Hot nebo Bikram jóga? Už jste vyzkoušeli tento boom?

0
2927

Hot jóga…co si pod tímto spojením představíte? Ne…opravdu se nejedná o žádné erotické přecvičování v plavkách ani nic podobného. Slovíčko hot jóga nese jediné. Představte si místnost, která je vytopená na takových 40 stupňů. Vy máte oblečené tepláky, tílko a spolu s vámi je v oné místnosti dalších třicet, a někdy i více, lidí. Ano…tak nějak probíhají tyto druhy jógy. Bikram a hot jóga však není jedno a totéž. Dnes si vysvětlíme, o jaké druhy cvičení se jedná a jaké budou mít blahodárné účinky na vaše tělo.

Tak začněme podle abecedy a tedy u bikram jógy, po níž si vysvětlíme hot jógu a jednotlivé přínosy pro tělo a naše zdraví.

Bikram jóga vychází ze cvičení, které se nazývá hatha jóga. Bikram a hot jóga jsou dvě rozdílné jógové sestavy, které se ale často zaměňují. Pojďme se podívat na úskalí, kvůli kterým si lidé myslí, že se jedná o jedno a totéž. Bikram jóga má specifické pozice, ke kterým se váže i dechové cvičení. Bikram jógu založil cvičitel Bikram Choudhury, díky němuž dnes známe konkrétní polohy a pozice této jógy. Dohromady jich je dvacet šest a pěkně na sebe navazují jedna na druhou.

Bikram jóga se cvičí ve vytopené místnosti stejně jako hot jóga. Pravděpodobně z tohoto důvodu se ve společnosti vyskytují domněnky, že jsou obě jógy stejné.

Hot jóga je však jiná

A hned si řekneme proč. Jedná se o vinyasa druh, což je velmi živý a dynamický druh jógy, během kterého si máknete. Kombinace vytopené místnosti, specifické vlhkosti a dynamiky má výborný vliv na spalování a hubnutí. Proto je hot jóga velmi vyhledávaným cvičením, při kterém cvičíte propojené polohy ve svižném tempu.

Na co si dát při horké józe pozor?

Uvědomme si, že pohyb na přímém slunci není dvakrát příjemný a my rychle utíkáme do stínu. V létě se doporučuje velké množství vody. Zrovna tak dbejte na pitný režim při hodině hot jógy. Tady konkrétně při 90ti minutách. Pokud se vaše tělo dehydratuje, bude vám nevolno, zamotá se vám párkrát hlava a celé cvičení si znepříjemníte. Možná vás odradí úplně. Doporučuje se proto hodinu před cvičením pít hodně vody a zároveň tuto radu dodržovat během cvičení.

Proč cvičit právě horkou jógu?

Jelikož cvičíte v horké místnosti, dochází k detoxikaci organizmu, kdy tělo odplavuje potem škodlivé látky. Vy se protahujete a zároveň tak čistíte své tělo zatížené stresem a únavou. Vaše tělo bude po pravidelném cvičení pružnější a pevnější. Díky vysoké teplotě budete shazovat tělesný tuk a pozitivní účinky zaznamená i váš kardiovaskulární systém.

Není nad radikální vyčištění organismu, kdy navíc ztratíte přebytečná kila, dopřejete si saunu a pohyb v jednom. Jděte se podívat na první hodiny jógy a dejte jí šanci. Cvičení pozorujte, dýchejte a nenuťte se do dalších cviků, pokud je vám špatně od žaludku. Zvažte své možnosti a pokud se necítíte na pohyb, sedněte si. Není to žádná ostuda. Je to rozhodně lepší, než si zprotivit první lekci a příště sedět doma.

© Barbora Mikysková

Čtěte také: Nastartujte svůj den

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here