V čem spočívá neurolingvistické programování?

0
4042

Neurolingvistické programování častěji najdeme pod zkratkou NLP. V současné době se jeho techniky těší čím dál větší oblibě. V čem spočívají a co vám dokáží přinést?

Co to vlastně znamená

Podívejme se nejprve na význam samotného NLP. V učebních textech většinou najdeme takovou definici, že se jedná o studii struktury subjektivní zkušenosti. Jejím zaměřením jsou přitom vzorce vytvářené interakcí mezi mozkem, jazykem a tělem. V rámci neurolingvistického programování se přitom tato interakce zasluhuje o efektivní i neefektivní chování.

TIP: Poznejte strategie pro řešení životních výzev. Zúčastněte se kurzu Kouč osobního rozvoje.

Co umí a dokáže

Techniky NLP se dokáží postarat o řadu vašich problémů. V prvé řadě je to přitom uvolnění vlastního potenciálu každého člověka. Dále může do určité míry odstranit vaše bariéry a vliv negativních zkušeností. V neposlední řadě se můžete těšit i na zlepšení nálady a komunikační napojení.

Aby byly tyto nástroje správně využity, je třeba, aby se daná osoba řídila některými pravidly a začlenila je do svého života. Díky těmto pravidlům totiž dochází ke zvýšení sebejistoty, důvěry a celkovému zlepšení komunikačních dovedností.

Pravidla pro NLP

A jaká to tedy jsou? Existuje jich samozřejmě celá řada. Například je důležité si uvědomit, že vnímání světa každého z nás je ryze subjektivní. Nikde na Zemi nenajdeme druhého člověka, který by přemýšlel zcela stejně.

Dále je třeba brát mysl a tělo jako jeden systém. Jakmile učiníme změnu v jedné části, automaticky se promítne i do té druhé. Jako příklad lze uvést situaci, kdy nás trápí černé myšlenky. Ty se následně přenesou i do polohy našeho těla, které bude v napětí a celkové nepohodě.

Mezi další důležitá pravidla patří i uvědomění si, že vždy děláme ty nejlepší volby, které jsou v daný moment přípustné. Myslete dále i na to, že špatné chování nedělá automaticky špatného člověka. Lidé ke špatnému chování často přistupují proto, že nevědí, jak se chovat jinak.

Chcete se o pravidlech i technikách dozvědět více? Přihlaste se na kurz osobního rozvoje a dejte šanci rozvoji svých komunikačních technik.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here