Řízení toku času: Královská disciplína úspěchu

1
1553

Každým dnem, ihned po odbytí kostelního zvonu dvanácti údery, všichni lidé na Zemi dostávají darem největší a nejcennější ze všech darů – každý obdrží dalších čtyřiadvacet hodin, kterých může využít dle svého uvážení. A jelikož je to dar, můžeme s ním nakládat, jak se nám zlíbí. Většina lidí se k němu však chová, jako by dostali do dlaně hrst písku – nechají ho protéci mezi prsty a zároveň si stěžují, že mají špinavé ruce. Jen několik málo jedinců si uvědomuje, že to není obyčejný písek, ale zlatý písek a nakládají s ním jako s nejvzácnějším pokladem – snaží se tak využít každé zrnko… To, jak naložíme s obdrženým časem, tedy určuje, jak bude vypadat naše brzká i vzdálenější budoucnost. Těchto 1440 minut máme buď plně pod svou kontrolou, nebo každé z minut dáváme povolení k tomu, aby nám samovolně proklouzla mezi prsty!

Jak to, že si většina lidí vůbec neuvědomuje skutečnou hodnotu svého času? Je to prostě proto, že ho dostáváme zadarmo! Zvykli jsme si věcem, které dostáváme zdarma a které nás nestojí žádné úsilí, dávat malou hodnotu. Cenu našich očí, rukou a nohou si naplno uvědomíme až ve chvíli, když o ně přijdeme. Přesně jako s naším časem – většina lidí před smrtí lituje, že nebojovali v životě o něco většího…

Úspěšní lidé chápou skutečnou cenu času a jsou ochotni veškerou svou fyzickou, duševní i duchovní sílu soustředit na daný okamžik. Vystupují ze své zóny plného komfortu a navždy jí tak rozšiřují. Důsledné řízení času je pouze standardní zvyk, stejně jako čištění zubů nebo marnění podvečera poflakováním se! „Já tohle ale musím dělat, s tím nic nenadělám!“ Skutečně musíte? Doopravdy neexistuje lepší alternativa? 

Pokud vám někdo tvrdí, že čas není nutné organizovat, rychle zpozorněte a zkoumejte, kam dotyčný se svým přístupem došel a čeho dosáhl. Rady každého pocházejí z jeho vlastního života a jeho vlastního pohledu na svět! Řekne-li vám uspěchaný živnostník, pracující chaoticky hodinu za hodinou (pokud tedy má v tom zmatku vůbec čas vám to srozumitelně sdělit), že není potřeba organizovat svůj čas, uvěříte mu? Pokud vám finančně svobodný člověk, ze kterého září spokojenost a čiré štěstí, řekne, že čas je třeba mít pevně pod svým dohledem, budete mu věřit? Buďme si plně vědomi, koho posloucháme a komu věříme! Ať to slyšíme nebo čteme kdekoliv, přemýšlejme o tom za sebe! Často totiž jde o dogmata, která bereme jako nadpozemskou a neotřesitelnou pravdu!

Náš čas = náš život.

Proč je tedy důležité plánování času? Jednoduše proto, že náš čas není nekonečný, ale omezený. Náš vymezený čas je náš život, který zde buď prožijeme v plnosti, nebo promrháme. Ve skutečnosti nejde o plánování práce, jde o plánování života. Sebeúcta toho, kdo si neplánuje svůj čas, je na bodu mrazu a svého života si vůbec neváží! S přístupem žít ze dne na den těžko dosáhneme naplnění a už vůbec nedosáhneme naplno svého potenciálu. Tento čas vám totiž naplánuje někdo jiný! Jak to? Ten, kdo si uvědomil, že jeho čas není obyčejný písek, ale zlatý písek, si také rychle uvědomí, že pro druhé lidi jejich zlatý písek nemá žádnou hodnotu. Nabídne jim tedy, že jim za jejich písek dá zaopatření a zábavu. Naplánuje jim minimálně 5 dní v týdnu, nabídne jim “jistotu”, zaměstná a zabaví je tak, aby neměli čas zastavit se a uvědomit si, že vyměňují svůj zlatý písek za drobnou almužnu…

Kdo si nenaplánuje život, prožije ho podle plánů někoho jiného. Buď rozhodnete o plánu vy, nebo o něm rozhodne někdo jiný – existence tohoto plánu je však nepopiratelná!

Mnoha lidem se to tak líbí, že vykřikují: „Nejlepší je nic neplánovat, nějak to dopadne.“ A nevědomky se tak stávají služebníky těch “chytřejších”. Neplánovat je dobré maximálně pro několik dnů trvající putování po horských výběžcích, ne pro celý život! Tento způsob smýšlení totiž způsobuje to, že neustále duplikujeme svou minulost.

Jak tedy vytěžit maximum ze zlatého daru času, který dostáváme?
1. Je nutné se na chvíli zastavit a srovnat si v hlavě, kým skutečně jsem, jaké mám dary a schopnosti a jaký mám potenciál (mimochodem – to nemá nic společného s IQ a s akademickým vzděláním!). Uvědomit si, jaký jedinečný přínos mohu pro společnost já mít.
2. Uvědomit si kde jsem a stanovit si cíl, kam se chci dostat. Člověk bez cíle se podobá korkovému špuntu na mořské hladině, se kterým si vlny pohazují sem a tam. Ten kdo má cíl se podobá zaoceánskému plavidlu, které nejkratší cestou hrdě pluje z bodu A do bodu B.
3. Určit, co je v mém životě opravdu důležité a která činnost mne vede k cíli a která mne vede jinam.

O vašem bohatství, štěstí, seberealizaci a vnitřním naplnění rozhodne to, jak svůj čas využijete. Abyste svůj život naplnili těmi úplně nejlepšími věcmi, musíte ho plánovat. Jiná cesta jednoduše neexistuje! To je také důvod, proč vzniknul Navigátor FOKUS, jemuž byl věnován tento článek. FOKUS umí navigovat náš život tak, abychom z něho mohli vyždímat naprosté maximum!

“Den milionáře i žebráka má stejný počet hodin. O jejich bohatství rozhoduje to, jak svůj čas využívají.”

Člověk, jež se rozhodl vzít do rukou otěže svého života, k čemuž byl mimochodem původně předurčen, zažívá mnohem více úspěchů. V každé činnosti! Protože ví, kam jde, zažívá nepopsatelné nadšení ihned po probuzení, září na každého kolem a celý den je pro něho dobrodružstvím! Díky plánování vztahů má hluboká a důvěrná přátelství s lidmi a prožívá mnohem více zábavy. Jeho den je plný pohody (a to i v těžších situacích, jež přicházejí na každého z nás) a harmonie.

Že není snadné vzít do rukou řízení svého času, že je to až nemožné!? Pokud jsi to nikdy nedělal, není to snadné! Ale je to možné, když se necháš vést. Den po dni to bude snazší a snazší, uvidíš! Ale především – stojí to za to! Objednat Navigátor FOKUS z edice Dreamlife!

1 komentář

Comments are closed.