Naučte se techniku kotvení v kruhu

0
2439

Už jste někdy slyšeli o tom, že byste své pocity mohli v určitých okamžicích modelovat k obrazu svému? Jen si to představte. Přichází stresová situace, třeba v podobě důležité zkoušky na vysoké škole. A vy s pomocí jednoduché techniky místo stresu cítíte v duši klid. Přečtěte si, jak na to.

Jak tato technika funguje

Jedná se o jednu ze základních technik v rámci neurolingvistického programování. Spočívá přitom v tom, že své pocity můžeme kdykoliv a kdekoliv vymodelovat. A jak to funguje? Je to poměrně jednoduché. Technika pracuje na principu vytvoření podmíněného reflexu. To znamená, že nějaký podnět vyvolá vždy tu stejnou konkrétní představu.

Návod na šťastnější život

Používání techniky kotvení v kruhu je snadné. Nejprve si v mysli vybavte konkrétní vzpomínku na vás samotné, kdy jste byli sebevědomí, šťastní a plni radosti. Snažte se přitom vybrat ten opravdu nejsilnější zážitek, který vás napadne.

Ve druhém kroku si vyberte takové místo na svém těle, kterého se můžete kdykoliv dotknout. Například bod na bříšku ukazováčku. Poté si zvolte jedno slovo nebo frázi, která bude charakterizovat výše zmíněné kladné pocity.

Následně si před sebou na podlaze představte kruh. Dejte mu barvu a vyberte i pomyslný materiál, ze kterého je stvořen. V mysli se vraťte zpět ke svému zážitku, který si chcete ukotvit. Představujte si, že najednou vstoupíte do svého tehdejšího těla a vybavujete si vše, co jste zažívali při svých pocitech štěstí. Jakmile si všechny tyto pocity budete plně uvědomovat, vstupte do pomyslného kruhu.

V něm svůj vnitřní obraz ještě obohaťte. Učiňte jej větší, intenzivnější a krásnější. Až budete cítit, že jste dosáhli maxima, vyslovte předem vybrané slovo a stiskněte dané místo (například ten bod na bříšku ukazováčku). Poté již z kruhu vystupte a cíleně myslete na něco jiného, běžte se projít nebo si zacvičte.

Celý rituál ještě pětkrát zopakujte. Díky tomu by mělo dojít k pořádnému ukotvení. A až příště budete nervózní a pomalu propadat panice, jednoduše vám bude stačit vyslovit ono slovo, dotknout se daného místa a rázem ve vaší mysli dojde k navození všech příjemných pocitů.

Další techniky z oblasti neurolingvistického programování se dozvíte na kurzu Kouč osobního rozvoje.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here