Spěte v práci a dostanete přidáno!

1
2165

Představte si situaci, že přijdete na obchodní schůzku do sídla vašeho partnera. Procházíte otevřeným kancelářským prostorem a všimnete si, jak na několika rozmístěných pohovkách nerušeně pospávají zaměstnanci. Ostatní jejich siestu respektují a chovají se tiše. Ví, že jakmile spáč vstane, pohovka bude na chvíli jejich… Zdá se vám tato myšlenka šílená? Naopak! Je to jeden ze zdravotních trendů, které se šíří jako virus v pracovní morálce takových gigantů jako je Kodak, Pepsi a spoustě dalších.

Přemýšlíte nad tím, jak je to možné? Budeme se řídit podle rčení za vším hledej ženu a dozvíme se, že za tímto trendem najdeme ženu nadmíru inteligentní. Je jí profesorka Sára C. Mednicková z Harvardské univerzity, jejíž kniha “Take a Nap! Change Your life” (Dej si dvacet, změň svůj život) se stala světovým bestsellerem. Přístupnou formou vysvětluje filozofii, kterou naše babičky berou jako samozřejmost – dopřát si krátký spánek kolem poledne je dobrý nápad. Říkáte, že je to sice pěkné, ale vaše babička nemusí plnit pracovní termíny, úkoly od šéfa a spoustu dalších povinností a vy si dáchnout prostě nemůžete? Pojďme se podívat, co si o tom myslí věda…

Dopřejete-li si krátký odpolední spánek v délce do dvaceti minut, máte zaručený výsledek potvrzený mnoha studiemi – budete stejně odpočatí a připravení na druhou polovinu dne jako kdybyste za sebou měli celonoční spánek! Tělo také začne vytvářet látku zvanou serotonin, která je zodpovědná mimo jiné za dobrou náladu, a tak po krátkém šlofíku můžete charismaticky vtipkovat s kolegyněmi u automatu na vodu.

Studie NASA prokázala, že po patnáctiminutovém spánku jsou astronauti čilejší, i když před ním nebyli unavení, zvýšila se pravděpodobnost správného rozhodnutí i v situacích hraničících s infarktovým stavem a také produktivita práce stoupla o 13 %. To není zanedbatelné číslo, když si uvědomíte, že díky nižším pracovním výkonům způsobených únavou přicházejí podniky jen ve Spojených státech o celých 150 biliónů dolarů ročně! Takové číslo je více než výmluvný důvod, proč se největší korporace na krátký spánek v pracovní době nedívají jako na snížení produktivity, ale naopak jako na moudrou investici.

Po celém světě dnes vznikají specializovaná šlofíková centra, která dovolují vychutnat odpolední siestu v nerušeném a pohodlném prostředí, a to v ceně do dvou set korun. Při pozorování tohoto sílícího trendu ve velkých městech a centrech obchodu, kde pracovníci vesele pospávají před zraky svých moudrých nadřízených, snadno zjistíme, že spotřeba kávy coby životabudiče úměrně klesá. V naší době, kdy na všechno jsou rychlá řešení, a energetické nápoje pijeme po litrech, se může nakonec stát, že toto vše vyměníme za blahodárný šlofík. Východní národy tento princip dávno znají, Číňané mají uzákoněné právo na spánek v práci od roku 1946 a ve velkých korporací v Japonsku je šlofík normou.

Takže pokud jste právě teď v práci a máte po obědě, s klidným vědomím napiště na kousek papírku ZVYŠUJI PRODUKTIVITU PRÁCE – NERUŠIT! přilepte ho na monitor a s hlavou na stole spokejeně usněte. Sladké sny!

Průkopníka firemních relaxačních “ikubátorů” v západním světě – MetroNaps EnergyPod si můžete pořídit za orientační cenu 8000 dolarů (150 tis. Kč), v U.S.A. je pobyt v tomto relaxačním křesle častým dárkem pro zaměstnance ($15 za 20 minut). U nás v ČR můžete efektivně relaxovat a dokonce i regerenovat například v přetlakových komorách (hyperbarická oxygenoterapie), jednodušší odpočinkové nástroje si můžete pořídit i na oficiálních stránkách výrobce Metronaps.Třeba v Japonsku je běžné dopřávat si relaxaci, spánek nebo hyperbarickou terapii přímo na letištích nebo jiných veřejných místech.

1 komentář

  1. Pěkný článek 🙂
    Jen by mne zajímalo, jak během dne usnout? (I v noci mi občas nějakou dobu trvá než usnu)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here