Saint Martin: Kus Evropy v horkém Karibiku

0
1708

Kopečkovitý ostrov pojmenovaný Kryštofem Kolumbusem po Svatém Martinovi se nachází v severovýchodní části Karibské oblasti, asi 240 km východně od Puerto Rica. Nejdostupnějším a nejjednodušším spojením je letecká doprava. Různé letecké společnosti nabízejí přímé lety z Amsterdamu nebo Paříže a přistávání na nejvíce využívaném letišti na holandské straně Princess Juliana International Airport se určitě stane nezapomenutelným. Vzhledem ke krátké přistávací dráze letadla musejí létat nad ostrovem extrémně nízko a nejen cestujícím, ale i lidem slunícím se na jedné z pláží, se z oboustranné blízkosti tají dech. Doprava zaoceánskou lodí už takový „adrenalin“ nepřinese, ale určitě zaručí jiný nevšední zážitek v podobě cestování po více ostrovech.

St. Martin je nejmenším obydleným ostrovem rozděleným mezi dvěma národy. Je rozdělený zhruba na dvě stejné půlky. Ale přece jen je severní francouzská půlka o něco větší. Podle legendy byl ostrov rozdělený mezi Francouzy a Holanďany na základě závodu dvou mužů obou národností v 17. století. Na místě nazvaném Oyster Pond se k sobě otočili zády a chůzí měli obejít celý ostrov. V místě setkání pak byl vyčleněn druhý bod hranice obou národů. Francouz však byl z nějakého důvodu rychlejší. Vypráví se, že to bylo tím, že zatímco on pil víno, Holanďan pil pivo a to jej zpomalilo. Zlí jazykové však tvrdí, že Francouz místo chůze běžel, takže jednodušše podváděl. Nic na tom ale nemění fakt, že oba národy se na 87 čtverečních kilometrech snášejí už více než 350 let velmi dobře a své přidělené půlky respektují.

Stejně jako se odlišují Francie a Nizozemí na souši, tak i způsob života na obou částech ostrova je jiný právě rozdělenou hranicí. Zatímco holandská část je živoucí, plná pestrého nočního života, kasín a pláží, francouzská nabízí relax v podobě romantického prostředí, nákupních perliček, exotických nápojů a bohaté kuchyně. Alternativní milovníci na této klidnější části ostrova naleznou také nuda pláže daleko od centra dění. Ostrov jako celek nabízí mnoho aktivit například v podobě jízd na koních, fitness nebo sportovního vyžití. Hraje se tu golf, volejbal, s horským kolem můžete projet všechny vrcholky a nabídka vodních a adrenalinových sportů je tady více než bohatá.

Ubytování na ostrově je rozmanité. Malé vilky na plážích, apartmány nad obchody nebo hotely nabízí celou paletu služeb. Hlavními městy jsou holandský Philipsburg a francouzský Marigot. Ročně ostrov navštíví milión turistů, aby spojili příjemné s užitečným. St. Martin je totiž kromě exotické dovolené také vyhledávaným nákupním cílem pro svou nabídku bezcelních nákupů „duty free“ a nejvýhodnějších cen značkového zboží na světě. Takže vzhůru do nákupů! Nejvíce se zde nakupuje elektronika, klenoty a oblečení a můžete platit v dolarech nebo eurech. Mezi oblíbené suvenýry patří legendární lidový likér z guarany, která roste vysoko v kopcích a patří mezi místní speciality. Jídlo pak můžete vyzkoušet ve více než 300 restauracích a na zdejší mořské speciality určitě nezapomenete.

Dovolenou si dozajista užijete se vším všudy. Dvakrát v roce se pořádá v této malé Evropě karneval a ten holandský trvá neuvěřitelných 17 dní a nocí. Vrcholí na přelomu dubna a května, na narozeniny holandské královny Beatrix. Pestrobarevné přehlídky karibských tanečnic v nádherných kostýmech vás vyzvednou do víru tance a života. Noci na ostrově jsou teplé a takové grilování na pláži za exotických karibských rytmů, nadčasové diskotéky nebo bary s živou hudbou dovedou do člověka vnést tu správnou letní náladu.

A až vystoupíte na jeden z vrcholů tohoto romantického a zároveň živoucího místa, abyste se na tu krásu kolem rozhlédli, možná na vás dolehne nepatrná nostalgie. Tento ostrov vám totiž ukáže, jaké by to mohlo být – mít oceán na dosah ruky a přitom neopustit svůj rodný kontinent. 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here