Starosti? Obavy? Problémy? Zatočte s nimi!

4
3126

Máte obavy z toho, co vám přinese budoucnost? Bojíte se nemoci, stáří, nedostatku peněz, opuštění? Obáváte se, že případná ztráta zaměstnaní vás položí na lopatky? Máte noční můry z toho, jak se vyvíjí vaše podnikání? V případě, že vás opustí partner, bojíte se, že nemáte pro koho žít? Máte strach ze smrti?

Pamatujte, že dnes je zítřek, kterého jste se včera obávali. Zeptejte se sami sebe – Jak mohu vědět, že se věci, kterých se obávám, skutečně stanou?

Každý  z nás se ve svém životě setkal a rozhodně ještě setká s událostmi, které by se také daly označit jako výzvy stát se lepším člověkem. Většina lidi řeší tyto události „útěkem“, a to jak k depresím, vzteku, pocitu bezmoci, alkoholu, zklamání, stresu, frustracím a nakonec  to vše může u některých vyústit v syndrom vyhoření. Jiní problémům čelí. Do jaké skupiny patříte vy?

To, jak přistupujeme k překážkám, ovlivňuje nás život víc než cokoli jiného. Úspěšní lidé obvykle pokládají problémy za přechodné záležitosti. (Soustředíte 10% pozornosti na problém a 90% pozornosti na řešení problému, nebo to děláte právě naopak?). Mnoho lidí se upne na jednu z následujících představ a dále si připadají bezmocní.

 1. Problém má trvalý charakter. (Je to pravda? Nemůže být spíše dočasný? )
 2. Problém je všude, kam se podíváme. ( Netýká se pouze jedné oblasti? )
 3. Problém je osobní, což dokazuje, že vina je na naší straně. (Nemůže být spíše  příležitostí dozvědět se něco nového? )

Nereprezentují zmíněné představy spíše  naučenou bezmocnost?

„Překážky se stavějí do cesty obyčejným lidem proto, aby z nich stali lidé neobyčejní.“ Paul Jeffers

Tipy, jak čelit obavám, překážkám a starostem:

 • Co by se stalo, kdybyste se místo přemýšlením nad starostmi něčím zaměstnali? Myslíte, že by se vám podařilo ztratit v činnosti sami sebe a vaše obavy?
 • Co se stane, když se přestanete zaobírat se maličkostmi? Není život krátký na to, abychom se zatěžovali „prkotinami“?
 • Zamyslete se z pohledu pravděpodobnosti, jakou opravdu máte šanci, že se vaše obava naplní?
 • Jak byste se cítili, kdybyste situaci dokázali přijmout takovou, jaká je a nedělali ji horší? Poté, co situaci zcela přijmete, jak bude jednat? Jak se budete cítit?
 • Co by se stalo, kdybyste si příště ve chvíli, kdy se cítite „zaseknuti“ ve starostech, řekli: „Klídek, je to jenom hra!“? Jak byste se mohli cítit?
 • Jak byste se cítili, kdybyste mysleli a jednali s nadějí?
 • Co by se stalo, kdybyste se přestali v myšlenkách zabývat lidmi, které nemáte rádi? Jak byste se cítili?
 • Co by se stalo, kdybyste příště pocítili radost z dávání a neočekávali vděčnost? Jak by to změnilo, jak se budete cítit?
 • Jak byste se cítili, kdybyste místo problémů začali počítat vaše požehnání?
 • Zajímáte se o druhé? Víte, jak vykouzlit úsměv na tváři druhého člověka?
 • Víte, že nespravedlivá kritika je často převlečený kompliment? Jak vám to může pomoci cítit se lépe?
 • Děláte to nejlepší, co můžete? Co musíte udělat, aby tomu tak bylo? Změnilo by to vaše pocity, přístup k práci, lidem?
 • Zkusili jste se zeptat na něčí názor? Každý přece děláme chyby, ale dokážeme se z nich poučit?
 • Neberte se příliš vážně? Dokážete se svým problémům zasmát? Kdybyste to udělali, jak by to změnilo vaše pocity?

Máte strach ze smrti? Pravdou je, ze nemůžeme odejít ze života živi!

4 KOMENTÁŘE

 1. Čtenářům bych doporučil knihu Myšlením k bohatství a hlavně, co se tohohle týče tak kapitolu o strachu na konci knihy. 🙂

 2. Obě dvě rady fungují ( vyzkoušeno osobně), ale jen pro ty co hledají. Já osobně patřím mezi osoby, jichž sedotklo propouštění během TZV.: Světové hospodářské krize, a během 30 dnů jsem podal dvě výpovědi jen proto abych se dostalblíže k situaci, pro kterou jsem se rozhodnul a kterou jsem si pomocí tajemství a pozitivního myšlení přitáhnul. Díky těmto zkušenostem jsem důkaz že pozitivní myšlení, vizualizace a plánování vyřeší každou situaci. (úmyslně nepoužívám slovo problém, protože vzbuzuje negaci která brání mozku v hledání řešení.

 3. V minulosti jsem četl 2 z knih od Dalea Carnegieho: Jak se zbavit starostí a začít žít a Jak získávat přátele a působit na lidi. V souvislosti s článkem tyto knihy mohu vřele doporučit.

 4. Vážení, tak pokud si chcete počíst tak si sežeňte cokoli od pána Johna C. Maxwela 🙂 . Měl bych stovky tipů na poučky, ale tento pán opravdu ví. Doporučuji

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here