Stres: 13 tipů, jak jej překonat a 4 relaxační techniky

0
13525

Stres – problematika v současnosti velmi aktuální. Tempo doby je poměrně rychlé, pracovní požadavky vysoké, a když se k tomu všemu přidají ještě běžné denní starosti, rodinné potíže nebo různé vztahové problémy, není divu, že organismus na tyto situace odpovídá obrannou reakcí a tím je stres.stres

Stres pocítíte v okamžiku, kdy jste přetížení, máte pocit, že nestíháte a jste pod velkým tlakem. Prostě přestáváte zvládat, žijete s pocitem, že potíže a úkoly Vám přerůstají přes hlavu. Následkem tohoto stavu špatně spíte, trpíte bolestmi hlavy, cítíte se vyčerpaní a podráždění.

Třináct základních tipů, jak lépe zvládat a překonávat stres

1) Prevence – čili předcházení, je vždy snazší a dá se říci, že i účinnější, než snaha následně stres ze svého života odstraňovat.

2) Zdravá strava

Vyvážená strava a dostatek ovoce a zeleniny v jídelníčku Vás učiní odolnějšími proti negativním vlivům z okolí.

3) Pravidelný pohyb

Cvičte pravidelně a vyberte si takový druh pohybu, který Vám vyhovuje. Pomoci Vám může i obyčejná chůze. Pravidelná rychlá chůze 45 minut denně je i skvělou prevencí kardiovaskulárních chorob.

4) Dodržujte spánkový režim

Denní spánek musí trvat ideálně po dobu sedmi až osmi hodin. Spěte v čistotě a ve vyvětrané místnosti.

5) Kontrolujte svůj život.

Prociťujte kontrolu nad svým životem, rozhodujte se svobodně a přemýšlejte o důležitých událostech ve Vašem životě.

6) Neuvízněte v rutině

Buďte připravení na změny, které mohou ve Vašem životě nastat a neuvázněte v monotónní rutině všedních dní.

7) Humor – skvělý pomocník, jak zvládnout stres

Soustřeďte se na pozitiva a veselou stránku Vašeho života. Nezapomínejte se smát.

8) Naučte se mluvit o svých problémech

Komunikujte o svých radostech a strastech s blízkými osobami. Neuzavírejte se sami do sebe. Naučte se komunikovat efektivně.

9) Dostatečně relaxujte

Choďte na procházky do přírody, využijte jejího klidu a čerpejte nové síly. Relaxujte, meditujte, udělejte si čas jen sami na sebe. Poslechněte si svou oblíbenou hudbu. Provozujte protahovací cviky, dýchací cviky, zajděte si na masáž.

10)Najděte si hobby a udělejte si čas na zábavu

Ve volném čase se vyhněte příliš soutěživým sportům, zajděte si zaplavat, do divadla, na procházku. Dělejte cokoliv, co pro Vás znamená relaxaci a rekreaci.

11)Štěstí je stav mysli – buďte pozitivní

12)Navazujte silná rodinná pouta, udržujte stará přátelství a zakládejte nová

13)Nestyďte se prožívat zármutek, patří k životu

Relaxace a relaxační techniky

Smyslem a základem relaxace je dosáhnout uvolnění těla i mysli a dosažení lepší psychické pohody. Mezi napětím těla a napětím duševním existuje úzký vztah. Když při relaxaci dosáhneme uvolnění těla, pak se toto uvolnění následně přenáší i do naší psychiky.

Jacobsonova relaxace

Jacobsonova progresivní relaxace pracuje s napětím a uvolněním. Nejdříve se nacvičuje relaxování ruky. Ruku zatnete v pěst a následně co nejvíce uvolníte.  Přitom si uvědomujeme, kde v ruce napětí vzniká a jak je silné, následně při uvolnění si uvědomujeme změny v pociťování uvolnění. Následuje procvičování svalů na hlavě – zejména obličejové svaly (zamračit se – uvolnit, nakrčit nos – uvolnit atp.). Dále se cvičí relaxace šíje, ramen a zad, následuje břicho a hrudník a nakonec bederní část zad a dolní končetiny.  Vhodné je takto cvičit každý den, postupně se Vám podaří odstranit nadměrné napětí ve Vašem těle, následně i psychice.

Autogenní trénink

Autogenní trénink je patrně nejrozšířenější relaxační technikou. Ve standardní formě se postupně nacvičuje navozování pocitů tíhy a tepla v těle, klidné srdeční a dechové činnosti, pocitu příjemného tepla v oblasti břicha a chladného čela. Nácvik jednotlivých dovedností má probíhat vícekrát denně po 5-15 minutách.  Tento druh relaxace je možné využít pro snadnější usnutí.

Dechová cvičení

Jsou vhodná pro osoby ve stresu před důležitým jednáním, před veřejným vystoupením nebo v situacích, kdy hrozí vybuchnutí záchvatu hněvu apod. Výhodou těchto cvičení je poměrná nenáročnost a nenápadnost.  Vyzkoušejte si rozdíl mezi dvěma typy dýchání – do břicha a do hrudníku. Při relaxaci používejte břišní dýchání. Pohodlně se usaďte nebo si lehněte a soustřeďte se na svůj dech. Nadechněte takové množství vzduchu, které je Vám příjemné, následně zadržte dech a počítejte v klidu do tří, posléze v klidu vydýchněte, toto cvičení opakujte několikrát. Zpočátku je pravděpodobné, že Vám budou myšlenky odbíhat, zkuste však znovu pozornost obrátit ke svému dechu a zklidněte jej. Schopnost Vašeho soustředění se však časem bude zlepšovat a i Váš odpočinek i celkové zklidnění tím bude hlubší.

Rychlá relaxace

V běžném denním režimu nemáme vždy ideální podmínky ke zklidnění nervů a uvolnění svalů, ale i několik sekund stačí k tomu, abychom uvolnili stisk zubů, svraštěné čelo a obočí, napětí v oblasti šíje – uvolnění obličeje a šíje. Již takové uvědomění si napětí a pokus o jeho uvolnění, je tréninkem.

Pokud máte problém se rychle uvolnit, soustřeďte se na dýchání, uvolněte se a zkuste svoje pocity uvolnění prohloubit.

© Jana Ducháčková

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here