Taormina: Mystická atmosféra středomořské perly

2
1360

Toto nádherné město malebných uliček se rozkládá v kopcích na severovýchodě sicilského ostrova, mezi Messinou a Catanií. Než jej naplno okusíte, užijete si strmého stoupání úzkými serpentýnami až do nebe. Pod sebou zanecháte nádherné pláže a výhled na Jónské moře, které je v této oblasti mimořádně teplé. Při vstoupení jednou ze dvou bran se octnete ve víru živé hudby, umění a všemožných exotických vůní. Okamžitě pocítíte, že tady a teď opravdu žijete.

Už při prvním pohledu si všimnete, že mnoho staveb není typicky italských. Taormina byla původně řeckou kolonií a Římanům byla podrobena roku 212 př. Kr. Ostatně o dodnes zachovaném typickém venkovním “Řeckém divadle” se říká, že je řecko-římské, aby se nikomu neukřivdilo – Římané jej totiž kdysi dávno přestavěli a jsou na toto druhé největší divadlo na Sicílii patřičně hrdí. Při filmovém festivalu Davida di Donatello divadlo hostí každý rok v červnu mezinárodní hvězdy slavných jmen a během roku jsou v něm pořádána ta nejlepší umělecká představení. Ale to není jediný důvod, proč se celebrity a umělci z celého světa do tohoto kouzelného místa často vracejí a zůstávají na několik dní.

Taormina nabízí nejen historii v podobě úžasných architektonických skvostů vytvořených během několika staletí, ale hlavně zábavu a relaxaci. Čeká vás tady elegantní a příjemný způsob života a atmosféra starých časů. Ubytování je dostupné od malých rodinných penzionů až po luxusní hotely. Pláž vzhledem k umístění Taorminy ve 204 metrech přibližuje visutá lanovka, která zaručuje nevšední zážitek. Pokud si budete chtít zasportovat, je zde rozsáhlá nabídka vodních sportů, 18jamkové golfové hřiště a různé programy pro zdraví a krásu v několika hotelech. Sopka Etna je odsud vzdálena pouhých 45 minut jízdy autem a věřte tomu, že pouhý výhled na ni vám zcela postačí.

Říká se, že u moře jsou šťastnější lidé než ve vnitrozemí, tady to platí dvojnásob. Osm měsíců tepla zahřeje každou duši a na zamračeného člověka tu nenarazíte. A že jich tady není málo. V městečku bydlí více než 10 tisíc obyvatel a s turisty, kterých bývá po celý rok nespočet, je tohle místo pořád plné energie. Při procházce romantickými uličkami nemusíte pospíchat. Malířské výstavy, stylové kavárničky, linoucí se vůně z tratorií nebo výklady obchůdků i luxusních butiků zvou otevřenou náručí. I za několik dní budete mít stále pocit, že jste si ještě všechno neprošli. Možná si budete pochutnávat na pravé italské zmrzlině a poslouchat pianistu ve stejné kavárničce jako před lety Greta Garbo nebo si jen sednete na lavičku a budete pozorovat z výšky západ slunce jako kdysi Alexander Dumas. Je velmi pravděpodobné, že budete zrovna sedět i v přítomnosti někoho slavného. Ale to nebude v tu chvíli důležité. Ve světě, který vás bude obklopovat, budete považovat všechno za zcela přirozené.

Mnozí lidé po návštěvě Taorminy tvrdí, že je krásnější než Benátky. Je to ta zvláštní mystická atmosféra a pochopení krásy života v jednoduchosti, které známé i neznámé osobnosti volá zpět. Mnoha spisovatelům a malířům přinesl pobyt v tomto nádherně živoucím místě obrovskou inspiraci a vytvořili zde svá nejlepší díla. Básník a prozaik J. W. Goethe ve své knize s názvem Italská cesta také nikdy na tuto středomořskou perlu nezapomněl a po právu ji přirovnal ke “kousku ráje“. Svůj kousek ráje si můžete s sebou přivézt v podobě roztomilého suvenýru, uměleckého díla nebo typického, nasládlého sicilského vína s příchutí mandlí “Vino alla Mandorla“. Ve vaší duši ale zůstane ještě něco navíc. Něco krásného, na co nikdy nezapomenete.

2 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here