Víte, co je to psychohygiena?

0
4492

V dnešní uspěchané době musíme čelit různým nástrahám jako je stres nebo třeba i tlak sociálních sítích. Nynější svět na nás chrlí perfektní postavy modelů, kteří jezdí ve sportovních vozech, bydlí v navoněných domech a mají dvě krásné úspěšné děti. Pod takovým tlakem se můžeme cítit úzkostně, nervózně, rozladěně, že nic nestíháme a ideálu z Instagramu se ani trochu nepřibližujeme. Co může pomoci? Psychohygiena!

psychohygiena

Psychohygiena, čistota mysli

Odložme na okamžik rychlost, povrchnost, pomíjivost. Zaměřme se na svou čistou mysl a na krásu přítomného okamžiku. Tak jako se staráme o své tělo (chodíme do různých zkrášlovacích zařízení jako je kosmetika, wellness, pedikúra, sauna…) stejně tak je potřeba se postarat i o duši.

Zpomalme život, aby nám tak rychle neprotékal mezi prsty. Jedna z dobrých technik na zpomalení mysli je právě psychohygiena.

Psychohygiena je vědní obor nazývaný také duševní hygiena. Je to soubor technik a aktivit, které nám pomohou zklidnit mysl a vytrhnout se od neutuchajících myšlenek.

Člověk se díky psychohygieně učí, jak ochraňovat a posilovat své duševní zdraví a jak odolávat škodlivým vlivům z vnějšího prostředí.

Co nedělat?

Nesnažte se nutně konzumovat všechna možná média jako TV, noviny, internet, rádio a podobně. Stačí si najít pár věcí, které vám dělají radost a u těch zůstat. Neanalyzujte každou hodinu svého života. Někdy se zbytečně zabýváme věcmi, co jsme kdy řekli a udělali nebo co, kdo řekl nám: „Já si myslím, že on si myslel“. Většině lidí nezáleží na tom, co jste řekli, protože mají dost starostí sami se sebou a tráví hodiny přemýšlením nad věcmi, které stejně neovlivní.

Co je naopak žádané?

Jedna z dobrých technik psychohygieny je sport. Může to být sport jakéhokoli typu, co máte rádi a co vám dělá radost. Nezáleží na tom, zdali rádi chodíte plavat, běhat, hrajete tenis nebo fotbal, důležitý je pohyb. Vyplavíte nějaké endorfiny, vyčistíte si hlavu a protáhnete tělo.

Choďte do přírody. Ať už chceme či ne, jsme součástí přírody a dnešní svět se od přírody tak trochu odklání. Naše duše přírodu potřebuje. Udělejte si vycházku například od lesa a vnímejte to ticho, vůni kolem sebe. Upřete pozornost na to, jak se cítíte a co to dělá s vaší duší.

Meditace je jedna z dalších technik. Meditací existuje spoustu druhů. Můžete si pustit například jen hudbu nebo zkusit meditaci podle nějaké konkrétní předlohy. Ač jste zkušený meditátor, a nebo začátečník klaďte důraz na přesměrování pozornosti na přítomný okamžik, jako kdyby v tento moment neexistovalo nic jiného než vy a váš vnitřní svět. Meditace se doporučuje každý den.

Tvořte. Cokoli, co vyrobíte nebo vytvoříte se počítá. Ať už se jedná o háčkovanou hračku, pletené ponožky, dřevěnou židli nebo slepený model letadla. Vyrábíte teď a tady a soustředíte se pouze na tu činnost, která vám přináší radost.

Vypněte si (pokud možno) elektronická zařízení. Neustále různé pípání, blikání a prostě vše elektronické, co nás neustále ruší a vynucuje si naši pozornost a zotročuje člověka. Třeba jeden den v týdnu…

Helena Náprstková

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here