12 tipů, jak zkrotit nervozitu!

0
3688

Zkoušky, obhajoby, prezentace, pracovní pohovory, schůzky, rande… Situací, v nichž se člověk třese více, než měl v plánu, je nespočet. I malá forma trémy dokáže zamávat s výkonem a může ztlumit pozitivní atributy, které s sebou (téměř) každá zkušenost přináší. Jak udržet a zkrotit nervozitu ve zdravé míře?

zkrotit nervozitu

Nápomocné body, které je dobré mít neustále na paměti pro duševní pohodu:

 • Nervozita nemá negativní přidanou hodnotu

Nezaměňujme ji za zlou předtuchu, (sama o sobě) není špatné znamení, pouze poukazuje na to, že nám na něčem záleží a chceme udělat co nejlepší dojem, podat co nejlepší výkon.

 • Praxe dělá mistra

Pouze cvičením a opakováním se dostaneme na úroveň, v které se budeme cítit (v rámci mezí) pohodlně a jisti sami sebou. Sebevědomí nám pomáhá zkrotit nervozitu.

„Genialita je 1% inspirace a 99 % potu.“
Thomas Alva Edison

 • Přijmout to

Je to součást života, která figuruje (ve větší, či menší) míře u všech citlivých osobností. Není proč se cítit odstrčeně – naopak!

 • Využít klady

Nervozita učí pokoře a ukazuje naši sensitivní stránku. Díky ní působíme lidsky, což nám může být ku prospěchu i v očích přísné poroty nebo svérázného obchodního partnera.

 • Vyvíjet se

Proces, který absolvujeme při tomto duševním neklidu, i po něm, rozvíjí naši osobnost a formuje sebevědomí. Každý člověk má tendence vnitřně růst (žaludek nepočítaje) a nesnadné situace jsou výborným učitelem.

Nevážím si nikoho, kdo dnes není moudřejší než včera.
Abraham Lincoln 

 • Vyrovnat úsměvem a pozitivní energií

Dobrá nálada a úsměv zastíní i sebevětší trému. Zkrotit nervozitu, lze jednoduše i úsměvem.

 • Mít se rád

Nehledě na průběh a výsledek, sebeláska je nedílnou součástí úspěchu a štěstí. Buďme sví, buďme na sebe pyšní a mějme se rádi.

Praktické tipy při akci:

 • Dětské krůčky

Mějme na paměti, že ne vše jde hned a snadno. Malé krůčky jsou skvělým způsobem, který si lze nastavit přímo na míru – posouvat se kupředu svým tempem a přitom se cítit komfortně a v bezpečí.

 • Najít si pevný bod

Zaměříme se na to, čím jsme si jisti a z toho vycházejme. Pevná půda je nejlepší povrch, na kterém jsme schopni se reprezentativně postavit. Mluvme raději pomaleji, ale o to jistěji. Udržujme příjemný tón hlasu (spíše hlubší – dodává na serióznosti, která zapůsobí na okolí i nás samotné).

 • Mít na paměti důvod a cíl naši cesty

Proč to dělám, proč to chci zvládnout? Co mi to může přinést? Kam se chci dostat? Co je mým snem?

 • Vsugerovat si úspěch

Například představit si sám sebe jako herce, který hraje sebevědomého, úspěšného… i přes úskalí dosáhne svých cílů, zaboduje. Jednoduše vidět sám sebe z perspektivy a nasvítit se jak nejlépe umíme. Vnitřně nám to přinese dobrý pocit a často i okolí se nechá okouzlit…

 • Ventilovat trému nenápadně, vkusně a zdravě

Uvolňovat napětí především tak, aby to neiritovalo okolí, tedy žádné podupávání, klapání prsty o stůl nebo cvakání propiskou. Nápomocné může být i pouhé držení propisky, nebo spojit ruce = zaměstnat tělo (tím minimalizujeme třes) tak, aby to bylo (audio)vizuálně přijatelné. I soustředění se na svůj dech zklidňuje…

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here