Úspěšná obchodní schůzka: 7 rad, jak na to!

0
4870

Před každým  jednáním trávíme dlouhý čas před zrcadlem s myšlenkami, co si vezmeme na sebe. Zkoušíme různé varianty, měníme košile, kravaty, škrobíme límečky a leštíme boty. A pak, i přes všechny velkolepé přípravy, jdeme na schůzku doslova nazí. Nepřipravení. Jak doopravdy vypadá úspěšná obchodní schůzka?

obchodní jednání

V běžném životě, stejně jako v podnikání, se neobejdeme bez kontaktu s lidmi. I přesto, že si to mnozí z nás dostatečně neuvědomujeme, řídíme se pravidly a společenskými normami, které do nás vštěpila společnost, rodina a další instituce. Tyto pravidla dnes nazýváme etiketa a jsou základem pro úspěšný společenský styk.

Více o etiketě také zde:  Etiketa: Cesta k úspěchu, spokojenosti a popularitě?

Etiketu si nevytáhl kouzelník z rukávu

Etiketa se zdá být kouzelným balíčkem norem, který nám umožňuje pohybovat se ve společnosti, aniž bychom utržili společenské faux pas. Etiketou vyjadřujeme úctu k našemu okolí a získáváme si tímto společenské postavení, status a uznání. Pokud se rozhodneme podnikat v oblasti, kde je společenský kontakt nutností, je dobré znát základní pravidla etikety. A co víc. Vy přece nechcete být průměrní. Chcete vyniknout, zazářit, vystoupit z řady. Buďte jedineční a naučte se etiketě jako profíci! A my vám poradíme, jak na to.

Tak tedy pěkně popořadě…

Co tedy všechno etiketa v podnikání obsahuje? Začíná to pravidly při pozdravu a seznamování, stolování, pokračuje při jednání s úřady i schůzkami v soukromí. To, jak se chováte doma či v kruhu rodinném, však neplatí při kontaktu s obchodními partnery. Etiketu je potřeba mít dobře zažitou, abyste nepůsobili příliš strojeně nebo nepřirozeně.

Všichni jsme si rovni! Nebo ne?

Základní společenské pravidlo nám říká, že nelze měřit všechny stejným metrem. Dle etikety si totiž nejsme rovni. Tento fakt je zřejmý z mnoha zásad. Již při pozdravu si všimněte, že ne všichni mohou nabízet podání ruky, nebo např. tykání. Co to tedy znamená? Významnější je vždy žena, starší, nadřízený, popřípadě významná osobnost. Významnou osobnost méně významná zdraví jako první, dává jí přednost, ponechává jí čestné místo, vstává v místnosti, poskytuje jí ochranu při chůzi i při nastupování do dopravního prostředku.

Čtěte také: Etiketa: Úspěšný start pozdravem a představením

Získejte si informace a na schůzku se předem připravte

Není většího trapasu, pokud přijdete na obchodní schůzku se zpožděním a navíc nepřipraveni. Běžnou součástí obchodního jednání je představení společnosti, firmy, či produktu. Je dobré si předem svou prezentaci připravit, a co víc, zjistit si také dostatek informací o vašem klientovi, abyste předešli hloupým otázkám a mohli plynuleji postoupit k dalšímu vyjednávání.

Co o vás prozradí stisk ruky?

Právě způsob podání ruky je jedním z prvních dojmů, které na klientovi zanecháte. Tento seznamovací rituál, první forma fyzického kontaktu, o vás totiž dokáže prozradit mnohé. Prosté podání ruky je běžný nástroj komunikace, vyjadřuje nejen pozdrav, ale symbolizuje uzavření obchodu, úctu i přátelské úmysly.

Dle odborníků na řeč těla má prvotní podání ruky velký vliv na to, jak budete druhými osobami vnímáni. Pokud si nejste jisti, jak pevný stisk ruky zvolit, požádejte někoho z blízkých přátel, aby s vámi pozdrav nacvičil. Budete se pak cítit sebevědoměji a moci se tak soustředit na další průběh schůzky.

Nemluvte o konkurenci

Jedním ze základních pravidel etikety profesionálního obchodníka je mlčenlivost týkající se ošemetných témat. Jednou z chyb, kterou si můžete výrazně uškodit, je mluvit o konkurenci ve špatném světle. Tím, že budete pošpiňovat jiné obchodníky, si jméno ani klienty nezískáte. Takovéto chování je velice neprofesionální a neetické. Vychloubání nechte hloupému Honzovi a radši se soustřeďte na důležité obchodní kroky.

Chcete reprezentovat? Nepodceňujte sílu etikety

Pokud si nejste jisti, jak byste se měli na schůzce správně chovat, nebojte se věnovat studiu etikety trochu více času. I přesto, že si mnozí klienti či obchodní partneři na etiketu nepotrpí (pořád jsme všichni jenom lidé), je lepší být za každou cenu profesionální. Chovat se podle etikety však neznamená ztratit lidskost. Nebojte se být sami sebou, jen pamatujte, že dobré chování je ta nejlepší vizitka, kterou si můžete obléknout.

 ⓒ Gabriela Otteová

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here