Ice Hotel: Hotel ze snů stavěný

0
1723

Oblast, kde každým rokem hotel vyrůstá, švédská vesnička Jukkasjärvi , byla kdysi opuštěnou a malou zastávkou rybářů na cestách za svým cílem. Ničím by Vás nepřekvapila ani nezaujala. Vesnice leží ve Švédsku zhruba 200 kilometrů severně od Polárního kruhu. Srdcem a páteří Jukkasjärvi je divoká a nespoutaná řeka Torn River, bez které by dnes Ice Hotel neexistoval. Je totiž pokryta metr tlustou vrstvou ledu a v zimním období je zdrojem umělecké, architektonické a designové podoby Ice Hotelu.

V roce 1989 navštívila vesnici Jukkasjärvi skupina japonských designérů, zabývající se tvorbou uměleckých předmětů z ledu. Psalo se jaro roku 1990 kdy zde postavili iglú, z něhož vznikla 60m2 rozlehlá exotická galerie Artic Hall. Pár návštěvníků se rozhodlo zde přespat, a díky jejich nadšení z nevšedního a originálního zážitku se zrodila spásná myšlenka. Myšlenka postavit na stejném místě každý rok turistickou atrakci, která rázem od základů změnila tehdejší rybářskou vesničku a povýšila ji na jedno z nejatraktivnějších míst naší planety.

Hotelový komplex se pomocí sněhových děl a ocelových podpěr začíná každoročně budovat na přelomu října a listopadu, slavnostně bývá otevřen v polovině prosince. Od dubna či května následujícího roku se pak samovolně roztápí. Na stavbu Ice Hotelu se každoročně spotřebuje přes 30 tisíc tun přírodního i umělého sněhu. Ten je sněhovými děly ládován do speciálních železných forem. Jakmile sníh zmrzne, formy se odstraní a použijí na vybudování pokoje. Téměř neuvěřitelné, ale vězte, jde o krásnou realitu. V prosinci, kdy je za polárním kruhem neustálá tma, je hlavní budova již hotová a začínají práce na interiéru. Veškeré vnitřní vybavení – okna, dveře, sloupy, stoly, křesla, lampy a sochy, dokonce i bar včetně sklenic – se vyrábí ze 3,5 tisíce tun křišťálově čistého ledu z Torn River.

Zatímco venku klesají noční teploty během zimy až na minus 40 stupňů Celsia a venku padá hustý sníh, uvnitř hotelu Vás příjemně překvapí teplota kolem minus 5 stupňů. Hotelová obsluha se však o Vás a Vaše pohodlí ochotně postará. K dispozici dostanete speciální spací pytle s bavlněnou vložkou, ve kterých můžete přespat jen ve spodním prádle a čepici a bude Vám krásně teplounko. Pokud patříte ke zmrzlíkům, určitě před spaním navštivte zdejší Absolut Icebar. Nocování na ledovém hranolu s dřevěnou deskou pokrytou matracemi, polštáři a pravými sobími kožešinami, kdy neobyčejnost okamžiku doplňuje mihotavý svit svíček a absolutní ticho, patří k jedinečným životním zážitkům. V hotelu je každý pokoj unikátní, většina však dvoulůžkových. Za příplatek se v apartmánu můžete těšit pohledem na umělecké ledové skulptury, například nad vaším spánkem může bdít i ledový sob, Buddha nebo třeba zmrzlý samotný Tutanchamón. Ráno vás ze sna probudí laponská ledová královna s horkým brusinkovým drinkem, který Vás příjemně zahřeje. Po takto strávené noci určitě neodoláte návštěvě horké sauny, ke které neodmyslitelně patří ledové ochlazení, jak jinak než v řece s dírou v ledu. A jak je na tom Ice Hotel dnes?

Po více než patnácti letech zkušeností se z Icehotelu podařilo udělat výhodný exportní artikl. Každý rok je hotel větší a rozlehlejší, neboť o byť jen jediný nocleh v něm je obrovský zájem, a to přestože jedna noc vyjde v přepočtu na sedm až deset tisíc českých korun. Za jednu sezónu tady přespí přes 11 tisíc návštěvníků, bez přespání se přijde podívat dokonce třikrát více zvědavců. Ve vesnici, kde ještě před pár lety nebyl skoro žádný život, se tedy “dveře” zkrátka netrhnou.

Vývoz ledu se podílí na obratu firmy Icehotel plnými 20 procenty. Ledové bary se už ocitly třeba v Aténách, na plážích v Singapuru, Tel Avivu i uprostřed vyprahlé Sahary.

„Nic není nemožné, když pracujete s tímto třpytivě nádherným švédským ledem z řeky Torn River,“ tvrdí lidé z firmy. Na důkaz svých slov pak každou zimu, už od roku 1989, pro Vás staví ve vesnici Jukkasjärvi vždy nový unikátní Ice Hotel. Proto neváhejte a začněte šetřit, čeká Vás nepochybně jeden z nejkrásnějších zážitků Vašeho života.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here