Malé změny s velkými výsledky!

3
2411

Doufám, že vás už minulý článek z nové rubriky Zdraví a Vitalita vyprovokoval k akci se starat o své tělo. Úspěšným lidem jednoduše fast-foody nesluší. Takže tipujete správně – dnešní článek se zaměří na naši stravu. Ale ještě dřív, než vám naordinuji klíčky, pohanku a syrovátku (čímž bych raději nezačínala), tak si povíme něco o tom, JAK chytře jíst…

Představme si vlastní tělo. Ráno vstane a po hodinách spánku je dehydratované. Ještě než se ale pořádně probudí, už si zapalujeme cigaretku, vaříme kávu či silný čaj a v lepším případě tělo dostane po tomto “infarktovém” startu rohlík či chleba. V horším půjde do práce hladové. A najednou se od něj očekává, že bude po celý den fungovat na maximum. Po pěti hodinách přichází třicet minut na rychlý oběd, což znamená, že ať už si dáme cokoli, vždycky to do sebe rychle naházíme, aniž bychom věděli, co skutečně jíme. Nu což, potřebujeme jen utlumit hlad. Ten se ovšem zase probudí večer, a tak přichází vydatná večeře a večerní mlsání. Doháníme všechno, na co jsme celý den neměli čas ani pomyšlení.

Takže zatímco my o sobě říkáme, jak jsme neuvěřitelně zaneprázdnění a nemáme čas si chvilku odpočinout, ve skutečnosti naše tělo je na tom hůř. Mnohem hůř. Není to převratná myšlenka? Tělo se nezastaví, tak se aspoň opotřebuje, ztlousne, zestárne a unaví se.

Přitom stačí tak málo. Ať už jíme cokoli, vždy se dá jíst v menším množství a p-r-a-v-i-d-e-l-n-ě-j-i. Kariérní úspěch také představuje plno mravenčí práce, svou kariéru musíme neustále přiživovat novými znalostmi a zkušenostmi. Chtít z bodu nula vydělat svůj první milion do měsíce, je také trochu moc ambiciózní. Co by tedy se stalo, kdybychom ke třem hlavním jídlům přidali dvě až tři malé svačinky? Například toto:

– předešli bychom vlčímu hladu i náhlým chutím, takže bychom si ušetřili stovky kalorií
– pravidelně bychom se zásobovali energií
– tělo by si přestalo dělat tukové zásoby pro případy hladu
– vyvážili bychom hladinu cukru v krvi

Zkusme si tedy dávkovat úspěch (a zdraví) společně. Ráno vstát a dát si šálek teplé vody s citronem, čímž si rozproudíme metabolismus a vyčistíme tělo. Zkusme rohlíky nahradit celozrnným chlebem. Dopoledne si dopřejme jako svačinu i něco sladšího – jogurt, banán, musli sušenky. Oběd nehltejme a pozorujme, kdy už jsme sytí. Dvě hodinky nato snězme něco menšího. A večeři jezme s vědomím, že nemusíme usínat přejedení. Ke každé kávě vypijme dvě skleničky vody. A černý čaj nahraďme zeleným.

To jsou jen malé změny, nemyslíte? Bezbolestné. Rychlé. Zvládnou to i ti největší lenoši z nás. Stačí si více všímat toho, co jíme. Zkusme tohle alespoň jeden měsíc a nepodvádějme! Za měsíc si všimneme, že už nám oblečení není tak těsné. Že jsme ztratili zřejmě pár centimetrů přes bříško. A že se nám nechce spát po každém obědě. BINGO! To jsou najednou změny, že?

Vidíte, ani to nebolelo. Do pohanky ani syrovátky jsem vás nenutila (i když nevíte, o co přicházíte). A než za měsíc vyjde další článek o zdraví, budete mít mnohem více energie i nadšení udělat další krůček třeba směrem ke sportu…

3 KOMENTÁŘE

  1. Zajímavý přístup, který je praktikován většinou lidí, kteří jsou opravdu hubení (vím to, protože takhle jsem kdysi taky jedl) je to efektivní, ale existuje ještě efektivnější způsob a to http://fitnessblackbook.com/dieting_for_fat_loss/lose-body-fat-by-eating-just-one-meal-per-day/ (text je v angličtině). Předem upozorňuji, že se jedná o kontroverzní postup, který mě osobně přinesl nejlepší výsledky a ne každému bude vyhovat a ne každý ho bude schvalovat 🙂

  2. Je to fakt, zkuste třeba na seznamu laureátů nobelovky za ekonomii nalézt někoho obézního. Staré rčení o korelaci mezi zdravým tělem a zdravým duchem je stále platné.

    Mám ale pocit, že mnohem důležitější je to, co člověk dělá, než to, co člověk jí…

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here