5 jazyků lásky! Který je ten váš?

0
3979

Stalo se vám, že mluvíte na někoho stejnou řečí a on vám stejně nerozumí? Říkáte si v duchu (nebo i nahlas): „Copak mluvím čínsky?“ nebo „Poslouchals mě vůbec?“

pár, jazyk lásky

Každý používá jiný jazyk lásky

Vyžadujete od partnera, aby vás objímal a neustále dokola říkal, jak moc vás miluje, ale on přitom umyje nádobí a řekne vám, že tím vlastně dává svou lásku najevo dostatečně? Honí se vám hlavou, že tohle nestačí a myslíte si, že vás dotyčný prostě nemiluje? Přitom každý jsme jiný a dáváme najevo svoje city jinak – tzv. podle svého jazyka lásky.

Podle poradce v oblasti manželských vztahů Garyho Chapmana, který je autor několika titulů knih (viz zdroje) se dá dorozumívání (jak lidé mluví a rozumí emocionální lásce) rozdělit do 5 jazyků:

Prvním jazykem jsou SLOVA UJIŠTĚNÍ

Mark Twain jednou řekl: „Z dobrého komplimentu bych mohl být živ 2 měsíce.“ Slovní komplimenty nebo slova ocenění jsou mocnými prostředníky lásky. Nejsrozumitelnější budou jednoduché příklady:

„V tom obleku máš šmrnc!“

„Ty šaty Ti ohromně sluší, snad nikdy jsem Tě neviděl krásnější.“

„Nikdo neumí udělat brambory tak jako Ty!“

„Jsem Ti vděčná, že jsi po večeři umyl nádobí.“

„Díky, že jsi na dnešní večeři zařídil hlídání dětí. Moc si toho vážím.“

Nejde o prázdné lichocení, ale skutečná láska spočívá v tom, že budete dělat dobré věci pro toho, koho milujete.

Druhým jazykem je POZORNOST

Když mluvíme o pozornosti, máme na mysli opravdu plnou, maximálně soustředěnou pozornost. Pro člověka, jehož jazyk je právě pozornost, velmi ocení, když vypnete TV a soustředíte se čistě jen na rozhovor s ním. Dívejte se přitom partnerovi do očí, vnímejte jeho pocity, sledujte řeč těla. Dáváte tím svůj čas, který se už nedá vrátit.

Třetím jazykem je PŘIJÍMANÍ DARŮ

Přijímání darů je ve smyslu malých drobností. Dárek je něco, co můžete vzít do rukou a říci: „Podívej, vzpomněl jsem si na Tebe!“ Tyto typy lidí většinou přesně vědí, kdy má kdo narozeniny či svátky, nikdy nezapomenou na výročí a plánují dárky pro své blízké už měsíce dopředu, aby ostatním udělali radost. Tyto osoby nejen dárky rádi dostávají, ale i rádi rozdávají.

Čtvrtým jazykem jsou SKUTKY A SLUŽBY

Může to znamenat prostřít stůl, umýt nádobí, vyluxovat, vyleštit nábytek, vynést smetí, vymalovat ložnici, vyvenčit psa, uklidit garáž, to všechno jsou skutky lásky. Vyžadují však pozornost a určitý časový rozvrh, úsilí a energii. Někdy naučit se tomuto jazyku bude pro některé znamenat přehodnocení klasické role manžela a manželky.

Pátým jazykem je FYZICKÝ KONTAKT

Řada výzkumných projektů v oblasti vývoje dětí prokázala, že děti, které jsou chovány, objímány a laskány, mají mnohem vyrovnanější emocionální život ve srovnání s dětmi vyrůstajícími bez takových fyzických kontaktů. Fyzický kontakt je velmi účinný způsob k vyjádření partnerské lásky. Pro některé je to zároveň jejich primární jazyk.

Nelze celou populaci rozdělit pouze do 5 skupiny, existují i různé „dialekty“, ale věříme, že jste se jistě v jednom z těchto jazyků více, či méně našli.

Můžete zkusit otypovat nejen svého partnera, použijte tuto techniku jazyků i na své děti, kolegy v práci, kamarády, rodiče. Třeba vaši maminku, jejímž jazykem lásky jsou dárky, potěší malá kytička daleko víc než to, že jí chodíte sekat trávník.

Zdroj: Pět jazyků lásky, Pět jazyků lásky pro muže, Pět jazyků ocenění v pracovních vztazích, Děti a pět jazyků lásky, Pět jazyků lásky pro svobodné a osamělé, Pět jazyků láskyplné rodiny

Helena Náprstková

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here