Santorini: Objevování bájné Atlantidy

0
1510

Už při samotné cestě se vám může Santorini jevit jako pohádkový ostrov. V dáli nejprve vidíte pouze nejasné obrysy, které se postupně zhmotňují v záři horkého řeckého slunce. Vplouváte do jakési laguny a před vámi se náhle rozprostře celý ostrov jako na dlani. Ač se zdá být na první pohled neobydlený, opak je pravdou – na vnitřní straně lemující okraj obří kaldery, se rozprostírá hned několik malebných městeček, přímo vybízejících k romantickým procházkám a výpravám napříč ostrovem.

Tím prvním, co jistě každého zaujme, je samotný tvar ostrova. Jedná se o pozůstatek ostrova původního, zvaného Strongili, jež byl zničen mohutnou sopečnou erupcí. Střed ostrova klesl pod mořskou hladinu a nad ní zůstaly pouze obvodové části. Původní civilizace byla nenávratně zničena a ostrov zůstal po několik staletí neobydlen. Teprve v prvním tisíciletí před naším letopočtem se sem lidé začali opět vracet. Prvními obyvateli se stali mínojsko-dórští přistěhovalci z Kréty, kteří zde začali budovat novou civilizaci na vápencových útesech jihozápadní části ostrova. Nově vzniklý ostrov byl oficiálně pojmenován Thera a stejný název dostalo i hlavní město. Název Santorini, který je v současnosti známější, je zjevně novější a nejspíše je odvozen od jména patronky ostrova – Santa Irini. Samotné Santorini však není jediným ostrovem, jež nově vznikl po sopečné erupci. Doplňují jej Thirasia, Aspronisi, Nea Kaimeni a Palea Kaimeni, avšak Sontorini je největší. Tragická historie však neměla na ostrov pouze negativní dopad. Právě díky ní je totiž považován za pozůstatek bájné Atlantidy. Přestože její existence nebyla nikdy potvrzena a jediné písemné zmínky o ní můžeme nalézt v Platonových spisech, stále láká mnoho lidí ke snění o legendárním kontinentu – perle mezi ostrovy.

Pověsti, jež jsou již neodmyslitelně se Santorini spjaty, jsou také jedním z hlavních lákadel cestovatelů, kteří uvažují o výpravě na tento ostrov. Pokud si zvolíte za cíl své cesty právě Santorini, můžete si vybrat mezi dvěma druhy dopravy a oba vám jistě poskytnou neopakovatelné zážitky. Tím prvním je letecká doprava. Její výhodou jsou přímé spoje z Prahy. Není vyloučena ani možnost dopravy soukromým letadlem. Dáváte-li přednost cestě doprovázené šuměním moře, zvolte si mezi klasickou plachetnicí a katamaranem. Dojem ze samotné plavby je rozhodně ještě silnější, než cesta letadlem, neboť právě a pouze z lodi si nejlépe vychutnáte pohled na ostrov ze středu kaldery, kde se rovněž můžete věnovat i potápění a poznávat nejen krásy ostrovní, ale i ty podmořské.

Na první pohled charakterizují Santorini tři základní barvy – černá, modrá a bílá. Černé jsou sopečné oblázkové pláže, které jsou vyhledávaným místem turistů i místních obyvatel. Horký písek svádí k večerním procházkám po pobřeží za západu slunce, který je zde skutečně jedinečný. Za blankytně modrou a zářivě bílou barvou se však musíte vypravit do nejvýše položených částí ostrova, které jsou od pobřeží odděleny příkrými kamenitými svahy s nádechem temně rudé barvy. Stačí vystoupat nad skalnaté pobřeží a spatříte charakteristickou řeckou krajinu, vinoucí se révu a před sebou některé z mnoha malebných městeček. Právě domy na Santorini mají jasně bílou barvu odrážející hřející sluneční paprsky. Modré jsou pak kopule kostelíků, které jistě stojí za navštívení. Města jsou si velice podobná, co se architektury týče, avšak nikde jinde mimo Krétu jim podobné nenaleznete. Za zmínku jistě stojí hlavní město Thira, či město Oia – dvě hlavní centra turismu a obchodu na ostrově. Kromě tradiční keramiky se zde můžete setkat i s originálními šperky s působivými řeckými vzory.

Delší pobyt vám zde může zpříjemnit i dobře zvolené ubytování v některém z místních hotelů v architektonickém slohu typickém pro tento ostrov, jako je například Zanos Melathron Deluxe Hotel, nabízející nejen překrásný výhled na moře z jednoho z nejvyšších míst ostrova, ale také příjemné posezení ve špičkové restauraci, vyhloubené přímo do skály. V horkých letních dnech nabízí velice příjemné osvěžení také nápoje doručované přímo do apartmánů. Ve všech ohledech je toto místo jako stvořené pro strávení ideální dovolené bez toho, aniž by jste se zde museli o cokoliv starat – bude o vás postaráno s maximální péčí. Pokud však hledáte skutečnou perlu, je jí Astarte Suites Hotel, nacházející se jen několik kilometrů od Oiy. Setkáte se zde rovněž s klasickou místní architekturou, avšak okořeněnou moderními designovými prvky a vybavením připraveným pro vaše naprosté pohodlí. Každé apartmá je vybaveno tak, aby vám nic nebránilo užít si skutečný luxus například ve vířivce či na vlastní soukromé terase se sklenkou dobře vychlazeného šampaňského. Mimo to je každé z nich zařízeno originálně ve vlastním stylu a navrženo tak, aby poskytovalo skvělý výhled na moře a okolní ostrovy. Nachází se zde i venkovní bazén, jehož horizont splývá s hladinou moře a vytváří tak dojem jednolité vodní hladiny. Přímo u něho můžete nalézt kavárnu pro trávení pozdního odpoledne, nechcete-li se věnovat například tanci v některé z místních taveren.

Pokud se rozhodnete pro návštěvu Santorini, jistě vás čeká nevšední zážitek. Přivítá vás oáza klidu s neopakovatelnou atmosférou, kterou jistě stojí za to si vychutnat.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here