Tajemství kávy: Jak poznat tu nejlepší chuť

2
1547

Káva může mít nepřeberné množství chuťových i aromatických vlastností, závislých na místě původu kávových zrn, jejich kvalitě, odrůdě i konkrétní sklizni. Rozhodující je také způsob zpracování zelené kávy, způsob pražení kávových zrn a samozřejmě i receptura, díky níž získává káva požadovaný chuťový profil a svoji jedinečnost. Proto je každá cesta kávy z plantáže až k vám do kuchyně neuvěřitelným dobrodružstvím.

Tvrdí se, že muži dávají přednost silnému espresu s cukrem a bez mléka. Pro muže je káva spíše životabudič než pochutnání. Ženy si naopak rády dávají překapávanou kávu, kterou si zjemní našlehaným mlékem nebo smetanou.

Jedno z nejdůležitějších pravidel, jak si vybrat dobrou kávu, spočívá v kouzlu jejího původu. Většina společností, které distribuují kávu, upírá maximální pozornost na její původ. 

Například společnost Tchibo zaměstnává obchodní zástupce, kteří cestují po celém světě a vyhledávají nové pěstitele kávy i v těch nejzapadlejších koutech zeměkoule

„Během spontánního vzorkování na kávové plantáži jsem například objevil raritu z Papuje Nové Guineje. A v Guatemale existuje region Huehuetenango, odkud získáváme svou kávu Tchibo Exclusive Origins Guatemala Medium s vůní exotického koření, kterou jí dává vulkanická půda guatemalských výšin“, řekl Andreas Christmann, ředitel nákupu kávy koncernu Tchibo. 

Pro získávání kávy se z četných druhů kávovníků používají hlavně dva druhy: Arabika a Robusta. Arabika je jemnější. Obsahuje pouze poloviční množství kofeinu než Robusta, má aroma, jímž jsou milovníci kávy uneseni, a mírně nakyslou chuť. Robusta je naproti tomu silnější a výraznější, díky vyššímu obsahu kofeinu je povzbudivější a je mírně nahořklá. Robusta roste v tropických rovinatých oblastech, Arabice se daří spíše v chladnějších, výše položených oblastech. Oba druhy se liší tvarem a barvou: zelená kávová zrna typu Arabika jsou větší a mají oválný tvar se zvlněnou rýhou. Jejich barva se mění od modrozelené po zelenou. Zrna Robusty mají naproti tomu okrouhlý tvar, rovnou rýhu a jsou zřetelně menší než zrna Arabiky, která měří 5 až 8 mm. 

Chcete-li vyzkoušet nějakou specifickou kávu, zvolte třeba Tchibo Exclusive Origins, což je prémiová značka kávy Tchibo. Zrnka jsou pražena individuálně podle charakteristiky a původu dané kávy. Výsledkem tohoto individuálního přístupu při pražení je pestrý a mnohostranný chuťový profil kávy. Pro jednotlivé sorty jsou vybrány ty nejlepší druhy kávy ze specifických pěstebních oblastí. Nabídka zrnkové kávy, prodávané na váhu v obchodech Tchibo je tak pestrá, jako jsou země původu a jejich kultury. Zahrnuje sorty Brazil Mild a Guatemala Medium, speciality Vienna Mélange a Decaf Colombia a vzácné poklady přírody Pearl Beans a Volcano Coffee.

Například Brazil Mild je velmi jemná, chuťově bohatá káva. Této odrůdě se skvěle daří na úrodné jílovité půdě bohaté na minerály, která se nachází na jihovýchodě Brazílie. V mimořádně vyváženém klimatu se rodí káva bohaté chuti s velmi jemným charakterem, který zaručí dobrou stravitelnost a vynikající chuť. Na rozdíl třeba od Guatemala Medium.
Velmi úrodná vulkanická půda ve vysokých polohách Guatemaly společně s vyváženým klimatem přinášejí této odrůdě nezaměnitelný charakter a harmonickou vůni – aroma. Pokud milujete kávu trošku silnějšího a působivějšího charakteru, je Guatemala Medium tou správnou volbou. Vyznačuje se výraznou chutí, ale je přitom pořád ještě lahodně jemná.

2 KOMENTÁŘE

  1. Tak tenhle článek mi padl přesně do noty. Děkuji vám za něj. Jako milovnice kávy dávám přednost čisté arabice, její jemná, lehce trpká, nakyslá chuť je přesně to, co dokáže správně povzbudit. Nepiju kávu kvůli kofeinu, piju ji kvůli požitku z chuti. Proto kupuji kávu kvalitní, ne masivně vyráběnou a dodávanou do maloobchodních sítí. Možná proto zde nechápu tu reklamu na Tchibo (možná to tak myšleno nebylo, ale já to jako reklamu chápu). Kvalitní káva, stejně jako kvalitní automobil, nepotřebuje reklamu. Kdo chce kvalitu, ten o ní ví.

  2. Ano myslim ze je to clanok/reklama, trosku ma to zaskocilo, a ked som si pozrel suvisiace clanky, tak . . . no ale napriek tomu si tu kazdy moze vybrat co jemu chuti, som citatelom Dreamlife od uplneho zaciatku a vela priatelov a znamych som sem odporucil, byval to kvalitny projekt, tak dufam ze to tak aj zostane :)))

    . . . a pravda pre mna je tiez ta, ze aj kvalita potrebuje poctivy marketing – reklamu, a ten kto hlada kvalitu ju aspon skor najde 🙂 v pripade ze ide o kvalitu, potom je to sluzba spotrebitelovi

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here