Otevřený vztah – podvod v přímém přenosu nebo prohloubení vztahu?

0
3855

Vztahy nás provázejí celý život, od těch známostních, rodinných, přátelských či nepřátelských, pracovních až po ty partnerské. Otevřený vztah (známý jako open relationship) je typ nemonogamního partnerského vztahu, ve kterém figuruje partnerský pár, který se shodl a domluvil na možnosti vídat a randit s dalšími osobami. Narozdíl od polyamorie je otevřený vztah zaměřený spíše na fyzickou, sexuální stránku, a randění, vztah jako takový bývá exkluzivní záležitostí dvou lidí, tedy hlavního páru.

Že je pro váš vztah otevřenost nemyslitelná? Je to v pořádku! Otevřený vztah není pro každého, najít se v něm však může spousta párů. Jste do sebe zamilovaní už od školy a chcete nabrat zkušenosti, zjistit, jaké to je s jiným partnerem? Je pro vás váš stávající partnerský život sexuálně nevyhovující? Toužíte po prozkoumávání vlastní sexuality? Důvodů je spousta!

Něco jako desková hra? I otevřený vztah má pravidla!

Co je pro vás otevřený vztah? Budete se informovat o všech partnerech? Budete usínat po svém boku? Budete vídat i osoby z vašeho (společného) okolí? A co místo, budete své známosti vodit do společného domu, do společné postele?

Neexistuje žádná příručka, jaká pravidla byste si měli zrovna ve vašem otevřeném vztahu stanovit. Důležité však je komunikovat, otevřeně a o všem, nebát se mluvit a naslouchat. Bude to stát pořádnou dávku empatie, obzvlášť na začátku tohoto velkého kroku, kdy je potřeba si jasně vymezit hranice, mluvit o pocitech, emocích, především pak důvěře a žárlivosti.

Lež a žárlivost jako hlavní ničitelé

Pokud už jste se shodli, že otevřený vztah vyzkoušíte, nelžete. Každá lež se dřív nebo později ukáže, a když už máte tu možnost a důvěru, je lež jejím největším ničitelem. Podobné je to i s žárlivostí. Ta je naprosto lidská a běžná, a až 80 procent lidí v otevřeném vztahu ji zažívá. (https://letstalksex.net/open-marriage-relationship-statistics/#15) Pokud nedokáže být upřímní nebo upřímnost neustojíte, raději se do otevřeného vztahu nežeňte. To stejné platí i pro žárlivost, jestli již dopředu víte, že vám bude randění partnera nepříjemné a neúnosné, raději tento nápad do svého vztahu nepouštějte.

Něco málo z pozitiv a negativ

Zda je nebo není otevřený vztah pro vás a vašeho partnera, musíte posoudit sami. Za pozitiva můžeme považovat prohloubení partnerské lásky, důvěry i komunikace. Můžete získávat spoustu nových zkušeností, objevovat své sexuální tužby a choutky, můžete také pracovat se svou sexuální orientací a sexualitou obecně.

Naopak mezi negativa jednoznačně patří žárlivost, ztráta důvěry a otevřené komunikace. Může se také stát, že páry přestanou společně sexuálně žít, jelikož ví, že si partner “užívá jinde”. S tím je spojen i strach ze zamilování do jiné osoby a ztráta citů pro hlavního partnera. Nesmíme opomenout ani možnost nechtěného těhotenství nebo pohlavně přenosné choroby.

Co když jste vy ten “třetí”?

Chcete randit s někým, kdo v otevřeném vztahu je? Nespoléhejte, že se časem stanete exkluzivním partnerem nebo že se kvůli vám hlavní pár rozjede. Otevřenost může důvěře a celkovému vztahu páru pomoci, často nastává ještě větší propojení a uvědomění vzájemné vděčnosti a lásky. I proto se pravidla nastavují i pro takzvané jednorožce (anglicky unicorns) neboli další články otevřeného vztahu. Jedno z nejčastějších pravidel – nezamilovat se a komunikovat otevřeně, ani tady však nelze použít žádný obecný manuál.

To však neznamená, že si společné chvíle nemáte užívat, ba naopak. Pokud víte, že chcete do takové situace vkročit, vytěžte z ní co nejvíc – užívejte si společný čas, získejte zkušenosti, zkoušejte nové věci, randěte s ostatními. A pokud už se zamilujete? Mluvte! Ne vždy to musí být tak negativní, jak se zdá, důležité je si však uvědomit, že vaše city jsou validní, i když mohou znamenat konec vašeho vztahu.

© Lucka Burianová

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here