Záhadu břišní dutiny odhalí spolehlivě jen lékař

0
2926

Bolestí břicha hlásí vaše tělo zdravotní problém. Příčin může být velké množství, stejně jako diagnóz, které musí vždy odhalit lékař. Sledujte projevy bolesti, její intenzitu, vedlejší příznaky, které bolesti břicha provázejí. Může se jednat o nadýmání, virózu, ale také o akutní zánět, který vyžaduje hospitalizaci a rychlé chirurgické řešení. 

Nejběžnějšími příčinami bolestí břicha bývají zažívací potíže, nadýmání způsobené buď dietními chybami nebo virovou infekcí. Provází je často zvýšená teplota, zvracení a průjem (případně zácpa). Buď si jste vědomi nezřízené konzumace těžkých jídel, alkoholu, nadmíry cigaret, nebo vás zažívací obtíže přepadly nečekaně, v obou případech je namístě klid na lůžku, dieta, dostatek tekutin a přípravky tlumící bolesti, průjem, případně horečku. Když se váš stav sám do dvou, tří dnů neupraví, určitě navštivte lékaře, aby se vyloučily jiné příčiny.

Bolesti, které nesnesou odklad                                     

Patří k nim ostrá, přesně lokalizovaná, bolest a břicho citlivé na dotyk. Přidat se může horečka, zvracení. Stejně varující je tupý vytrvalý tlak v centrální části břicha a křeče, které zasahují větší část břicha. Podle charakteru a místa bolesti lékař určí příčinu.

Bolí vás břicho okolo pupíků, vpravo nahoře nebo spíš bolest vystřeluje do zad?

Důležité je i místo, z něhož bolest vychází. V pravém nadbřišku se často jedná o zánět žlučníku vyvolaný žlučníkovými kameny, dvanácterníkový vřed nebo obtíže s játry. Ostré vystřelující bolesti v pravé dolní části břicha, ale i kolem pupíku, naznačují zánět slepého střeva, křeče v této oblasti může způsobit střevní neprůchodnost. Často trápí pacienty s Crohnovou chorobou. Tupá a urputná bolest nad pupíkem naznačuje zánět slinivky, oblast levého a pravého podžebří ukazuje na zažívací obtíže (podrážděný žaludek, vředy v žaludku či na dvanáctníků), ale i nemoci jícnu či dokonce infarkt nebo nemocnou slezinu…

Ženské obtíže, ale i stres

Křeče v podbřišku často trápí ženy v období menstruace, slabší příznaky se mohou objevit i v době ovulace. Bolesti břicha mají často organickou příčinu, kterou musí odhalit lékař po důkladném vyšetření (pohmatem, sono břicha, CT, krevní testy…), ale obvyklejší je funkční příčina: stres, psychické obtíže (deprese), dlouhodobá vyčerpanost. V takovém případě je namístě změna životního stylu, pomáhá odpočinek, změna zaměstnání i návštěva psychologa. Psychosomatické potíže se zažíváním, bolestmi žaludku, zvracením jsou totiž častým voláním těla o pomoc.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here