Videofascinace: Bloodhound SSC útočí na rychlostní rekord!

3
1728
Od časů vozu Trust SSC se svět značně změnil, technologie se posunula kupředu, stejně tak musí nový rychlostí rekord reflektovat současnou realitu, jaký je cíl? 1300 nebo 1400 km/h? Ne! Neuvěřitelných 1000 mil v hodině, tedy 1666 km/h! Čtete dobře, inženýři projektu věří, že jsou schopni navýšit maximální dosaženou rychlost pozemským vozidlem na Mach 1,4 – tedy o neuvěřitelných 31%!
„Do takového projektu nejdete s myšlenkou o možném selhání, vše je o příležitosti, které můžete dosáhnout. Příležitosti celého týmu dosáhnout něčeho výjimečného a mimořádného, a pokud tím vykonáte něco i pro svou zemi, má to skutečně smysl,říká k projektu jeho ředitel Richard Noble, který stál již za projektem Trust SSC i za předchozím rekordmanem Trust2.
A tak Bloodhound SSC se nepodobá ničemu, co jste kdy viděli. Odvážná konstrukce v délce necelých 13 metrů a váze téměř 6,5 tuny při plných nádržích bude hnána vpřed dvěma motory, první z nich bude proudový EJ200 z bojové stíhačky Eurofighter, nad ním je umístěn ještě výkonnější raketový motor. A aby oba motory mohly fungovat, inženýři vpravili dovnitř ještě závodní spalovací dvanáctiválec o výkonu dalších 800 koní! Lapáte po dechu a říkáte si neskutečné? Nedivíme se!

Projekt se liší od jiných nejen svými ambicemi a technickou podobou, od začátku je pojat jako společenský a jeho hlavním účelem není pouze překonání rychlostní hranice 1000 mil v hodině, ale současně také zapojení studentů. Británii již dlouho pálí problém nedostatku inženýrů a technických pracovníků, přitom si Richard Noble všiml, že při dosažení každého podobného milníku se jeho země potýkala právě s tímto nedostatkem. Proto se rozhodl jednat.
Firmy si vždy přísně střeží své technologie, ve Formuli 1 každý tým vyvíjí nové komponenty pod striktními bezpečnostními pravidly, vše je vždy zapovězeno veřejnosti, u projektu Bloodhound SSC je tomu přesně naopak! Veškerý vývoj je otevřen, aby mohl inspirovat nové inženýry, je prezentován na školách, a umožňuje tak komukoliv se do projektu zapojit a přispět svým nápadem.
A proč název Bloodhound? Pro inspiraci tvůrci projektu nešli daleko, pracovní název projektu převzali z britské raketové střely země-vzduch Bristol Bloodhound 2, která prokazovala neuvěřitelné zrychlení z nuly na Mach 1 za 2,5 sekundy. Název se natolik ujal, že se stal nedílnou součástí projektu.

3 KOMENTÁŘE

  1. Tohle je přece nesmysl. Rozumné by bylo sestrojit rekordní vozidlo, které by takovéhle rychlosti dosáhlo poháněno vlastními koly.

  2. Díky za názory! Naopak bych spíše viděl a hledal v projektu hluboký smysl, nejen pokořit nějaké hranice (překonat překážky, kterých je nespočet – technických, finančních, organizačních; naplnit vize a sny o překonávání rychlostí), ale zejména společenským prospěchem, o který celý tým usiluje. Samozřejmě v kontextu Británie, ale to je pochopitelné. To bychom mohli pasovat do role nesmyslu produkci Bugatti, Ferrari, Lamborghini a desítek dalších, i zde produkce takových rychlostí postrádá smysl 🙂 Co myslíte? Skvělý den přeje Tomáš, Dreamlife.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here