Víte, co dělá kouč? A jak se koučem můžete stát?

0
7207

Rádi byste se stali koučem? Chcete zjistit, co je cílem koučování? Zjistěte praktické tipy, které vám mohou pomoct odstartovat úspěšnou koučovací praxi.

Jaký je princip koučinku

Termín koučink se dostává do popředí obzvláště v posledních letech. V současné době je totiž pro nás charakteristické, že jsou na nás kladeny čím dál vyšší nároky. A kvůli tomuto nepříjemnému tlaku čím dál více toužíme po klidném a vyrovnaném životě.

Tohoto úkolu se přitom dokáží zhostit právě profesionální koučové, kteří vás navedou na cestu vedoucí k úspěchu. Ale tak, abyste dokázali najít rovnováhu mezi osobním a profesním životem.

Koučink staví na tom, že nehledá problémy v minulosti. Spíše se zaměřuje na budoucnost a snaží se najít konstruktivní řešení pro vaše problémy. Profesionální kouč vede svého klienta k plnému využití jeho potenciálu. Pokládá mu otázky, které mají za cíl donutit daného člověka přemýšlet jiným způsobem. Následkem toho je posouvání jeho bariér i negativního postoje.

Zákonné podmínky pro koučování

Pokud chcete působit jako kouč v České republice, stačí vám k tomu živnostenské oprávnění. Konkrétně se jedná o volnou činnost nesoucí označení jako poradenská činnost. Pro tuto profesi dále není třeba mít nějakou speciální akreditaci. Na druhou stranu vám však její získání může výrazně pomoct z marketingového hlediska.

Koučovací praxi musíte budovat

Dobrým koučem se nikdo nenarodí. Své dovednosti je proto třeba neustále prohlubovat a v profesi se postupně zdokonalovat. Neexistuje pochopitelně univerzální návod pro vybudování koučovací praxe. Níže uvedené rady tak berte pouze jako jednu z možných cest.

Pro začátek můžete absolvovat koučovací kurz vedený profesionálem ve svém oboru. Díky tomu načerpáte cenné informace, které poté při své práci stoprocentně zužitkujete. Získané know-how lze dále využít pro získání počáteční klientely. Ta vám pomůže získat finanční prostředky pro absolvování dalšího kurzu.

Načerpané dovednosti můžete zkusit aplikovat i sami na sobě. Snadno tak odhalíte případné mezery a může vás napadnout i nějaké zlepšení. A na neustálé vzdělávání pamatujte. To je totiž důležité nejen u koučů, ale prakticky i u všech ostatních profesí.

Více informací ze světa osobního rozvoje najdete na www.marketahamrlova.cz.

Čtěta také: Koučing a jeho přínos

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here