Bolavá záda: Cvičením a masáží ke zdraví!

0
1860

Patříte mezi ty, které své okolí den co den zásobí stížnostmi na svá bolavá záda, krční páteř a bedra? Bolavá záda dokážou pekelně znepříjemnit život. Bolavá záda pak připoutají veškerou vaši pozornost, nemůžete se soustředit na práci, na odpočinek…prostě ztrpčuje vám tato bolest celý život. Čím je člověk mladší, tím dříve by se měl zamyslet nad tím, zda o svá záda pečuje. Vedle cviků, které se zaměřují přímo na zádové svalstvo je v některých případech důležitá i vhodně vybraná masáž. Zpočátku bude vhodné, abyste docházeli pravidelně a kombinovali masáže s cvičením. Někdy je nutné navštěvovat i rehabilitace.

Cvičení zad

První, co pro svá bolavá záda můžete udělat, je pravidelné cvičení a posilování zádových svalů. Vyberte si dva až tři dny v týdnu, ve kterých budete záda posilovat a vracet jim tak zpět jejich sílu.

Když cvičíte na břišní svalstvo, dbejte na to, aby byla bedra vždy na podložce. U zvedání zátěže se nehrbte, neprohýbejte se a mějte záda rovná. Specifické cviky na záda jsou často vleže na karimatce. Můžete současně zvedat natažené ruce a nohy vleže na břiše. Doporučují se i shyby. Zvláště pro ženy je tu rada. Pokud se na bradle nepřitáhnete ani jednou, zkoušejte nejprve cviky na biceps a triceps. Vedle zvedání činek jsou vhodné i kliky, které se dají různě obměňovat.

Až se pověsíte na bradlo, pamatujte i na mezilopatkové svalstvo, které posílíte tím, že se nebudete přitahovat až k bradlu, ale lehce a hlavně tahem, budete protahovat mezilopatkové svaly.

Možná si myslíte, že core, neboli střed těla, se zády a jejich svaly a držením celého těla nemá nic společného. Opak je pravdou. Posilování středu těla vede k celkovému správnému držení trupu. Vhodným cvičením k posilování našeho středu je pilates.

Prevence je základ

Vedle cvičení dbejte na správné držení těla. Pokud máte posílený střed těla, nutí vás svaly sedět rovně. Ke správnému sezení ale donutí především pevné zádové svalstvo. Takže ještě než začnete cvičit, učte se sedět rovně. Rozhodně se nehrbte. Největší zápřah záda dostávají při sedavém zaměstnání a především na pozicích, kde osm hodin sedíte u počítače. Tito lidé se poznají celkem hravě, hlavu mají vystrčenou dopředu, jakoby neustále zírali do monitoru, přitom jejich krk míří směrem dolů a ramena nahoru. Tím trpí nejen záda, ale i krční páteř. Z těchto prohřešků pak snadno přichází bolest zad a nepříjemná migréna. A mnozí z nás vědí, že když je bolest hlavy způsobená bolestmi zad, těžko na ni zaberou tlumící prášky a s bolestí se opět probudíme druhý den ráno.

Nepřeberné množství relaxace

Takže vzhůru na masáže. Než si vyberete tu správnou, pravděpodobně strávíte několik minut možná i hodin výběrem té správné a vhodné masáže přímo pro vás. Pokusíme se vám nyní poradit, které masáže jsou vhodné na akutní bolest zad a krční páteře.

Čokoládové masáže, medové zábaly a levandulové relaxace znějí opravdu pohádkově. Občas je to fajn a rozhodně byste se měli někdy rozmazlit takovými sladkostmi a luxusem. Na bolavá záda však pomáhají klasické masáže šíje a zad. Pokud se vás masér ptá, zda vás něco trápí, upozorněte ho vždy na problematická místa a poproste ho, aby se jim věnoval více. Vhodné jsou i sportovní masáže.

Rehabilitace

Pro některé bude klasická relaxační masáž a její techniky nedostačující a bolest zad bude vyžadovat spíše techniky a masáže kvalifikovaných sester na rehabilitačních odděleních. Věřte, že tyto masáže a společně prováděné cviky budou něco zcela jiného, než lenošení na lehátku s dírou…zdravotní sestry a masérky se zaměří přímo na váš specifický problém a místo. Navíc vám rehabilitaci doporučí váš obvodní lékař, který vás na ni pošle se zprávou, takže o vás bude královsky postaráno.

© Barbora Mikysková

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here