Hypnóza: Co to ve skutečnosti je a jak nám může pomoci?

0
2494

Hypnóza, pojem, který v mnohých lidech roztáčí kolotoč otazníků. Mnoho mýtů, omylů, nevědění, tajemství, možná i strachů vyvolává přečtení nebo vyslovení tohoto záhadného slova.

hypnóza

“Představte si hypnózu jako vlak. Když víte, kam jedete, hypnóza vám pomůže dostat se tam rychleji.”

Léčivým prostředkem na strádající duši dítěte i dospělého je možnost na chvíli vypnout, ponořit se do bohatství snů, rozletět se do světa čar a kouzel pomocí příběhů a pohádek.
Hypnóza, pojem, který v mnohých lidech roztáčí kolotoč otazníků. Mnoho mýtů, omylů, nevědění, tajemství, možná i strachů vyvolává přečtení nebo vyslovení tohoto záhadného slova.

„Zhluboka se nadechněte a na okamžik zadržte dech. Jak budete vydechovat, zavřete své oči a dovolte všemu napětí, ať začne pozvolna odcházet. Jenom svému tělu dovolte, ať se začne krásně uvolňovat…….“
Vstupte…

Co je hypnóza? Jaké zkušenosti mají lidé, co hypnózu „zkusili“?
„Je to jako cesta nitrem sebe samotné. Je to poznávání vlastních nejniternějších pocitů pomocí různých znázornění, které ve mně vyvolávají pocit uvolnění. Je to zpomalení vnímání světa kolem sebe v tu chvíli, kdy jsem uzavřená v sobě. Nevím, kolik je hodin, jak rychle plyne čas, jestli je venku světlo nebo tma. Nevnímám nic, jen sebe samotnou. Vnímám to, co se ve mně odehrává. Někdy je to podpořeno slovy terapeutky, někdy si hlava a myšlenky dělají, co chtějí. Vnímám zejména velkou změnu, jiný pocit po každém sezení. Dívám se na svět zcela jinak. Přijde mi najednou směšné, že se někdo rozčiluje do telefonu nad naprostou banalitou, že lidé spěchají a já stojím, cítím vzduch, který je nasycený vlhkem, vůní spadlého listí a já jsem uvnitř sebe, cítím radost. Pro mě je hypnóza poznání sebe samé a toho, co mi dokáže dát vnitřní klid. Cítím vnitřní klid, mnohem pomaleji a vědomě dýchám, nikam nespěchám, mé sny jsou klidnější nebo žádné, mozek prostě asi vypne.

Je potřeba si ale uvědomit, že hypnóza není zázrak, který vše vyřeší za vás. „Je to úžasný podpůrný a urychlující pomocník v situaci, kdy se někomu dlouhodobě například nedaří zhubnout. 

V průběhu hypnózy terapeut s klientem hledá jeho vnitřní zdroje, které má uložené hluboko v podvědomí, a které mohou nastartovat změny. 

O CO VLASTNĚ JDE?
Hypnóza není nic nadpřirozeného, šarlatánského. Jen se s hypnózou bohužel pojí spousta mýtů a omylů.
Lidská mysl dokáže zázraky, práce s hypnózou může být velmi cenná, nápomocná v mnoho oblastech lidského žití.

  1. Zakládá se zcela na chtěných vztazích, klient si žádá, terapeut nabízí.
  2. Jde o nalezení cesty k sobě samému, k posilování pozitivních vlastností, úspěchu a zdraví, je ale také cestou k odstraňování nežádoucích vlastností, nemocí, všeho, co v životě brzdí štěstí.
  3. Jde o specifický způsob komunikace terapeuta s klientem, kdy se pomocí vyvolání hypnotického transu využívá bohatství nevědomí člověka.
  4. Zážitek při hypnóze se podobá některým zážitkům známým z běžného života. Podobá se stavu zvýšeného zájmu o nějakou věc. Člověk například přihlíží zajímavému představení a zapomene, že je pouze divákem, cítí se být součástí děje.
  5. Jedná se o stav hlubokého pohroužení nebo silného soustředění (i při četbě knihy můžeme zcela přestat vnímat okolí).

A realita?

„O hypnóze jsem si původně myslel, že se jedná o nějaký zásadní průnik do podvědomí, ale takový, že s vámi může hypnotizér manipulovat, a když řekne: “Skoč z okna!”, tak člověk opravdu vstane a z okna vyskočí. Bylo to na základě zprostředkovaných informací, především z médií.
Vyžádal jsem si od své terapeutky opravdu spoustu detailních informací, na základě kterých jsem nakonec usoudil, že hypnózu vyzkouším. A zdůraznil jsem, že jeden z rozhodujících faktorů, který mě k rozhodnutí významně posunul, je obrovská důvěra v ni samotnou.
Dnes se dívám na hypnózu úplně jinak než předtím. Vnímám ji jako pomocníka při hledání odpovědí, používám ji jako možnost přenastavení mozku na správnou frekvenci, nebo třeba jen jako příjemnou relaxaci a dobití energie.
Hypnóza je prostě úžasná věc, ale pozor, to jen za předpokladu, že vás provází kvalitní, a hlavně zkušený terapeut!“

JE HYPNÓZA SPÁNEK?

Někteří klienti mají při hypnóze zpočátku pocit, jakoby usínali. Na rozdíl od běžného spánku však stále zůstávají v kontaktu s terapeutem, slyší jej a reagují na jeho slova.
„Víčka jsou těžká. Těžší a těžší. Těžší a těžší. Táhne je to dolů a dolů. Oči se brzy zavřou zcela samy od sebe.“

V ČEM MŮŽE HYPNÓZA NAPŘÍKLAD POMOCI?

– Deprese/úzkost/strach/fobie/stres.
– Bolest hlavy/nespavost.
– Poruchy příjmu potravy.
– Snižování hmotnosti/zbavení se návyku kouření.
– Odstranění zlozvyků.
– Potíže s učením a pamětí.
– Psychosomatické obtíže.
– Emoční obtíže.
– Seberozvoj a sebepřijetí.
– Dobití energie.

© Lucie Mucalová – terapie-mucalova.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here