5 tipů, jak ráno vstát bez problému z postele

0
12365

Patříte k těm, kteří ráno otevřou oči a jsou schopni posunovat budík do té fáze, ve které už je možné stihnout jen čištění zubů nad dřezem a vaření kávy do litrové termosky, protože jen ta vám zajistí, že neusnete při ,,klidném“ posnídání v MHD? Tak raději zvolněte a vytvořte si klidné ráno bez stresu a shonu. Inspirujte se našimi tipy. ráno

,,Každé ráno máme po zazvonění budíku úplně novou příležitost udělat v čase, který nám byl darován, to, co chceme. A po celý zbytek života budeme tento dar dostávat znovu a znovu.“  – Hyrum Smith

Vyhněte se spánkovému deficitu

Klíčem k úspěchu je ještě předchozí večer. Každému z nás vyhovuje jiná délka spánku. Někdo vyskočí z postele po šesti hodinách s tím, že je čilý a druhý ho bude pod přikrytým polštářem a klapkami na očích proklínat, když se bude dotyčný vracet z ranního běhání. Všichni jsme strůjci svého rána a máme možnost si ho naplánovat. Po těch letech, co běháme po světě, jsme si pravděpodobně vědomi, kolik hodin spánku nám vyhovuje. Proto nezapomínejme na kvalitní spánek, který velmi ovlivní nadcházející ráno.

Že se těšíte, až po pěti dnech vstávání v šest zůstanete o víkendu do deseti v posteli? Věřím, že to tak má mnoho lidí. Ovšem je dobré si uvědomit, že lidské tělo je schopné si navyknout na jednu dobu, kdy vstává a není dobré mu návyk bourat. Když každé ráno vstanete alespoň v přibližný čas, nebudete si vytvářet neustálé výkyvy ve spánku. O víkendu můžete poznat spoustu nových aktivit a událostí, které se konají ve vašem okolí, ale které jste doposud zaspávali. Když to přeženu, možná se seznámíte s novými lidmi…

,,To je pošťák, ale toho nemůžete znát, ten chodí v 8.“ – Děda Komárek, Na samotě u lesa

Lidé, kteří dbají na zdravý životní styl, dbají i na kvalitu spánku a vstávání ve stejný čas. Také spousta úspěšných osobností je zvyklá na brzké vstávání. Je dobré začít pomalu a nevystavovat tělo náhlému šoku, kdy místo v 9:40 vstanete v 5:20.

Jestliže vás rozčiluje už pomyšlení na zvuk budíku, vyberte si oblíbenou písničku nebo melodii zpěvu ptáků. Po zahození přikrývky se můžete protáhnout ještě v posteli. Poloha dítěte, protažení špiček nohou a pár hlubokých nádechů v tureckém sedu bude pomalou cestou z postele.

Pusťte světlo do místnosti a nadechněte se čerstvého vzduchu

Ranní slunce vám posvítí rovnou na cestu do kuchyně a čerstvý vzduch okysličí mozkové buňky.  Zaručeně vás probere sklenice vlažné vody s citronem a mátou. Tato kombinace na pár minut osvěží a zasytí. Ještě než se pustíte do vaření kávy, hoďte na sebe pohodlné oblečení a nechte dalších patnáct minut ovládnout vaše tělo jogínskými ásanami o kterých jsme psali minule.

Lepší ráno s jógou: Jóga – Nastartujte svůj den ranní meditací!

Kdo dává přednost pořádnému zapřáhnutí a chce tělu naložit hned po ránu, může vyběhnout do klidných neprobuzených ulic města nebo na polní cestu. Mnohým zase vyhovuje cvičení v podvečer, pro ty může být příjemná jen krátká ranní procházka na boso v trávě. Nejen, že vás kapky vody probudí, ale nevědomky pomůžete prevenci proti plochým nohám.

Meditovat neznamená dělat stoj na hlavě v tureckých kalhotách

Meditace zklidní mysl, potlačí stres a můžete si během ní vizualizovat své plány dne. Pod meditací a relaxací si ale zařaďte i zavření očí, poslech hudby, kdy čerpáte energii nebo krátké posezení s oblíbenou knihou na terase. O víkendech se můžete jít projít do parku, vyvětrat čtyřnohé kamarády v lese, nebo navštívit farmářské trhy na nábřeží. Jde jen o krátký moment, proto si dovolte příjemný začátek dne. Nemusíte vstávat a myslet zprvu na to, že se budete mačkat v hromadné dopravě a pak trčet osm hodin v práci. Dřívějším vstáváním si zařídíte ráno dle svých představ a ne podle potřeb šéfa.

Ledové probuzení, společné posnídání

Během čekání na horkou vodu, kterou si zalijete čaj, proběhněte sprchou. Detaily jako voňavé sprchové mýdlo, oblíbený hrníček na čaj, dělají divy. Kdo má možnost, může snídat s partnerem, s přáteli v kavárně, nebo přichystat snídani do práce. Společné snídání a povídání s lidmi, které máte rádi, vás naladí a uklidní. Jestliže snídani nestíháte připravit ráno, udělejte si vynikající ovesnou kaši s chia semínky už večer a ráno do ní přisypejte čerstvé ovoce a oříšky.

Když bydlíte sami, můžete při popíjení čaje pročíst zajímavé zprávy dne a naplánovat si úkoly a cíle. Mít plán a vizi je lepší než se potácet mezi úkoly a vědět, že jste určitě na spoustu jiných zapomněli.

Nenechte se vystresovat

Pokud je to možné, zkuste se vyhnout technologiím. Lidé jsou zvyklí sledovat zprávy v televizi, ihned zapnout notebook, projít všechny novinky a připojit se na účty sociálních sítí. Zkuste však přístup k technologiím po ránu eliminovat. Netvrdím, abychom byli offline celé dopoledne, ale minimálně hodinu po probuzení nechme oči odpočívat, v práci jim pak dáme zabrat. Jakmile budeme řešit problémy po síti hned po probuzení, stres a panika se v nás nakupí a takto naladěni zůstaneme celý den. Je lepší si projít důležitá upozornění v práci a řešit vše postupně a systematicky než během snídaně nebo čekání na zelenou.

Tak jako je pondělí začátek nového týdne, je každé ráno začátek nového dne. Neochuzujte se o svítání, společné snídání a následné radování. Každé ráno je něčím kouzelné a k nalezení kouzla máme celý život. Zkusme ho objevit co nejdříve.

© Mikysková Barbora

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here