Začněte vnímat a užívat si malá vítězství

2
1391

Vítězství. Dosáhnout jej chce každý, ať už se jedná o vítězství ve sportovním utkání, v soudním sporu nebo obchodním jednání. Každý chce být úspěšný, záleží jen na tom, kolik pro něj člověk udělá. Úspěšní lidé mají na svém kontě vítězství více, ostatní méně. Ta největší přicházejí jen několikrát či dokonce jedinkrát za život. Ta menší však mohou přicházet každý den!

Přestaňte proto alespoň na chvíli myslet na ta největší a toužebná vítězství. Ne každý může zvítězit na olympiádě, ne každá firma může na trhu prorazit. Všichni si však můžeme užívat každodenní malá vítězství, která se mohou stát novým pohonem a odrazovým můstkem k novým a dalším vítězstvím větších rozměrů.

A začít s tím můžete hned! Stačí si jen více všímat, co vlastně děláte. Zkuste do běžných činností zapojit více emocí a představte si, jaký budete mít dobrý pocit, pokud se zrovna daná, i když zdánlivě nepatrná, věc podaří. I věci, které na první pohled vypadají bezvýznamně, vám mohou nad očekávání zvednout náladu. Vítězství v přátelské šachové partii, výhra při rekreačním sportu, překonání další lekce cizího jazyka, videlný výsledek úklidu, oprava kola… Že takové věci nepovažujete za opravdový úspěch? Pak vám asi uniklo, že každý vysněný úspěch se skládá právě z takových každodenních drobných vítězství, které ve finále utváří celek…

Také zjištění, že jste měli v něčem pravdu, například ve slovním sporu nebo sázce se známým, lze považovat za malé, ale významné vítězství. A pocit vítězství může být ještě hřejivější, pokud jde o člověka patřičného vzdělání, neodepírejte si jakékoliv výzvy. Není přece skvělé, když se vás kolega nebo přítel na něco zeptá a vy mu správně odpovíte? Další důkaz, že jste v něčem dobří. Ale pozor, škodolibá radost ze svého vítězství se může rázem proměnit v hořkou prohru, udržte své pozitivní emoce na uzdě.

I ve spojitosti s automobilem existují dva okamžiky, které mnozí považují za vítězství. Nejdříve je to přesedlání ze zadního sedadla za volant a poté nalezení volného parkovacího místa na rušné ulici nebo při davové akci, jako je koncert. Pokud po náročné cestě dokážete bez dlouhého hledání vyhmátnout výborné parkovací místo, vaše srdce jistě zaplesá radostí. Nic se neděje, že se jedná i o štěstí, zákon přitažlivosti funguje. A radost z vítězství je bezpochyby umocněna v případě, že dokážete své gigantické auto vmáčknout mezi jiná dvě, mezi kterými je místo sotva pro dva skútry. Hřejivý pocit z takto zdánlivě malého vítězství je pak nepopsatelný…

A co teprve, když dokážete mistrovsky duchapřítomně zareagovat na nečekanou událost v okamžiku hlubokého zamyšlení nad jiným problémem? Zachráněná padající láhev vína nebo dítě zakopávající o patník jsou pak těmi nejcennějšími medailemi, které si v daném okamžiku dovedete představit. Nevěříte? Zkuste si vše představit, bezpochyby se dokážete po takovém výkonu sami adekvátně ocenit.

V případě mužské části populace pak ještě existují dvě činnosti, které doslova dokážou revitalizovat ego a vynést ho do nebeských výšin. Jsou to úspěšné složení dovezeného IKEA nábytku a otevření zatuhlé zavařovací sklenice, se kterou si něžnější polovička za boha nedovede poradit. Zkrátka události, se kterými se každý pravidelně setkává, ale mnozí je nedokážou docenit.

Jak řekl před mnoha stoletími čínský filozof, kdo vítězí nad lidmi, je mocný, kdo vítězí nad sebou, je nejmocnější. Ať už jde tedy o malé nebo větší vítězství, každé si zaslouží být patřičně oslaveno. Nikdy totiž nemůžete vědět, kdy se naskytne důvod další oslavy.

2 KOMENTÁŘE

  1. Na druhou stranu jsem četl, že přílišné chválení se za malé věci/úspěchy nám nedovolí zdolat větší a složitější věci. Sám v sobě vedu takový malý boj, jestli je správě přístup dle tohoto článku nebo toho, co jsem četl. Zatím bezvýsledně. Co si o tom myslíte vy (kdokoli :))?

    Jinak díky Davide za článek.

  2. Já si také myslím, že je velmi důležité užívat si tato malá vítězství, je to dobré jako prevence proti frustraci a depresím, takže skvělý duševní tělocvik, z vlastní zkušenosti doporučuji.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here