Opravdový hrdina seriálu Lost: Ostrov Oahu

0
2675
Určitě jste všichni alespoň slyšeli o populárním americkém seriálu Lost (Ztraceni). Ale možná ani nevíte, že místo natáčení většiny dílů je přesným opakem toho, čím je ve filmu. Ve skutečnosti pulzuje životem. Jeho kráse podlehl slavný objevitel James Cook, ale i domorodý král, který sem přenesl centrum své říše z ostrova Maui. Pro USA zde také začala druhá světová válka.
Tím místem je třetí největší člen z více než devatenáctičlenné rodiny Havajského souostroví – ostrov Oahu. Na velikosti ale příliš nezáleží; z hlediska významu je na tom suverénně nejlépe. Jeho hlavní město Honolulu je i hlavním městem padesátého státu Spojených států, Havaje. Ročně ho navštíví 5 milionů turistů. Není divu. Můžete se zde vrhnout do rušného života velkoměsta, nakupovat, jíst co hrdlo ráčí a užívat si mnoha kulturních událostí.
Je zde celá řada památek z nejrůznějších dob. Například USS Arizona Memorial – plovoucí těleso podobné mostu, nacházející se nad vrakem lodi Arizona. Ta byla potopena 7. prosince 1941 při napadení Pearl Harboru Japonci. O život přišlo mnoho námořníků. Ve speciálně zkonstruovaném památníku je možné uctít památku zemřelých a navštívit místo, kde se doslova psaly dějiny, aniž by kdokoli narušil pietu přímým kontaktem s vrakem. Pak je tu Iolani – je to jediný královský palác na území USA. Nachází se ve vládní čtvrti města Honolulu. Na východě ostrova je překrásné Údolí chrámů, kde nalézají útočiště buddhisté, šintoisté i křesťané. Dominantu tvoří chrám Byodo-In (chrám Fénixe), postavený podle japonské předlohy koncem šedesátých let. Zajímavé jsou i sochy znázorňující ukřižování.
Kromě atrakcí vytvořených člověkem je na ostrově také krásná příroda. Důkazem toho je Diamond Head Crater, chráněná oblast plná vzácných živočichů. Prohlídky (i potápění) jsou zde možné, ale jen za dodržení zvláštních bezpečnostních pravidel. Na východě a na západě ostrova se táhnou dvě horská pásma, Koolau (na východě) a Waianae (na západě). Pro milovníky koupání je přímo u města světoznámá pláž Waikiki. Nabízí nejen koupání – lze si zde také zaplatit lekce surfování a jízdu ve člunu. Kdo hledá pláže, které jsou intimnější než poněkud rušná Waikiki, může využít mnoha možností na celém ostrově. Zvlášť oblíbená místa, kde se dají taková klidná zákoutí hledat, jsou v zátokách Hanauma Bay, Kane’ohe Bay a North Shore.
Není divu, že právě tento ostrov si vybrali tvůrci seriálu Lost. Využili nejen krásnou přírodu, své uplatnění našla ale i místa, kterých se dotkla civilizace. Oahu totiž zastoupilo různé lokality světa, v nichž se odehrávají vzpomínky hlavních hrdinů. Hawaii Convention Center například bylo využito místo letiště v Sydney a starý bunkr z druhé světové války hrál dokonce velitelství Irácké národní gardy. Spoustu dobré práce odvedly i budovy, které nejsou na obrazovce vidět. Příkladem jsou Havajská Filmová studia, která poskytla potřebné technické zázemí. Jestli vás zajímá, kde všude se natáčelo, podívejte se na www.lostvirtualtour.com.
Kráse ostrova podlehli i filmaři točící jiné projekty. Vznikly zde seriály Magnum, Jake a Tlusťoch a části filmů Jurského parku I až III.
Natáčení v takhle exkluzivní lokaci však není nejlevnější, o tom mohou vyprávět i tvůrci Lost. Jenom za první sezonu investovali tvůrci do Oahu 45 milionů dolarů. Díky tomu a díky skutečně kvalitnímu hereckému obsazení je seriál Ztraceni považován za jeden z nejdražších v historii televize s tím, že za již zmiňovanou sezónu vypočítala televize ABC zaštiťující celý projekt ztrátu 500 tisíc dolarů na díl. Hrozilo dokonce stěhování z Havaje na nějakou levnější lokaci. Nakonec naštěstí k tomu nedošlo a Lost si tak budeme pamatovat i díky přírodě z Oahu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here