Jóga: Nastartujte svůj den, ranní meditací!

0
4495

Ráno se vše probouzí, vychází slunce, otevírají se květy, tráva je pokropená rosou a začínají zpívat ptáci. Tak jako procitá celá příroda, probouzí se i vaše tělo. Proč mu nedopřát příjemné vstávání. Ranní jóga nastartuje tělo a dostane mysl do pohody.jóga

Otevřete oči a skrz záclony na vás dopadají sluneční paprsky, nejraději byste okna zabednili a spali dál. Máte pocit, že jste zkrácení a představa, že budete protahovat svaly a dělat pozice, které jsou podle vás neslučitelné s vašimi možnostmi, je úmorná.

Rituál

Oprostěte se od předsudků. Představte si, že ráno vstanete, nikdo vás neruší a máte svých patnáct minut jógy sami pro sebe. Říká se, že pokud budeme činnost opakovat 21 dní, zvykneme si na ni a stane se naším rituálem. Vytvořte si svůj ranní krátký rituál, který vám zpříjemní celý den. Protažení a rozproudění krve v těle má svá pozitiva, díky kterým se budete cítit jako znovuzrozeni.

Před jógou nesnídejte, abyste si protažení vychutnali jako první dávku energie, které tělo přijme. Pokud však cítíte nezkrotný hlad, zkuste čtvrtku banánu nebo pár lžiček jogurtu. Počítejte však, že v tomto případě budete muset vstát o trochu dříve. Pokud se nejedná o náročné a kardio cvičení, doporučuje se sníst menší porci ovoce půl hodiny před protahováním.

Letní měsíce nabízí možnost vyběhnout ven a protáhnout se při východu slunce v osvěžující rose. Pro ty, kteří mohou cvičit na zahradě či v parku je tato volba ideálním způsobem jak probudit všechny smysly.

Jestliže s jógou začínáte, měli byste se seznámit s jejími pozicemi. Tělo si bude pamatovat způsoby, jakými cviky provádíte, a podle nich bude ze cvičení profitovat. Skvělou volbou pro ranní jógu je Pozdrav slunci, což je základní sestava a pro ostřílené jogíny je pouhým ,,zahřívacím kolem“. Aktivuje a rozehřeje celé tělo. Teď jen stačí najít si příjemné místo, kde se budete cítit dobře a čapnout karimatku, odvážnější mohou vyběhnout do trávy bez bot.

Pomalu se rozehřejete u předklonů a protažení, každý cvik důkladně prodýcháte. Důležitá je koncentrace a držení stability těla. U jógy nikam nespěcháte, cviky se snažíte dělat plynule. Soustředíte se jen na tělo a mysl. Pozdrav slunci začíná ve stoje, ze kterého se přes pozici hory, píďalky a kobry dostanete opět do pozice hory. Existuje mnoho obměn a druhů Pozdravu slunce.

15 minut

Ranní jóga vám zabere maximálně 15 minut podle toho, jaké sekvence se rozhodnete cvičit. Nicméně těchto patnáct minut nakopne váš den lépe než pořádná dávka kávy. Každý z vás si na józe najde něco pozitivního a z ranního protažení se může stát pravidelné hodinové cvičení jógy. Jóga má velmi pestrou škálu výběru a můžete zvolit i kreativní druhy jako je dance jóga, partnerská či tantra jóga. Jak najít to správné cvičení pro vás, na to si každý musí odpovědět sám.

Pokud ráno vstanete dříve a vyšetříte si čas na krátkou ranní meditaci, skvěle tak nastartujete svůj den pozitivním myšlením. Meditovat můžete ihned po józe, budete probuzeni, naladěni a mysl bude otevřená všem nápadům a inspiracím. Během meditace pohodlně sedíte a neruší vás žádné technologie. Máte zavřené oči a relaxujete, důležité je pravidelné dýchání. Nejprve zapomenete na okolní svět, na šumy a ruchy. Klidné bezčasí vám nikdo nevezme, zde jste sami a relaxujete. Po chvíli si opět pomalu začnete uvědomovat obklopující zvuky, vůně a hlasy okolo. Meditace pomůže uvědomit si svou podstatu a rozjímat o ní. Je cestou k sebedůvěře, se kterou souvisí úspěch a realizace vašich snů.

,,Vnímejte energii přítomného okamžiku, uvědomujte si plnost Bytí.“
Eckhart Tolle

© Mikysková Barbora

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here