5 rad, jak se vypořádat s nedostatkem času

0
2747

Čas. Každý ho máme stejně, každý máme 24 hodin denně, nelze si žádné hodiny přikoupit a ani nám nemohou být sebrány. Jak je ale možné, že někdo stihne za jeden den tolik práce, co jiný za týden? Co dělá člověk jinak? Dnes podíváme se na to, jak svůj čas alespoň trochu koordinovat a šetři, vždyť je hezké pokud si člověk může pospat o chvilku déle.čas

1)Priority a cíle

Chceme-li během dne stihnout více věcí je třeba si jasně stanovit, které jsou pro nás ty nejdůležitější a jaké máme cíle pro daný den. Důležité je si vše zapsat, abychom pak nelovili v paměti, co jsme to vlastně chtěli udělat? Písemná podoba úkolů a cílů s jasně daným termínem splnění nás bude daleko více motivovat a hnát kupředu. Kdo si chce na konci dne říct, zase jsem nic nestihl?

2) Paretovo pravidlo

Každý z nás už musel slyšet o pravidla 80/20. Co to přesně znamená? Že 20 % vstupů má za následek 80 % výstupů, nebo za 80 % důsledků může 20 % příčin. Tohoto pravidla se chytil Timothy Ferriss, který jej aplikoval do svého života a poté i napsal knihu. O jeho čtyřhodinovém pracovním týdnu jsme již psali zde. Co je to tedy ve skutečnosti? Dvacet procent času, který vynaložíme na dokončení úkolu má za následek 80% hotové práce. Zbylých 20% na dokončení práce nám však sebere zbylých 80% času. V praxi je to následovné. Během 10 hodin chci napsat knihu, její hlavní myšlenku a obsah dokážu napsat za 2 hodiny, zbylých 8 hodin mi sebere tvorba přebalu, grafiky, poděkování a dalších “prkotin”. Už mi rozumíte?

3) Jak doopravdy trávíte svůj čas?

Psaní článku, práce na počítači, na projektu či vyřizujete maily. Kolik času ale skutečně věnujete jenom dané práci? Zeptejte se sami sebe, zda po celou dobu práce se soustředíte pouze na daný úkol. Kolikrát se podíváte na hodinky či na mobil, jak často odbíháte od práce a co brouzdání po internetu nezapomněli jste se náhodou u facebooku? Rušivé aspekty při práci jsou taktéž nedílnou součástí a je jenom na nás jak se jim dokážeme ubránit. Existuje však spousta aplikací, které by vám v tom mohli pomoci.

4) Biorytmus velí

Někdo je ranní ptáče a jiný zase noční sova.  Každý to máme geneticky dané, ač si lze vytvořit návyk či se přeprogramovat řiďte se tím, co nejvíce vyhovuje vám. Pokud jste noční tvor je zbytečné nařizovat si budík na pátou ráno a začít vyřizovat maily nebo naopak jako ranní ptáče se mučit, být co nejdéle vzhůru a přemáhat únavu, abyste dokončili úkol. Každý jsme jiný a potřebujeme vlastní individuální přístup k práci. Najděte si svůj čas, kdy jste nejproduktivnější a uvidíte, že tak stihnete mnohem více věcí.

5) “NE” je také odpověď

Máte krásně rozplánovaný den, víte přesně, co máte dělat, ale někdo se vám snaží plány narušit a nabalit na vás ještě práci navíc. Pokud na ni nemáte vyhrazený čas a opravdu to urgentně nehoří nebo to není povinnost, lze “jednoduše” odmítnout. Úkol přijměte, ale zahrňte ho do svých plánů na další dny. Dnes již víte, co musíte a nejlepší pro vás bude pokud se budete soustředit opravdu jen na to.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here