Co všechno bude jinak? Aneb 6 věcí, které se změní

0
1884

Korona tomu nasadila korunu a předchozí měsíce budeme vstřebávat ještě dlouho. Ale dost negativních řádků, kterých je plný internet. Vezměme to jinak! Co vidíme dnes, když se ohlédneme? Zamysleme se nad tím, co získáme, z čeho si vezmeme příklad a na čem zapracujeme. Svět bude totiž jiný, pokud si ho takový uděláme. Tak směle do toho.

Co si budeme, každý z nás vnímal a stále vnímá dopady koronaviru. Ať už jde o zdraví, blahobyt, hygienické návyky, společnost, zaměstnání, zodpovědnost za sebe nebo ohleduplnost k ostatním.

Nic však není za námi, proto bychom se mohli zamyslet nad tím, jak nenastoupit do rozjetého vlaku po starých kolejích. Pro inspiraci vám řekneme, co by totiž mohlo být úplně jinak.

1) Hygienické návyky jako number one

Lidé dezinfikovali každé balení, drhli ruce ubrousky a dusili se pod rouškou. Takhle nějak popisuje hygienické návyky spousta lidí. Ale můžeme se na ně podívat i jinak. Nemusíme mýt každý jogurt, stačí si nákup nepokládat na kuchyňskou linku, mýt si ruce po každém příchodu domů a nosit s sebou vlhčené ubrousky.

Proč brát hygienu jako nutné zlo? Věříme, že dost lidí se na ni dívá jinak, ale stále existuje hodně názorů, které odsuzují jakékoliv „novoty“ – čištění rukou gelem před jídlem apod. Pořád jsou tu zkrátka lidé, kteří ve frontě k pokladní dávají svým dětem neumytou rukou plátek sýra…

Dbejme na hygienu, nejde jen o nás, jde o správné návyky našich dětí, o čistotu a zdraví ostatních. A kdo ví, třeba se pak v zimě vyhneme angíně a chřipce.

2) Dostupnost e-shopů na 200 %

Na internetu lze už dlouho pořídit cokoliv od nafukovacích dinosauřích lehátek až po realizaci domu. Ovšem v posledních týdnech roste počet e-shopů, vznikají online brány pro zboží, které na internetu nebylo, a to je skvělé.

Všichni rychle pochopili, že se lidé nechtějí vzdát svého pohodlí, standardu a mile rádi objednávají i v době krize. A kdo nebude mít na svém webu nákupní košík, společnost ho postaví mimo hru. Přejme i malým podnikatelům dostupnost a podporujme je na nově založených e-shopech.

3) Slušnost. To je gró společnosti

Co teď bylo tabu, ale mělo to tak být pořád? Chození k zubaři, když nám není hej, návštěva v kadeřnictví, obchodu – to je nařízení, které snad většina lidí dodržovala, ale měli bychom na něj myslet i za rok, dva. Ohleduplnost přece není nemožná, a tahle situace nás třeba naučí, jak se k sobě chovat ohleduplně.

4) Návrat k základům

Možná že to celé vede k jedinému. Ke zpomalení. K návratům. Ke kořenům. K tomu základnímu, čím se lidé živili kdysi – pěstování a chovu domácích zvířat. Zkrátka k vlastní produkci kvalitní potravy a podmínek pro život.

Společnost už tuší, jak by vypadala situace se zavřenými obchody, s prázdnými regály a mnozí z nás se třeba pustí do vlastních projektů. Budou více samostatní a na zahrádkách začnou pěstovat mrkev a jablka v bio kvalitě. Díky takovému ovoci a zelenině je totiž lidská imunita mnohem silnější než po chemicky ošetřeném jídle, které nám nabízí supermarkety.

5) Podpora našich produktů

Návrat k regionálním značkám a lokálním produktům sledujeme už dávno, ale teď je vše mnohem naléhavější. Pomoc menším zemědělcům a farmářům je přímo nutná a měli bychom podpořit českou zemi, která má skvělé podmínky pro vlastní produkci. Pěstujme a chovejme si vlastní, nebo kupujme od místních.

6) Boom online schůzek a školení

Otázka efektivního scházení v práci a učení se novým věcem by se mohla konečně změnit! Třikrát hurá!!! Že bychom konečně vnímali online schůzky jako rychlejší, věcnější a přínosnější setkání? Už totiž vidíme, že nemusíme prodebatovat půl dopoledne na schůzce pro 10 lidí, stačí se sejít s těmi, které nutně potřebujeme vidět.

A co takový home office. Je to skutečně jen ulejvárna, nebo efektivní způsob práce, kterou odvedeme stejně jako v kanceláři? Odpovězte si každý sám a snažte se o tom debatovat se svým zaměstnavatelem. Ten si jistě všiml, že svou práci dokážete odbavit i doma. Proč by měl tedy bránit větší spokojenosti zaměstnanců, které může motivovat k lepším výsledkům a podmínkám.

Svět může být jiný. Ale jen pokud si ho jiný uděláme. Ani tahle situace ho nezmění natolik, pokud zaplujeme do starých kolejí… Nastartujme společně změny a važme si víc věcí, které jsme brali jako samozřejmost.


Čtěte také: Co si můžeme uvědomit díky pandemii?

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here