Empire State Building – Chlouba Ameriky

1
1523

Své jméno nese podle přezdívky (Empire State) státu, jejímuž největšímu městu slouží. Její otec Gregory Johnson ji se svými pomocníky navrhl za pouhé dva týdny. Stavět se začalo 17. května 1931. Byla to doba hospodářské krize, a tak budova začala sloužit svému městu ještě dřív, než byla úplně na světě. Při stavbě našlo práci 3400 dělníků, z nichž velkou část tvořili přistěhovalci z Evropy. Nelze zapomenout ani na dělníky z indiánského kmene Mohawků, kteří se uplatnili jako železáři. Práce byly velmi intenzivní. V těsném sledu za sebou se střídaly další a další směny a díky této píli bylo dílo hotovo již za 410 dní. Přes veškerá opatření 5 dělníků spojilo s mrakodrapem svůj osud navždy, když při stavbě nalezlo smrt. Přesto ale byla bezpečnost práce vysoká, vždyť při plánech se počítalo s úmrtností přes 100 dělníků! Práce všech zúčastněných byla odměněna prezidentem Spojených států Herbertem Hooverem, který osobně uvedl budovu do provozu, když rozsvítil její světla speciálním tlačítkem z Washingtonu D.C.

Podobně jako ti, kteří jí postavili, musela i Empire State Building bojovat s hospodářskou krizí. V prvních letech byla spousta jejích kancelářských prostor neobsazena. Ziskovou se stala až v roce 1950. Přesto se ale mnohem dřív stala pýchou newyorčanů. Není divu. Pokud vystoupíte až do jejího nejvyššího 102. patra, můžete se dívat na svět ze závratných 381 metrů. A to není všechno. S televizní věží na vrcholku dosahuje celkové výšky 443,2 metrů! V úrovni 86. patra je pak ochoz, z něhož je možné sledovat  členité panorama města dole. Pokud se člověk zamyslí nad těmito parametry, ani se nediví, že tvůrci původně zamýšleli umožnit vzducholodím, aby přistávaly na vrcholu věže. Nakonec se tam dostala jenom ta anténa …

Empire State Building vévodí nejen svému městu, ale i celému světu. Celých čtyřicet let byla největší stavbou světa. V roce 1971 se vzdala svého primátu ve prospěch “dvojčat” World Trade Center. Její popularitě to však nijak neubralo. V roce 1964 dali vděční obyvatelé New Yorku své královně korunu v podobě světel zdobících špičku budovy. Jejich barva se liší podle období roku a případně se přizpůsobuje i speciálním událostem. V roce 2002 například zazářila purpurově a zlatě, a vzdala tak hold jiné, tentokrát lidské královně – Alžbětě, která slavila zlaté výročí vlády nad Británií.

Lidé milovali Empire State Building i díky filmům. Asi nejslavnější z nich je King Kong z roku 1931, kde poskytla dočasné útočiště jistému přerostlému primátovi. V některých filmech byla dokonce zničena. To se jí naštěstí nestalo, ačkoli se nevyhnula ani letecké nehodě. V roce 1945 narazil mezi její 79. a 80. patro bombardér B-25. Přes poškození a ztráty na životech byla zprovozněna už následující pondělí. Méně štěstí měla roku 2001 blízko stojící “dvojčata”, která padla za oběť teroristickému útoku. Z Empire State Building se tak znovu stala nejvyšší stavba, tentokrát však už jenom ve městě, svět ovládly jiné mrakodrapy. Z tohoto prvenství ale nikdo radost určitě neměl. Možná právě v této době vynikl její význam pro celou Ameriku, který nespočívá jenom v omračujících parametrech, ale především ve vůli a odhodlání všech, kteří se podíleli na jejím vzniku a kteří se poprali s těžkou dobou a dali sobě i svým potomkům něco, na co mohou být hrdí.

1 komentář

  1. Takže nechci se jakkoliv dotknout autora článku, ale myslím že většina toho co je v článku napsáno je omyl!!! Empire State Building navrhl architekt William Lamb resp. firma Shreve, Lamb & Harmon Associates na podnět J. Jacoba Rascoba!!!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here