Agatha Ruiz de la Prada: Svět fantazie a barev

0
1148
 Sledovat otrocky módní trendy do posledního detailu a stát se tak ukázkovou „fashion victim“ opravdu in není. Svět fandí originalitě a nezaměnitelnosti. A v případě španělské módní návrhářky Agathy Ruiz de la Prada to platí nejméně trojnásob. Tím spíš je škoda, že v české kotlině je tato světově uznávaná kreativní umělkyně, téměř neznámá.
Termín módní návrhářka ale úplně přesný není. Tím se škála její tvorby zúží na pouhé oblečení, a to bychom ji hodně křivdili. Agatha Ruiz navrhuje kromě dámské kolekce také dětské oblečení a kostýmy, boty, šperky, parfémy, kosmetiku, psací potřeby, nádobí, ložní prádlo nebo nábytek. Zkrátka všechno, co dokáže zkrášlit a zpříjemnit domácí prostředí. A nedivila bych se, kdyby brzy přišla s návrhem vlastního domu…i když ani tak nejsem daleko od pravdy. Butiky v Madridu, Barceloně, Paříži, New Yorku, Miláně nebo na Mallorce jsou nepřehlédnutelné a přímo křičí do světa jméno své majitelky.
Ale proč je tvorba této Španělky tak výjimečná? Vaše kamarádka si koupí krásné, velmi kvalitní a především velmi drahé tvídové kalhoty. Pokud se vám hned nesvěří, ve kterém butiku si tento kousek získal její srdce, nejspíš na první pohled nepoznáte, jestli je na cedulce napsáno Dior, Max Mara nebo Valentino. U kalhot od Agathy Ruiz de la Prada byste si byli jistí hned. Jak je to možné? Záplava zářivých barev, inspirace šedesátými léty, originální střihy a hlavně pro ni typické motivy květin s velkými okvětními lístky, měsíce, hvězdy a stěžejní symbol značky Agatha Ruiz de la Prada – srdce. I na nejjednodušším kloboučku nebo tričku je patrný rukopis návrhářky, která tvrdí, že její móda je „rošťácká a optimistická, odrážející humor, přírodu a barvy“. A vhodnějšími slovy popsat její tvorbu vážně snad ani nejde. Čemu se ale Agatha vyhýbá, je trend. Samozřejmě, její střihy jsou velmi současné, ale nikdy na úkor originality. Pokud zrovna svět zaplaví vlna černé a šedé barvy jakožto horké módní novinky, vsaďte se, že modelky na přehlídce španělské návrhářky vyjdou na molo v jásajících barevných šatech. A to je, oč tu běží. Vyniknout ve stejnorodém davu jako osobnost, která ví, co chce a nesmíří se s faktem být jednou (nebo jedním) z mnoha.
Kdy se v hlavě návrhářky a designérky zrodil nápad vytvářet modely a ostatní kousky podle svého gusta? Určitě ještě dříve, než nastoupila na barcelonskou L´Escola d´Arts i Técniques de la Moda. Svou první autorskou módní přehlídku uspořádala Agatha po nabyté praxi v madridském módním studiu u krejčího Pepe Rubia. A úspěch na sebe nenechal dlouho čekat. Brzy si otevřela první butik a už v pětadvaceti letech byla vyhlášena osmou nejznámější ženou ve Španělsku. V této době už měla za sebou mnoho přehlídek, ale dají se její show takto nazvat? Své modely totiž vnímá jako umělecká díla – a přesně v tomto duchu je s nimi nakládáno. Proto není divu, že většinu nových kolekcí bylo možné zhlédnout v muzeu, například Muzeum současného umění v Madridu nebo v Galerii Juany de Aizpuru. Agatha se nikdy nebála jít se svou kůží na trh, rozhodně ji k tomu nechybělo sebevědomí. Kdo jiný by si totiž dovolil nazvat svou módní show „Agatha for prezident“?
O tom, že je návrhářka velice úspěšná, svědčí i početná sorta světoznámých značek, se kterými spolupracuje – od Absolut Vodky, pro kterou vytvořila kolekci Absolut Ruiz de la Prada v roce 1995, přes Audi, po El Corte Inglés – největší řetězec obchodních domů na Pyrenejském poloostrově.
Nebyla by to ale Agatha, kdyby se také neangažovala ještě v jiné oblasti než je svět módy. Vedle několika jiných návrhářek (jako je například Stella McCartney) se intenzivně zajímá o ekologii a životní prostředí. Aktivně podporuje španělskou Stranu Zelených, například tím, že vytvořila předvolební billboardy nebo vymýšlí pro děti vzdělávací počítačové hry s ekologickou tematikou. Podle jejího názoru totiž stav planety a budoucnost závisí především na dětech. Ví, o čem mluví. Sama má s partnerem Pedrem J. Ramirézem, novinářem a zakladatelem časopisu El Mundo, syna Tristana a dceru Cosimu.
V Čechách si lze pořídit od Agathy Ruiz de la Prada pouze v některých specializovaných prodejnách nábytek, a to především do dětských pokojů. Samotného butiku této navýsost osobité návrhářky se asi ještě dlouho nedočkáme, což je škoda. A tak nezbývá než využít internetový obchod Amazon nebo při příležitosti výletu do Madridu, Paříže nebo Milána nahlédnout do jednoho z jejích veselých obchůdků. Vždyť kdo by si nechtěl vlít trochu optimismu do žil?

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here