Novodobým zámeckým pánem, I.část

0
1463

Můj dům, můj hrad

A to doslova. Vlastníte hrad, v něm rytířský sál, kocháte se pohledem na lesy z gotického okna s vitráží. Milujete tajemná zákoutí svého hradu a cítíte jeho genia loci. Okolní park s vzácnými dřevinami v arboretu zve k vycházkám. Zpět domů se vracíte hradní bránou, nad kterou je váš vlastní erb na zakázku vytvořený od heraldika. Přátele můžete pozvat do svého království, kde uspořádáte slavnostní večeři v prostorném sále spojenou s poslechem hudby pod vzácným malovaným stropem.

Hrady, zámky, kláštery, vodní sýpky, mlýny nebo rozhledny

Hrady, zámky, kláštery a jiné objekty, které si v současné době můžete pořídit, jsou často ve velmi špatném stavu. Většinou trpěly nešetrným užíváním za minulého režimu, kdy byly využívány armádou, nebo zemědělskými družstvy. Současní vlastníci, kterými mohou být obce, stát nebo restituenti je právě z tohoto důvodu prodávají, protože jim nezbývá dostatek financí, aby zajistili rekonstrukci a údržbu nemovitosti.

Je to i váš sen?

Možná že i vy jste již s podobnou myšlenkou koketovali. Investovat do polorozpadající se historické nemovitosti a využít ji k bydlení, jako galerii, ateliér, penzion pro majetnou klientelu, či netradiční chalupu. Motivací může být touha po vyšší prestiži, reprezentativním objektu nebo po dobrodružství. Počáteční kapitál, který můžete do nemovitosti investovat, do značné míry souvisí s částkou, jaká bude třeba na rekonstrukci. Pořídit si některý z historických objektů je totiž leckdy možné i za symbolickou cenu jedné koruny – takové nemovitosti jsou ale v havarijním stavu a rekonstrukce může dosahovat částek astronomických. Na druhou stranu je možné také zakoupit nemovitost v řádech stamiliónů, ovšem již po nákladné rekonstrukci.

Nevypočitatelný trh s nemovitostmi

Trh s nemovitostmi, zvláště těch s historickým původem, vzhledem či využitím, je místy nevyzpytatelný. Stává se, že o nemovitost není několik let žádný zájem a najednou o ni strhne konkurenční boj hned mezi několika zájemci. K většímu zájmu o koupi některých nemovitostí může vždy přispět i určitá módní vlna, jako tomu bylo například díky pořadu Ondřeje Havelky Památky na prodej. O nemovitosti se tak začaly zajímat i střední vrstvy, které si dnes mohou dovolit malé a středně velké historické nemovitosti.

Jaké nemovitosti si v současné době můžete pořídit?

V jižních Čechách jsou na seznamu památek na prodej novogotický zámek Jistebnice, zámek Olešnice, Pole u Kadova, Nadějkov, v západních Čechách klášter Chyše, zámek Štědrá, zámek Staré Hobzí, tvrz Divice. Z moravských památek například tvrz Horní Dunajovice, zámky Miroslav, Valeč a hrad Sádek. Po celé České republice ještě čeká na své majitele kolem sta nemovitostí tohoto typu. Zdaleka ne všechny jsou však inzerovány na webových serverech nebo v tisku. Mnohdy se jedná o natolik exkluzivní nabídky, že jsou adresovány přímo zájemcům. Důvodem je samozřejmě také snaha o vyšší ochranu vlastníků nemovitostí.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here