Nenávist k sobě samému? Milujte sebe i své tělo!

0
3728

Své tělo můžeme milovat, ale můžeme ho i nenávidět. Vnímáte své tělo jako důvod k nízkému sebevědomí? Připadáte si oproti ostatním nepřitažliví, oškliví a nezajímaví? Pak se co nejrychleji vrhněte na cestu nápravy. Své tělo a svoji mysl musíme milovat, protože jedině tak můžeme milovat někoho dalšího. tělo

JAK SE PROJEVUJE NENÁVIST K TĚLU?

Myslíte si, že emoce a jídlo spolu příliš nesouvisí? Omyl. Špatné emoce a pocity úzkosti jsou často propojené právě se vztahem k jídlu. Lidé se pak dělí do skupin, ve které první vyhledává jídlo nad míru nutnosti, a druhá, jež nejí skoro vůbec. Lidé trpící depresemi se velmi často uklidní jídlem, nebo se mu vyhýbají. V souvislosti s takovým přístupem pak vznikají vážná onemocnění, k jakým řadíme anorexii, bulimii a obezitu. Všechny tři však vedou k velmi nízkému sebevědomí, výčitkám a nahlodanému zdraví. Poruchy příjmu potravy se projevují několika způsoby.

Pacienti neustále počítají kalorie a k jídlu si tvoří nezdravý vztah. Na váhu si stoupají několikrát týdně, což je hloupost a samotného vážení se bojí jako čert kříže. Nemocní lidé řeší větší přísun potravin vyvolávaným zvracením, což je ta nejhorší varianta. Mnozí z nich si neuvědomují, že touto cestou ze sebe dostávají akorát vitamíny a vodu. Energetickou hodnotu potravin si ukládají již po konzumaci jídel. V opačném případě se přejídají k prasknutí a neustále nabírají na váze. Kvůli špatným emocím, nesprávnému vztahu k jídlu se pak kupí jeden problém za druhým. Především ale nenávist k vlastní osobě.

DŮVODY, KTERÉ VEDOU K NENÁVISTI

Od narození máme určitý vztah k vlastnímu tělu a záleží na mnoha aspektech, jak se tento vztah bude vyvíjet, a hlavně kam se bude ubírat. Velký vliv na vnímání a péči o tělo mají rodiče. Jestliže čekáte rodinu, pokuste se u dítěte vypěstovat zdravý a pozitivní vztah k tělu. Problémy totiž vznikají už v dětství, kdy jsou některé děti kvůli tělesným nedostatkům, nebo jen slabší povaze vystaveni posměchu. V horších případech zažívají traumatické zkušenosti a fyzická týrání. Jejich vrstevníci je odmítají a smějí se jim. Tělo pak dítě vnímá jako zdroj negativních pocitů.

DŮSLEDKY JSOU ČASTO FATÁLNÍ

Nejen, že se o tělo přestanete starat, ale začnete ho trestat. Jste silnější? No tak si řeknete, že je to jedno a pár kil navíc už ničemu nevadí, stejně vás ostatní beru jako ty oplácanější. Nebo se vám podařilo zhubnout, ale slovo tuk a vůbec tuk na vašem těle je nepřípustný, tudíž ženete hubnutí do extrému. Nevnímáte příjem potravy jako přísun energie, vitamínů a správných jídel, které si vychutnáte. V jídle vidíte nepřítele, tudíž se s ním chcete setkat co možná nejméně. Extrémní situace nastávají, když odmítáte o své tělo pečovat. Nechodíte k doktorovi, je vám jedno, jak vaše schránka vypadá zevnitř. Nad vším mávnete rukou a ignorujete preventivní prohlídky.

Společnost dnešního světa zastává ve velké míře názor, že tělo a jeho vzhled je modlou. Tlačí nás k ideálním tvarům a figurám. Ale zároveň nám dokazuje, že spoustu věcí, které se nám nelíbí, můžeme změnit.

PROJEKT DOVE: NEVIDÍME SVOJI KRÁSU

Značka Dove před časem představila projekt, který měl demonstrovat, jak se vnímají ženy. Sociální experiment ukázal, že se ve výsledku vidí ošklivě, příliš kostnatě, příliš oplácaně, s vystouplou bradou nebo s nevýraznými lícními kostmi. Zuřivou kritičnost k vlastnímu tělu zachytil policejní kreslíř Gil Zamora, který ženy portrétoval podle jejich popisu. Během projektu kreslil obyčejné ženy, na které neviděl, slyšel pouze popisy, jakými se ženy hodnotily. Ve druhé fázi projektu si pracovník FBI vyslechl popis osoby, která s ženou chvíli mluvila. Všechny ženy vypadají mnohem hůř na obrazu, který byl nakreslen z jejich optiky. Druhé osoby je vykreslili půvabněji. A co z toho vyplývá? Všechny dámy jsou příliš kritické, stačí detail, který jim zacloní všechnu krásu, a po zbytek života se vnímají jako ošklivky. Cizí lidé vás často vidí krásnější a veselejší, než si připadáte.

CO DĚLAT, KDYŽ SE VE SVÉM TĚLE NECÍTÍTE DOBŘE

Snažte se brát problémy jako životní milníky a situace, díky nimž se poučíte. Berte je jako prostředky k poznání své osobnosti. Zamyslete se nad tím, co vás ve skutečnosti trápí, a snažte se problém řešit. Co vám ochromuje a překáží vám, brání vám v rozletu. Co vás omezuje? Odpovězte si na tyto otázky a snažte se vykopat jádro problému. Část se totiž skrývá jinde, než si myslíte.

Nenechávejte nízké sebevědomí ovládat vaše tělo a mysl. Vnímejte se pozitivněji, pečujte o svůj vzhled a svoji duši. Řecká mytologie vnímala tělo jako schránku, která chrání duši. Snažte se pěstovat tu nejkrásnější schránku, ve které budete nosit šťastnou duši. John Masefield řekl: ,,člověk sestává z těla, mysli a fantazie. Tělo je slabé, mysl nespolehlivá, ale fantazie učinila z člověka pozoruhodného tvora.“ Takže pokud jste zoufalí a nevíte, jak se z problému dostat. Chopte se té nejsilnější části, fantazie. Vysněte si ideální představu sebe samého a začněte na ní makat!

© Barbora Mikysková

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here