Zažijte skutečnou dovolenou bez stresu a rozčilování a poznejte opravdový relax!

0
2109

Občas je potřeba zaklapnout notebook, vypnout služební mobil, odhlásit se na sociálních sítích, zabouchnout dveře od kanceláře. V práci zavřít oči a otevřít je na dovolené.

Začíná dovolená. Toužebné a skoro kouzelné slovíčko, na které se odvoláváme ve stresu, v afektu, v zoufalství z nekonečné práce. Na dovolenou se těšíme a milujeme už i chvíle, kdy ji společně či sami plánujeme. Dopředu si píšeme, co chceme navštívit, co chceme vidět, na které hoře chceme stát a co naše chuťové buňky chtějí ochutnat. Pak to vše zdokumentovat a říct si, že se sem ještě někdy podíváte.

Dovolenou si plánujeme, těšíme se, jak si odpočneme, ale ve skutečnosti jsme stejně online, fotíme o sto šest, abychom se mohli pochlubit originálním záběrem, sem tam zapneme služební mobil, co kdyby náhodou a odepíšeme na pár emailů. Protože si vše vysníme téměř dokonale, jsme schopni se pohádat s partnerem, že nejsme v ten a ten čas na plánovaném místě a že polévka je moc teplá, když měla být studená a koktejly na pláži jsou drahé. Přitom se OPĚT stresujeme a to maličkostmi.

Jak si konečně a zaslouženě odpočnout, abychom se do práce vraceli odpočati, abychom uspokojili naše touhy užít si daleké kraje, cizí kulturu a byli šťastní? Naučme se na dovolené být trochu sobečtí. Myslete v prvé řadě na sebe a partnera, kamaráda či rodinu. Vždyť o vás na dovolené jde. Udělejte si těch pár dní a týdnů klidných, pestrých, zajímavých a nikam se nežeňte. Jestli nestihnete obejít všechny obchůdky, památky, bary a kavárny, nic se neděje. Z dovolené si chceme přece odvážet příjemné zážitky na exotické vůně smaragdově čirého moře, které vám šplouchá na holá chodidla, když se válíte na pláži do západu slunce. Zážitky na milou obsluhu a útulnou atmosféru v místním bistru, kde ráno snídáme a voníme k čerstvému pečivu. Chceme si vybavovat plavání v osvěžujícím moři za východu slunce, kdy ještě celý hotel spí a vy vítáte ráno na pláži jógou.

Proč si ale z dovolené vozíme rozhněvané protějšky, naštvané rodiče, sedavě těžkou a dusící náladu v autě a spoustu dalších negativních emocí? Neumíme se radovat z maličkostí a z toho, co nám dovolená nabízí. Volnost, rozlet, klid a pohodu. Prostě je nám to málo. Když už máme volno, chceme víc.

 • Vypněte si mobily a rozhlédněte se okolo sebe
 • Vstřebávejte atmosféru cizí kultury
 • Ochutnávejte neznámé pokrmy a nové chutě
 • Přivoňte si k exotickým a místním květinám
 • Relaxujte v přírodě a nechte si ji připustit k tělu
 • Prožijte dny bez elektroniky
 • Povídejte si s přáteli a partnerem i rodinou
 • Vyhledávejte to lepší a odvážejte si pozitiva ne negativa
 • Dělejte dobré skutky, ze kterých budete mít radost a ostatním pomůžete
 • Naplánujte výlet
 • Nemůžete stihnout všechno, vyberte zrovna to, na co máte náladu

Nenechte se ovládnout maličkostmi, které způsobí vaše pozdější negativní dojmy z celé dovolené. Proč si ji kazit tím, co stejně nemůžete ovlivnit, jako je zpoždění spojů, zatažená obloha nebo velké vlny v moři.

© Barbora Mikysková

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here