Od časů vozu Trust SSC se svět značně změnil, technologie se posunula kupředu, stejně tak musí nový rychlostí rekord reflektovat současnou realitu, jaký je cíl? 1300 nebo 1400 km/h? Ne! Neuvěřitelných 1000 mil v hodině, tedy 1666 km/h! Čtete dobře, inženýři projektu věří, že jsou schopni navýšit maximální dosaženou rychlost pozemským vozidlem na Mach 1,4 – tedy o neuvěřitelných 31%!
„Do takového projektu nejdete s myšlenkou o možném selhání, vše je o příležitosti, které můžete dosáhnout. Příležitosti celého týmu dosáhnout něčeho výjimečného a mimořádného, a pokud tím vykonáte něco i pro svou zemi, má to skutečně smysl,“ říká k projektu jeho ředitel Richard Noble, který stál již za projektem Trust SSC i za předchozím rekordmanem Trust2.
A tak Bloodhound SSC se nepodobá ničemu, co jste kdy viděli. Odvážná konstrukce v délce necelých 13 metrů a váze téměř 6,5 tuny při plných nádržích bude hnána vpřed dvěma motory, první z nich bude proudový EJ200 z bojové stíhačky Eurofighter, nad ním je umístěn ještě výkonnější raketový motor. A aby oba motory mohly fungovat, inženýři vpravili dovnitř ještě závodní spalovací dvanáctiválec o výkonu dalších 800 koní! Lapáte po dechu a říkáte si neskutečné? Nedivíme se!
Projekt se liší od jiných nejen svými ambicemi a technickou podobou, od začátku je pojat jako společenský a jeho hlavním účelem není pouze překonání rychlostní hranice 1000 mil v hodině, ale současně také zapojení studentů. Británii již dlouho pálí problém nedostatku inženýrů a technických pracovníků, přitom si Richard Noble všiml, že při dosažení každého podobného milníku se jeho země potýkala právě s tímto nedostatkem. Proto se rozhodl jednat.
Firmy si vždy přísně střeží své technologie, ve Formuli 1 každý tým vyvíjí nové komponenty pod striktními bezpečnostními pravidly, vše je vždy zapovězeno veřejnosti, u projektu Bloodhound SSC je tomu přesně naopak! Veškerý vývoj je otevřen, aby mohl inspirovat nové inženýry, je prezentován na školách, a umožňuje tak komukoliv se do projektu zapojit a přispět svým nápadem.
A proč název Bloodhound? Pro inspiraci tvůrci projektu nešli daleko, pracovní název projektu převzali z britské raketové střely země-vzduch Bristol Bloodhound 2, která prokazovala neuvěřitelné zrychlení z nuly na Mach 1 za 2,5 sekundy. Název se natolik ujal, že se stal nedílnou součástí projektu.
Tohle je přece nesmysl. Rozumné by bylo sestrojit rekordní vozidlo, které by takovéhle rychlosti dosáhlo poháněno vlastními koly.
mam uplne stejnej nazor 🙂
Díky za názory! Naopak bych spíše viděl a hledal v projektu hluboký smysl, nejen pokořit nějaké hranice (překonat překážky, kterých je nespočet – technických, finančních, organizačních; naplnit vize a sny o překonávání rychlostí), ale zejména společenským prospěchem, o který celý tým usiluje. Samozřejmě v kontextu Británie, ale to je pochopitelné. To bychom mohli pasovat do role nesmyslu produkci Bugatti, Ferrari, Lamborghini a desítek dalších, i zde produkce takových rychlostí postrádá smysl 🙂 Co myslíte? Skvělý den přeje Tomáš, Dreamlife.cz