Kvalitní spánek: Nastavte si správně svůj biologický budík

0
2914

Pěstujte si dobrý spánek – zlepšíte si fyzickou kondici, zrychlíte paměť, posilníte zdraví a zamezíte předběžnému stárnutí. V  dnešním díle o kvalitním spánku jsme se zaměřili na pomocníky, díky kterým dokážeme zvýšit kvalitu spánku až o 100%. Poznáme spánkový cyklus, nastavíme si biologický budík, nebo rovnou využijeme chytrou aplikaci, která dobrý spánek pohlídá za nás.

spánek

Poznejte cykly svého spánku

Organismus člověka je zvyklý na pravidelnosti. Přizpůsobuje se pravidelnému 24 hodinovému cyklu, ve kterém se střídá bdělý stav a spánek. Aby naše tělo správně fungovalo, je zapotřebí vnímat jeho přirozený cyklus a vést jej ke kvalitnímu a pravidelnému spánku. Dlouhodobá spánková deprivace, která může být i následek špatných spánkových návyků, vede k pocitu chronické únavy, snížené pozornosti a zhoršení kvality života.

Spánek je rozdělen do několika fází, kdy se střídá spánek bdělý a hluboký. Pomocí pozorování unavenosti při vstávání můžete během několika dní zjistit, po jakých časových intervalech se fáze střídají a naplánovat si budík tak, abyste se cítili odpočatí. Pokud si naplánujete vstávání do REM fáze (ta, při které se nám zdají sny a máme k probuzení nejblíže), budete se cítit svěží i přesto, že vstanete o půl hodiny dříve, než byste museli.

Vyzkoušejte aplikace na hlídání spánku

Rádi byste pro jednou začali svůj den bez únavy? Už vás nebaví cítit se rozlámaní? Zkuste vsadit na chytré aplikace, které nejen umožňují sledovat váš spánek, ale dokáží vás probudit právě ve chvíli, kdy to vaše tělo nejvíce potřebuje.

Jak to dělají? Aplikace jednoduše dokáží monitorovat vaše projevy a identifikovat, kdy se nacházíte v lehkém spánku. Vám stačí nastavit interval či nejzazší hodinu, kdy si přejete být vzbuzeni a aplikace již vše pohlídá za vás. Naplánuje vaše probuzení tak, abyste se cítili odpočati a svěží. Ráno je moc krásná část dne na to, abychom se na něj mračili, nemyslíte?

Vyzkoušet můžete např. velmi známou aplikaci Sleep as Android, kterou stačí nainstalovat do chytrého mobilu či tabletu. Aplikace je vysoce hodnocená na Google Play – má víc než 5 milionů stažení a aktuální hodnocení je 4,5 hvězdičky (z 5 možných). Nastavení budíku je více než intuitivní a celá aplikace je v českém jazyce (na 14 dní zdarma, poté za příjemnou cenu 40 Kč).

Pokud nefandíte aplikacím a máte radši klasiku, pořiďte si SleepTracker. Tyto hodinky vás dokáží (stejně jako chytré aplikace) vzbudit ve správnou dobu. Hodinky monitorují vaše téměř bdělé momenty a dokáží vás vzbudit tak, že budete vyspalí prostě do růžova.

Nastavte si biologický budík

Tak, jako je dobré mít v noci úplnou tmu, stejně tak tělo potřebuje k rozeznání správné doby probuzení denní světlo. Určitě se vám již někdy stalo, že jste spali i osm hodin a stejně jste se ráno necítili dostatečně odpočatí. Nevzbudili jste se prostě ve správný okamžik, což zapříčinilo, že jste se cítili nedospalí. Pokud nemůžete večer usnout a dlouze se převalujete, může vám zatemnění oken pomoci. Pokud vás však trápí spíše ranní únava i přesto, že jste naspali dostatečný počet hodin, možná vám naopak pomůže světlo jako přirozený budík.

Pokud máte rádi přirozený chod věcí, vyzkoušejte budík ve vlastní hlavě. Trénujte svou vůli i mysl a před spaním se soustřeďte na vytouženou hodinu probuzení. Zkuste si v myšlenkách obrazně vybavit, jak vypadají ručičky vašeho budíku v tuto ranní hodinu. Ve většině případů (pokud nebudete zrovna extrémně unaveni) dokážete mysl natrénovat natolik, že se sami probudíte ve správnou dobu a navíc se budete cítit opravdu odpočatí.

Sportujte ráno i večer

Pokud se vám přese všechno nedaří usínat, zkuste zvýšit tělesnou aktivitu. Možná jen potřebujete unavit tělo po celodenním sezení v kanceláři. Hlava je již vyčerpaná, ale tělo je stále plné energie? Zahrňte do svého spacího rituálu ranní rozcvičku a večerní hodinku běhu, jógy nebo třeba míčového sportu s kamarády.

© Gabriela Otteová

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here