Cesta ke štěstí. Co je to štěstí a jak se k němu dostat?

0
3561

Štěstí cítíme ve chvílích, kterým v neštěstí nepřidáváme podstatu. Štěstí je chvilka, je to okamžik, který pomine, nevážíme si ho a rychle zapomínáme. Šťastné okamžiky dělají maličkosti. Jsou pomíjivé, přichází pomalu a rychle utíkají pryč. Vztáhněte k maličkostem ruku a přidržte je aspoň chvilku.

štěstí

Často říkáme: ,,Sakra, to jsem měl(a) štěstí,“ ale pak to hned zapomeneme a nevážíme si toho. Abyste dokázali pocítit radost ze splněného snu, měli byste být dostatečně vděční za každý váš krok úspěchu, i ten sebemenší. S vděčností souvisí i pokora a skromnost, která některým lidem chybí. Právě oni se mohou cítit nešťastní, protože si nedokáží uvědomit, co mají. Takoví lidé se nezastaví a pocit štěstí si neužijí.

Jak vlastně vypadá štěstí? Co je to štěstí? Je to jen muška zlatá? Možná ano, ale každý vidí zlato v něčem jiném. Když se pozastavíme nad plynoucím dnem, životem, vnímáme štěstí jako drahocenný okamžik? Měřitelný penězi a zlatem? Může si snad přepych štěstí dovolit jen někdo?

Povím vám jeden příběh. V průměrném městském bytě s malými okny do dvora a pár místnostmi, žila dívka se svými rodiči. Učila se jazyky a měla pro ně velké nadání. Každý den chodila pomáhat staré nemocné paní, za což si vydělala opravdu málo. Ale stačilo ji to na to, aby se cítila trochu samostatně a mohla kupovat krmení pro svého kocoura. Jednou jí byla položena otázka, proč si nenajde něco perspektivnějšího, ve svém oboru, za lepší peníze. Ona ani neváhala, jak odpovědět. Byla šťastná takhle, tady, v tomhle okamžiku, naplňovalo ji pomáhat ostatním. Věděla, co chce a co ji činí šťastnou. Možná se ptáte, proč je tu příběh právě o dívce, která nemířila vysoko. Je tu právě proto, že věděla, co chce. Byla šťastná, a přesvědčená, že zná své sny. Člověk nemusí být ředitelem zeměkoule, aby se mohl cítit šťastný.

Podívejme se na pocit štěstí jinýma očima, zjistíme, že štěstí tu poletuje mezi všemi, není to otázka peněz a bohatství. Je tedy štěstí zadarmo? Zkuste si prolistovat knihu Štěstí je zadarmo od Michaely Klevisové. Uděláte si sami názor, zda je štěstí dostupné všem. Já si ho udělala během chvilky, protože napadlo ji, opravdový úspěch přece nemusí nutně být to, co vás nejvíc pozvedne v očích ostatních, ale to, za co si sami sebe vážíte, co vás naplňujeMichaela Klevisová, Štěstí je zadarmo.

Klevisová své čtenáře chlácholí a tak jako nachází rozdílní hrdinové jejich povídek štěstí, najdete ho i vy. Lidé kvůli tomuto pocitu dělají různé věci. V povídkách se například tahají z jednoho města do druhého, kupují opuštěné majáky, aby z nich dělali kočičí penziony, jsou schopni vstoupit do absurdních situací a po několika letech vyberou poslední peníze z účtu, aby se podívali do krajů, kde byli jako mladí. A proč? Aby pocítili štěstí.

,,Je jenom jedna cesta za štěstím a to přestat se trápit nad tím, co je mimo naši moc.“ – Epiktétos

Čím více a déle slovo štěstí převaluji v mysli, tím mám pocit, že tomu tak je. Jen to chce zamyslet se a uvědomit si, co nás činí šťastnými. A pokud nám nechybí zmíněná pokora a skromnost, jsme v podstatě šťastné bytosti. Važme si vlastností, duševního majetku, pocitů a myšlenek, které vlastníme. Ty nám nikdo nevezme.

„Lidské štěstí, to je taková šňůrka, na kterou navlékáme malé korálky, taková malá štěstí – čím jsou drobnější a čím je jich víc, tím je to jejich štěstí větší.“ – Jan Werich

Pamatujete si den, kdy jste se cítili šťastni? Pamatujete si hodinu štěstí? Minulost říká, jak je štěstí těkavé a navštíví nás znenadání a pak zas rychle prchá. Zůstává právě ve vzpomínkách. Zkusme si právě ty těkavé momenty uchovat. Protože může přijít chvíle, která nám štěstí sebere, tak si važme toho, co máme právě nyní.

,,Žádná bolest se nesnáší hůř než vzpomínky na štěstí v době neštěstí.“ – Dante Alighieri

Představovala jsem si, jaká je ta cena štěstí a jaká cesta k němu vede. Štěstí nelze najít v dálkách, pokud si ho nevezeme v sobě. Štěstí musíme uvěřit, štěstí musíme jít naproti. Být šťastný znamená cítit okamžik, žít okamžikem.

© Mikysková Barbora

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here