Top 10: Nejúchvatnější světové metropole

0
2854
Musíme nejprve objasnit, co je vodítkem čtenářů pro udělování cen Nejlepší desítka měst. Hlavním kritériem je shoda autentických dojmů z místa. Každý rok se tento žebříček aktualizuje a ať už se jedná o umění a architekturu, exotiku nebo urbanistickou klasiku zvolených měst, vítězové mohou být na ocenění patřičně hrdí. Kdo jiný oceňuje nejlépe než ten, který navštívil, zažil a ochutnal? Odsuňme tedy různé statistiky součtů přenocování v hotelech nebo návštěvností monumentů. Čekají nás města měst, které vás rozmazlí, překvapí a oslní!
 Než se dostaneme k medailovým stupínkům, představme si je popořádku. Desítku letošních vyvolených uzavírá tepoucí město v africké buši Cape Town nebo-li Kapské město. Pyšní se úžasnou přírodní scenérií, které vévodí Tabulová hora a mys Dobré naděje. Pokud jste dobrodružné povahy a chcete mít i ve městě blízko přírodě, letenky do Jižní Afriky nebudete litovat. O příčku výš se dostalo kopečkovité San Francisco. Slavná pevnost Alcatraz, velkolepý most Golden Gate a pověstné kouzelné manuálně ovládané tramvaje jsou jen prvními lákadly, které vás doslova pohltí. San Francisco dokáže nabídnout mnohem více. Po romantických procházkách atypickými ulicemi můžete například jako správný Kaliforňan okusit sílu moře při surfování nebo jachtingu. Další v řadě je město mnoha jmen – turecký Istanbul. Tato jediná metropole na dvou kontinentech okouzluje sytou vůní Orientu, bohatou starodávnou architekturou a divokým prolínáním moderních prvků s tradicí. Potom nás čeká překvapení na sedmém místě – indický Udaipur. Je nazýváno “Benátkami Východu” a jezera, která jej obklopují, berou návštěvníkům dech. Zvlášť při západu slunce. Obklopeni nádhernými paláci se přenesete o několik staletí zpět a ze snění v minulosti vás jen lehce můžou probudit nadstandardní služby v nejluxusnějších hotelích světa, které se zde nacházejí. Cestujeme dále, šestým oceněným se stal New York. Netřeba dlouze představovat, toto velkoměsto má v sobě specifickou atmosféru, která si dokáže každého okamžitě získat. Socha Svobody, malebné kavárny, žluté taxíky, vyhlášené galerie a muzea. V tomto multikulturním místě budete chtít vše nejen vidět, ale i prožít.
A dostáváme se k první pětici. Australské Sydney s extravagantní Sydney Opera House v popředí láká veselým nočním životem, krásnými plážemi a zajímavými univerzitami. Jen s nepatrným předstihem trůní o příčku výše majestátní Řím. Jeho Koloseum je novým Divem světa (viz náš článek: Římské Koloseum: Obří aréna antických dějin). Fascinující Fontána di Trevi a Chrám Sv. Petra jsou jen zlomkem toho, co dokázali za několik tisícíletí Římané stvořit. Bronzová příčka tak jako minulý rok patří letos Bangkoku. Thajské město andělů vám ukáže svou duši plnou extrémů. Budhistické chrámy, které vyzařují klid a pohodu střídají rušná tržiště, úzké uličky se ztrácejí mezi rozsáhlými luxusními rezidencemi. Nejposvátnější symbol Thajska, Smaragdový Buddha, se nachází právě na tomto místě, v jedné z nejúžasnějších staveb země – paláci Wat Phra Kaeo. Živoucí Buenos Aires si vybojovalo tentokrát stříbrnou pozici. Oproti sedmému místu z loňského udělování cen si vehementně polepšilo a jeho rytmy tanga lákají čím dál více spokojených návštěvníků. Milují jeho historické centrum, vzpomínky na Evu Perón, bohatou kulturu, nekonečný noční život i vytříbený jídelníček.
 Vítězem vítězů se už druhým rokem po sobě stala romantická Florencie. Ano, toskánský ráj si podmaní svou krásou a výjimečností každého, kdo vstoupí do jeho bran. Stylové restaurace a srdečné tratorie lemující historické uličky vás uvedou do centra těch nejúžasnějších monumentů. Na Piazze della Signoria budete smekat před impozantními obrovskými sochami včetně kopie Davida od Michelangela (originál je umístěn v místní galerii Akademie krásných umění), starodávný most s příznačným názvem Ponte Vecchio přes řeku Arno vás nadchne svými detaily a dominantní Dóm Santa Maria del Fiore vám zcela určitě zahltí mnoho místa na vašem fotoaparátu. V každém případě, Florencie nabízí obrovskou škálu zajímavých staveb, uměleckých děl a architektonických skvostů, které doplňuje italská atmosféra s přátelskými obyvateli a výbornými specialitami. První cenu získala právem, a je velmi pravděpodobné, že se její prvenství bude stále opakovat.
 Každé město z desítky těch nejlepších má svou duši a osobitou atmosféru. Každá metropole si vás něčím podmaní. Inspirujme se tedy zkušenostmi těch, kteří v sobě nosí jejich specifickou vůni. Žebříček sestavili zasnění v dálkách, s velkou touhou vracet se.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here