6 důvodu, proč bychom měli číst aneb volnočasové rozvíjení osobnosti

0
4293

Zamyslete se nad tím, jakým způsobem trávíte volný čas. Když už se taková chvíle naskytne (a že se to nestává tak často), co v takových chvílích děláte? Sáhnete po své oblíbené rozečtené knize, kterou sebou neustále nosíte, kdyby náhodou? Ale bohužel to náhodou se ne a ne dostavit. Nebo si raději pustíte její adaptovanou filmovou verzi, jdete s přáteli na skleničku nebo neděláte nic a bloumáte po bytě bez cíle? Pokud sklouzávají vaše odpovědi k poslední možnosti, bylo by rozhodně lepší, trávit volné chvíle s knihou, než je promrhat nudným nicneděláním. Prozradíme vám několik důvodů, proč si vybrat knihu místo seriálu. books-1149959_1280

Čtení vás naučí být empatickým člověkem

Při čtení se zkoušíme vžívat do rolí několika vybraných postav, většinou do všech. Zkoušíme si představit, jak bychom se v jejich situaci cítili, jak bychom jednali a co bychom si mysleli. Vidíme do jiných životů a příběhů. Díky tomu máme pocit, jako bychom tyto životy prožili a vzali si z nich to dobré a poučili se z toho špatného.

Čtení vás učiní inteligentnějšími

Chcete mít větší přehled, mít bohatou slovní zásobu a znát spoustu zajímavostí? Právě prostřednictvím čtení získáte všechny tyto schopnosti. Četba nám prohlubuje gramotnost, obohacuje naši slovní zásobu a rozvíjí náš jazyk. Knihy jsou nejstarším médiem na světě a v dávných dobách se braly vědomosti a nové informace pouze v knihách, ve kterých je obsažena moudrost staletí. Dnes jsme zhýčkaní internetem. Někdy je však mnohem lepší, najít si informace v knize a učit se z nich, než loudit často opsané, přepsané, ukradené a pospojované informace na internetu. Čtením se zkrátka vzděláváte, navíc za velmi nízkou cenu. Představte si, že se budete dívat měsíc na televizi, nebo budete měsíc číst knihy. Nejen, že za vzdělání zaplatíte méně, ale budete mít pravděpodobně mnohem zábavnější a vytříbenější možnost výběru, než v televizi, kde je obvykle slabá i nabídka prime-timu. Čtením zpracujete informace za relativně krátkou dobu a budete si je pamatovat, čtením dalších a dalších knih tyto znalosti jen prohloubíte.

Větší čtenář, větší slovní zásoba

Nejen, že budete mít někde poschovávané množství slovních obratů, ale budete je umět i použít. Jak stylisticky, tak gramaticky. Četba je prevencí proti psaní gramatických hrubek. Ideální totiž je, když člověk dokáže používat svůj mateřský jazyk a nedělat v něm chyby. Když lidé čtou, jsou schopni skládat slova do věty lépe než ostatní. Čtenáři mají větší smysl pro stylistiku a vědí, kde se může psát čárka. Není to už věc zapamatování, ale je to věc citu. Se slovní zásobou se pojí i verbální dovednosti a umění bavit se s lidmi na různá témata. Díky četbě se můžete pouštět do zajímavých debat a věta typu: ,,Četl jsem tuhle…“ zní lépe než, ,,Viděla jsem poslední díl Hry o trůny a …“. Skrze četbu do sebe dostáváte více slovních obratů a dostáváte se tak na vyšší úroveň ve slovní komunikaci.

Díky četbě budete více soustředění

Umíte se úplně odstřihnout od světa a okolní reality? Pokud ne, kniha vás to může naučit. Četba románu či novely již vyžaduje delší soustředění. To se v práci, pokud se věnujete e-mailům, telefonování, neustálému psaní či vymýšlení nových způsobů řešení, moc nenaučíte. Během čtení se budete muset soustředit na jednu činnost, jeden příběh a jednu knihu. Nerušte se dobrovolně koukáním na telefon, posloucháním hudby nebo koukáním na televizi. Pro mozek je to velká námaha a nápor, navíc při rozmanitých činnostech se nebudete soustředit na jednu na sto procent a výsledek pak nebude stát za to.

Právě skrze knihu se vám zlepší představivost

Dokážeme si představit, co jsme zažili, co známe a co jsme někde viděli. Vžijte se do situace, že máte doma knihu a právě jste viděli filmovou adaptaci. Už víte, jak vypadají hlavní hrdinové, kde se jejich příběh odehrává a víte i to, jak celá zápletka dopadne. To ani tak nevadí, ale u čtení už budete výrazně ovlivněni vsugerovanou a podsunutou konkrétní vizuální podobou. Ta se vám chtě nechtě bude ,,cpát“ do vaší představivosti během čtení. Pro ni by bylo lepší, kdybyste si knihu přečetli dříve, než uvidíte film. To, co nám představuje kniha, její světy a příběhy, se nám rozprostírá před očima a je na nás, jak to uchopíme.

Četbou se skvěle uklidníme a zaženeme stres

Čtenáři knih se během čtení dostávají do většího klidu, než při sledování napínavého příběhu. Při četbě se nám totiž zklidňuje srdeční tep a dech. Soustředíme se na jednu činnost a uklidňujeme se. Četba se proto doporučuje hlavně před spánkem, během kterého odpočíváme. Čtení navozuje již zmíněný požadovaný klid a pohodu.

V neposlední řadě je dobré vědět, že četba na nás má mnohem větší vliv, než jsme zde uvedli. Jedná se o duševní i tělesnou činnost, jež nás ovlivňuje v několika směrech. Trénuje náš mozek, paměť a oči. Zvyšuje koncentraci a prohlubuje znalosti. Dokáže zpříjemnit a kulturně obohatit náš život. Během četby si uvědomujeme vlastní osobnost a vyhraněnost. Postavy vystupující v díle mají totiž různé psychologické stránky, se kterými se buď identifikujeme, nebo jimi opovrhujeme. Tak či onak, čtením a empatií se učíme, jakými lidmi a osobnostmi bychom chtěli sami být. Lidem, kterým je předčítáno nahlas, nejčastěji dětem, se rozvíjí schopnost vnímání a naslouchání, což je pro jejich život velmi důležité.

Lidi si mnohdy myslí, že četba je nudnou ztrátou času, kdy se zavrtáme do nějakého kouta a nekomunikujeme. Četba je ale sociální a kulturní komunikací s autorem a vypravěčem. Je zdrojem povzbudivých a inspirativních fantazií a myšlenek, které nás mohou uklidnit a zaplnit emocionální potřeby.

Čtenáři jsou často vnímáni jako zajímaví a atraktivní lidé, mající světu co říct. V každém případě se jako čtenář můžete cítit unikátně, jelikož stále více lidí se místo v knihovně, bude nacházet v kině, před televizí nebo u počítače.

© Barbora Mikysková

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here