Do léta je daleko, ale naplánovat letní dovolenou můžete už teď!

0
2158

Sice už jsme zaznamenali první sluneční paprsky, ale na koupání to ještě stále není a dlouho nebude. Jarní prázdniny jsou za námi, první horečky a fáze zimních dovolených jsou pryč a do léta je stále daleko. Není záchytného bodu, na který byste se těšili! Udělejte si ho a naplánujte si dovolenou snů! Uvařte si kávu nebo čaj, sedněte si na vyhřáté místečko někde na terase a začněte hledat cíl své letní cesty. Přinášíme vám tipy, kam se letos vydat.

Už se vidíte, jak se vyvalujete na proutěném lehátku, v ruce sladký a svěží ovocný koktejl a výhled na čiré azurové moře? Možná si představujete, jak každý den ujedete několik kilometrů po zalesněných kopcích, v drsných horách, pár věci na kole a vítr ve vlasech. Ať už si představujete letní dovolenou jakkoliv, je nejvyšší čas si začít shánět vhodný termín a lokalitu podle svých snů.

Nejlepším řešením je podívat se na nejvýhodnější letenky, rezervace a termíny, kdy jsou ve vašich ideálních a vysněných lokalitách sezóny. Zjistěte si dopředu, kdy jsou penziony volné, kdy naopak narvané. Podívejte se předběžně na meteorologické předpovědi typické pro dané lokality a rozmyslete si, zda chcete dovolenou trávit aktivně, nebo lenošit a poznávat kulturu.

Léto u moře

Kam se vydat, abyste se mohli koupat v čistém moři, ležet na příjemné pláži a navíc se procházet po krásném sluncem zalitém historickém městě. Navíc tam, kde vám všichni rozumí, protože angličtina tu je úředním jazykem. Správné heslo zní Malta. Cesta bude krátká, Malta se nachází ve Středozemním moři a patří ještě do Evropské unie. Pokud máte rádi Sicílii nebo Tunisko, budete na Maltě nadšeni. Pobřeží jsou většinou skalnatá a moře je tu krásně čisté. Ideální období pro návštěvu je právě léto, takže pokud máte zálusk právě na Maltu, plánujte včas.

Pokud se po lenošení na pláži rádi procházíte městem, Malta vám nabídne bohatou síť historických uliček s památkami. Historie Malty je velmi bohatá a tak tu najdete budovy a památky tisíce let staré. Stáří chrámů tu sahá až do třináctého století. Za návštěvu rozhodně stojí megalitické chrámy stojící na Maltě i Gozu. Památky tu pocházejí z dob Karla Velikého. Po koupání v průzračném moři se můžete vydat k historickým pevnostem, palácům a věžím.

Dovolenkování v horách a divoké přírodě

Pokud se rozhodnete letní měsíce strávit výlety a cestováním po severských zemích, vsaďte jednoznačně na ty skandinávské. Na kraj, který se pyšní kouzelnou přírodou, čistými řekami, jezery, kde se zrcadlí drsná horská úpatí. Vzhůru do Norska

Ideální by bylo během jedné dovolené vidět ty největší skvosty severského kraje. Jak to ale udělat? Pokud se vydáte na vlastní pěst, začněte si cestování plánovat co nejdříve. Pokud dáváte přednost naservírovanému plánu a necháte volnou ruku cestovní kanceláři, vybírat můžete z nepřeberného množství nabídek.

Do skandinávských zemí se počítá rozhodně Norsko, především západní část s metropolí Oslo fjordy, a Trolí stezky. Nachází se tu skanzen a poznáte i historii a přírodu na vlastní kůži. Během cest uvidíte spoustu vodopádů a úchvatné výhledy. Příště si můžete vybrat třeba Švédsko nebo Dánsko, kde se místo do hor vydáte na cyklistické výlety. Dánsko se pyšní nejlépe vymyšleným cyklistickými trasami, které vedou z přírody do měst a zase zpět.

Letní toulky za kulturou a městem

Ty uspokojíte právě ve věčném městě Řím. Právě v jednom z těch nejstarších měst se můžete potloukat ulicemi, obdivovat památky z antických dob a přitom mít blízko k italskému moři. Jestli se vydáte do Říma, rozhodně nesmíte vynechat i samostatně ležící stát v jeho středu. Vatikán. Vedle něho a památek nacházejících se právě na vatikánském území byste do svého programu měli zařadit historické místo gladiátorských bitev – Koloseum. Kousek odtud se nachází i Forum Romanum a Pantheon. Jestliže budete postupovat od Vatikánu ke Koloseu, minete po své cestě i Andělský hrad tyčící se na kopci.

Po siestě a výborné italské kávě a zmrzlině, kterou najdete na každém rohu, je čas vydat se ke Španělským schodům a fontáně di Trevi. Ať už bude vaším cílem jakékoliv náměstí, kostel, chrám či památné sloupy, věřte, že neuděláte chybu. Antická architektura má úchvatného ducha, při vstupu do chrámů se vám bude tajit dech a vy na několik dní zapomenete na realitu hektického moderního města. Italský Řím je městem, kde se žije venku, v ulicích, restauracích a kavárnách. Posedává se na schodech a živě se debatuje na místním espressem.

Začněte se těšit na letní měsíce a vezměte si do ruky notes, tužku a začněte plánovat.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here