Co dělat, když si vás druhý neváží? Aneb 5 pravidel, jak to napravit!

0
25808

Žít s někým, koho vlastně vůbec neznáte, neustále se snažit udržet si pozornost partnera, který vás přehlíží, ignoruje a neváží si nejen vašich hodnot ale ani vaší snahy a zájmu. Takový způsob života nevydržíte věčně. Navíc tím ztrácíte svůj čas, své nervy, své šance na štěstí. Tak se chopte poslední důstojnosti a sundejte ty růžové brýle a změňte svůj život.život

„Kde vládne úcta k lidské důstojnosti, tam je svoboda.“ – Otto František Babler

Špatný partner vám ničí vztah, ale i život. Nespokojený partnerský život nemá jen dopady na vaše emoce, ale může mít mnohem horší následky. Pokud s někým žijete, začne na vás mít nepochybně i určitý vliv, neovlivní jen váš život, nevyvolává jen vaši nespokojenost. Právě nespokojenost ovlivní váš přístup k práci, k ostatním lidem, ke všem rozhodnutím a činům, která uskutečníte.

Pokud se ve vztahu trápíte, nedbale tak kazíte i vztahy s lidmi, kterých byste si vážit měli. Pokud jsou lidé nespokojení v osobním životě, nemůžou se soustředit ani na práci. Negativní emoce jen stěží dokážou člověka nakopnout k práci. A ti, kteří to dokážou, mohou mluvit o štěstí v neštěstí. Proto se raději ujistěte, zda chcete v současném vztahu pokračovat, nebo zda vás partner jen využívá, přehlíží a neváží si vás. Začněte jednat!

Proč byste neměli spoléhat na to, že v práci na trable zapomenete? Jste jedna a tatáž osoba, domů nechodíte jako osoba A a do práce nevstáváte jako osoba B. Věci a okolnosti na sebe navazují a vzájemně se ovlivňují. Špatný vztah bourá vaši snahu, sráží vaši soustředěnost. Někdo naopak řeší vztahové problémy tím, že pracuje od rána do večera, ale kam povede přehnané pracovní nasazení? Upnete se na práci, kterou budete žít, ale práce může jednoho dne skončit a vy budete mít problémy hned dva.

Vztahy se neléčí prací, postavte se jim čelem a vyřešte je tak, jak se řešit mají. Pokud si vás partner nevšímá a nedokáže vás ocenit, bude vás to užírat čím dál víc, neustále se budete soustředit jen na to, jak ho rozptýlit, jak dosáhnout toho, aby si vás všímal a jak se mu/ji zavděčit. Ovšem zoufalé hledání a sebeprosazování se u někoho, kdo o vás nestojí, ve vás probouzí začínající sebenedůvěru a vy postupně začnete ztrácet i důstojnost. Prokoukněte situaci co nejdříve. Kdo vám stojí za to, plazit se po kolenou? NIKDO! Buďte patřičně hrdí sami na sebe.

Myslíte, že nemocný vztah ovlivní jen vaši práci a emoce? Omyl. Vliv může zajít mnohem dál a do nejdůležitějších oblastí vašeho života. Tím je právě zdraví, které máte jen jedno a kterého byste si měli vážit nejvíce. Právě zdraví doplácí na stres, psychický neklid a negativní emoce. Jestliže takové stavy trvají příliš dlouho, jsou pro vaši mysl neúnosné a tak jako trpí vaše mysl, může začít trpět vaše tělo a fyzické zdraví! Jaké další důvody potřebujete k tomu, abyste se situací začali něco dělat?

Vedle zdraví a chuti pracovat vás stres zbavuje touhy bavit se, věnovat se svým koníčkům a přátelům. Začínáte se uzavírat sami do sebe, schováváte se a nekomunikujete s okolím. Nic vás nebaví, nic nemá smysl, pokud nemáte toho, kdo všemu dodával smysl.

Jeden člověk tak může ovlivnit celý váš život a šanci být veselý.

Pokud ztrácíte váhu v očích druhého, mohli jste tomu přispět sami svou trochou. Dělali jste pro partnera/ku první poslední? Organizovali si čas podle něho ne podle sebe? Postavili jste ho na první místo a dali mu veškerou důvěru, čas i snahu? Přetrhli byste se jen proto, aby byl/a štastný/á? Pak si na to partneři zvykli. Ale jak najít z takové situace cestu ven? Jste unavení a vyčerpaní z toho, jak vás berou všichni a všechno, co vykonáte se samozřejmostí. A jak se dočkáte ocenění?

Tato situace se vám logicky nelíbí a chtěli byste to změnit, ale pokud pro něho/ni neděláte první poslední, ocenění se nedočkáte. Pak už o sobě začnete pochybovat a připadáte si jako blázen.

KROKY K NAPRAVENÍ SITUACE

První pravidlo, které se budete muset naučit, zní: začněte si vážit sami sebe, svých hodnot a své osobnosti! Přestaňte se podceňovat a kritizovat, máte jistě nedostatky, tak jako všichni ostatní, ale máte také své klady a hodnoty! Na ty se zaměřte!

Druhé pravidlo zní: nezahazujte svoji důstojnost! Přestaňte se plazit před druhým a neustále mu ustupovat. Naučte se říkat NE a věřte svým pocitům a instinktům. Nebude to snadné a půjde to pomalu, ale s dostatkem disciplíny a vůlí to dokážete.

Dalším pravidlem je uchovat si status quo! Nenechte se vykolejit a nedoprošujte se. Prosit o pozornost a poděkování je neúcta k vlastní osobě a ta vám nikdy neprospěje.

Pravidlo číslo 4 zní: najděte svoji nezávislost! Myslíte si, že musíte být závislý/á na svém partnerovi? Naučte se odpovídat na tuto otázku NE! Pokud získáte vlastní nezávislost a budete samostatní, lidé okolo si vás budou vážit mnohem více. Najděte si vlastní koníčky, najděte si své přátele. Ukažte, že jste schopní v práci a dokážete mít zaměstnání, díky kterému se o sebe postaráte.

Pátým pravidlem je omezení neustále špatného svědomí z toho, že jste pro partnera/ku neudělali vše, co po vás žádal/a. Naučte se rozpoznávat, kdy vás partneři využívají a kdy je pomoc správným krokem. Nenechávejte se využívat a rozeznejte hranice, kam až můžou ostatní zajít.

Nestavte svoji ochotu před vás samotné a nedělejte z pomoci ostatním prioritu číslo jedna. Je velmi tenká hranice, na které se z ochoty pomoci ostatním stává nezbytnost. Na které se rozdáváte pro druhé a ztrácíte tak sebe sama.

Ano, pomáhat bychom měli, dělá to z nás ochotné a potřebné osoby, ale poznejte ty správné hranice! Buďte vstřícní ale zdravě! Nenechte se omezovat a ovlivňovat nesprávným člověkem. Nekažte si život s jedním egoistou.

„Neprojevuj úctu tomu, ke komu ji nemáš.“ – Leydenský papyrus (kniha)

© Barbora Mikysková

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here