Lidé, kteří jsou hodně pracovně vytížení, se začali věnovat wwoofingu. Nikde jinde si manažeři nevyčistí hlavu tak jako v přírodě. Pro ně je život na farmě něco naprosto nereálného. Žít v souladu s přírodou, starat se o zvířata a jíst jen to, co si vyprodukují vlastníma rukama, je pro mnoho lidí naprosto neskutečná představa. Wwoofing má blahodárné účinky nejen na fyzický stav člověka, ale především na psychiku, protože si díky pobytu na farmě dokonale vyčistíte hlavu.
Pro top management velkých firem znamená wwoofing také kontakt s běžným světem a s realitou obyčejných lidí. Tento systém výměnných pobytů dobrovolníků na ekologických farmách funguje na celém světě již více než 40 let, až v poslední době se však těší masové oblibě.
Myšlenka WWOOFingu se zrodila ve Velké Británii v 70. letech minulého století, kdy zde odstartoval projekt Willing Workers On Organic Farms, česky Dobrovolní pracovníci na ekologických farmách. Hlavní myšlenkou těchto pobytů dobrovolníků na farmách byla podpora ekologického chování a udržitelného rozvoje. Dnes je síť farem zapojených do tohoto systému známá jako WWOOF neboli World Wide Opportunities On Organic Farms – Celosvětové příležitosti na ekologických farmách.
Souvisí to s celosvětovým trendem návratu k přírodě. Například luxusní alpská wellness střediska se soustředí na bioprocedury, jako je koupel v jablkách, masáž kaštany nebo bylinná lázeň. Navíc zde přepracovaným manažerům doktoři doporučují spánek v seně, aby byli v kontaktu s přírodou. Ale několik hodin v seně nemůže nahradit pobyt na čerstvém vzduchu, a proto psychologové začali předepisovat přepracovaným lidem wwoofing.
Z pobytu na farmách se lidé vracejí duševně odpočatí a nadále se zase mohou naplno věnovat své profesi. Nejde jen o přírodu, ale i o fyzickou práci, kterou nenahradí žádné cvičení v posilovně. Díky tomuto způsobu relaxace si spousta lidí dokáže uvědomit své priority a zvládnout nahromaděný stres z práce.
Česká republika se k celosvětové síti wwoof připojila v roce 2003. Organizování těchto pobytů má u nás na starosti AREA viva – sdružení pro ekologii a zemědělství.
„Do wwoofu je u nás v současné době zapojeno 44 ekologických farem,“ říká jeho koordinátorka v ČR Lenka Navrátilová.
Působí to trochu jako utopie. Představa, že si nejvyšší vedení firmy sundá obleky, nasadí tepláky a jde pracovat se zvířaty… Ale wwoofing získává stále větší úspěchy po celém světě. Podle nepsaných pravidel wwoofer na farmě pracuje 6 až 7 hodin denně pět dnů v týdnu, zbývající dva dny volna může využít k cestování nebo odpočinku. „Někdy to ale může být i jinak. Například dva dny se tvrdě pracuje a další dny je volno. Záleží, jak se farmář s dobrovolníkem domluví,“ říká Vojtěch Veselý z Biostatku Valeč na Karlovarsku.
Za svou práci má každý wwoofer nárok na bezplatné ubytování a pravidelnou stravu. Nepovolují se zde žádné technické vymoženosti, jako je telefon nebo notebook. Některé velké firmy nyní dokonce uvažují, že pokud se jim budou zdát zaměstnanci přepracovaní a ve stresu, pošlou je na ozdravné kúry na farmy.
Wwoofing si ale můžete “naordinovat” i vy sami. Pokud se tedy budete cítit přepracovaní, ve stresu a toužit utéct od všeho někam hodně daleko, rozhodně ho zkuste. Zcela jistě zde přijdete na nové myšlenky a do reálného života se vrátíte s perfektně čistou hlavou.
Tak to dopadá, když článek píše naprostý laik. WOOferingem se zabývám dlouhodobě a můžu s jistotou říct, že top manažeři tvoří ne minoritu, ale doslova nulu vč. Velké Británie a Ameriky. Navíc technika púovolena je. Klidně si na farmu můžete vzít notebook a zapnous si ho v pokoji, kde máte ubytování. Příště, ať to píše radši farmář
Milý Ladislave,
po návštěvě farem jsem vše konzultovala se zástupkyní ministertsva zemědělství a koordinátorkou pro WWOOF pro ČR. Pokud potřebujete nějaké odbornější pohledy, spojte se přímo s centrem pro WWOOF v ČR. Kontakt vám samozřejmě mohu poskytnout.
Tento článek měl seznámit širokou veřejnost s možností rekreace tohoto druhu. Rozhodně není o statistickém průzkumu, jak se procentuálně dělí WWOOFeři, ale o tom, že tuto formu relaxace nyní volí i manageři a městský typ lidí atd.
Děkuji vám za váš příspěvek.