Kubánská Havana aneb po stopách Hemingwaye

0
2402

Syté odstíny slunečních paprsků odrážející se od vlnící se mořské hladiny, ve hřejivém vánku se pohupující listy palmoví a vzduch provoněný kořenitou vůní tabáku a nasládlého rumu. Přesně taková je Kuba a její hlavní město Havana, která uchvátila i jednoho z největších velikánů světové literatury, Ernesta Hemingwaye, který zde našel nejen inspiraci pro svá vynikající díla, ale hlavně svůj druhý domov.

Hemingwaye

Kuba, země s neobroušenými hranami

„Perla Antil“, jak je Kuba právem přezdívána, láká pro své neodolatelné krásy miliony turistů ročně. Mnozí z nich se na Kubu vydávají za nádhernými plážemi a podmanivou krajinou, jiní za živou a temperamentní kulturou a jiní, stejně jako Ernest Hemingway, zde hledají dobrodružství a chuť do života. A my se nyní společně vydáme po stopách tohoto nezapomenutelného velikána a napijeme se z poháru kubánského života plnými doušky.

Ambos Mundos aneb místo prvního velkého románu

Naší první zastávkou na Kubě bude místo, které bylo i první zastávkou samotného Ernesta Hemingwaye, tedy hotel Ambos Mundos. Ernest Hemingway poznamenaný bojem v něm našel útočiště po té, co po konci první světové války a po porážce španělských republikánů ve španělské občanské válce, utekl z Evropy, hledajíc smíření se životem. Přesně v tomto hotelu, v pokoji 511 začal Ernest Hemingway pracovat na svém románu „Komu zvoní hrana“.

Finka La Vigíe

Za honorář, který obdržel za báječné dílo, jež sepsal po příjezdu na Kubu, si posléze koupil vilu Finka La Vigíe, v níž Hemingway našel svůj druhý domov, je dokonalým odrazem nejen samotné Kuby, ale také Ernestovy dobrodružné a zároveň citlivé duše. Finka La Vigíe se nachází přímo v srdci Kuby, tedy poblíž hlavního města Havany. Spíše než vila dala by se Finka La Vigíe označit za statek, který Hemingway koupil se svou ženou Martou Gellhornovou v roce 1940 a v němž pak zanechal většinu svých kubánských stop. Hemingway v ní totiž strávil celých dvacet let a i přes eklektický styl, v němž je vila vybavena a jež působí bohémsky, zde napsal nespočet svých nejvýznamnějších děl, například proslulou novelu „Stařec a moře“. Je až s podivem, jak se v té celé neuspořádanosti a zmatku dokázal soustředit na psaní svých geniálních děl, což okomentoval dokonce i spisovatel Graham Green, který při jedné návštěvě Hemingwayova kubánského domova prohlásil onu slavnou větu: „Nechápu, jak zde mohl psát, obklopen tolika mrtvými zvířaty…“ Díky otevřeným knihám a rozepsaným poznámkám, které se povalují v každém koutě, ve vás návštěva Hemingwayovy vily zanechá dojem, že Ernest jen odjel na jednu ze svých výprav, ale brzy se zase vrátí.

Popít s námořníky

Budete-li cestovat ve stopách Ernesta Hemingwaye, neměli byste zapomenout popít s přáteli námořníky, protože právě v místních barech strávil Ernest nejvíce času. Na druhou stranu, není se čemu divit, vždyť, jak sám Hemingway řekl, na Kubě je v odpoledních hodinách takové teplo, že se stejně nedá dělat nic jiného. Zastavit se tak můžete na sklenku mochna v baru Bodeguity del Medico nebo na sklenku daiquiri v El Floridě, kde vám bude společnost dělat bronzový usměvavý stařík Don Ernesto, jak jej místní přezdívali. Hemingway si zde dokonce vytvořil vlastní koktejl zvaný Papá Doble v podobě deiquiri bez cukru a s dvojitým rumem.

Návštěva této vášnivé země provoněné tabákem a nasládlým rumem tedy jistě stojí za to, neboť vám přinese nespočet zážitků.

Markéta Vlková

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here