince do začátku března, objevte venku oblasti, kam se budete chtít vracet.

© Barbora Mikysková

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here