Výmluva poražených: „Peníze jsou kořenem zla!“

0
2289

“Ať již řeknete cokoli na počest chudoby, je pravdou, že člověk nemůže žít plný a bohatý život, aniž by plně rozvinul všechny tři složky své bytosti – mysl, duši a tělo,” prohlásil Wallace D. Wattles. Tento článek není věnován ani mysli a ani duši. Je věnován bohatství materiálního těla.

Žijeme v materiálním světě, oblékáme materiální šaty, jíme materiální pokrmy, telefonujeme z materiálních telefonů a za to vše platíme materiálními penězi. Někdo jich má více, někdo méně. Mnoho lidí žije v přesvědčení, že bohatí lidé jsou pohlceni penězi. Že stále myslí na peníze uchváceni hamižným mamonem. A že považují peníze za důležitější než rodinu, lásku, zdraví. Opak je ovšem pravdou, nejsou to bohatí lidé, kteří přemýšlí stále nad penězi, jsou to právě chudí, kteří krouží po spirále myšlenek na peníze.

Setkáváme se denně s lidmi, kteří tvrdí, že rodina je důležitější než peníze, stejně tak i zdraví nebo láska. Zeptám se právě vás, co je důležitější? Číslo 10 nebo jablko? Jistě se ptáte, co je to za hloupost. Ano, je to hloupost. Je hloupé srovnávat číslovky s ovocem. A je stejně hloupé srovnávat lásku s penězi nebo s rodinou. Jsou to dva rozdílné žebříčky hodnot. Přesto to lidé dělají a omlouvají tím svůj neúspěch, vzdávačství a chudobnou konformitu.

Kdy jste naposledy mysleli na to, že potřebujete nutně vodu? Před rokem, dvěma? Nikdy? A co člověk uprostřed pouště? Pro něj je to jediné na co myslí. Ten, kdo nejvíce přemýšlí o vodě je ten, kterému nejvíce schází a nejvíce po ní touží. Kdo nejvíce přemýšlí o penězích a touží po nich? Ten, kterému nejvíce schází. Čas s rodinou tráví přemýšlením nad tím, co si nemůže dovolit. V noci se místo klidného spánku budí s myšlenkami nedostatku peněz. Pojďme se blíže podívat, jak peníze vůbec fungují.

Existuje obrovská lež v mysli lidí, že peněz je nedostatek. A je zarážející fakt, že mnoho lidí žije v plytkém přesvědčení toho, že utracené peníze se prostě vypařily z povrchu zemského. Jenže nevypařily. Peníze ve skutečnosti pracují stejně jako příroda. Je to jeden velký koloběh. Tam kde častěji prší, tam je více vegetace. Kde se častěji otáčí peníze, tam je více bohatých lidí. Je důležité pochopit, že bohatí lidé neubírají peníze chudým. Nemají je dokonce ani jak ubírat, protože většina bohatých lidí peníze ani nemá. Ano, čtete správně. Většina bohatých lidí nemá peníze! Přesněji řečeno nemá velkou hotovost. Protože zadržovat hotovost je jediný způsob, jak zastavit koloběh peněz. Bohatství nevzniká akumulací peněz, ale otáčením peněz. Bohatí lidé mají peníze v aktivech, možná v bance, ale vždy v koloběhu. To chudí lidé mají tendenci šetřit a zadržovat hotovost s vizí, že mít hotovost utěší jejich problémy.

Lidé vidí bohatství skrz celebrity bulváru a několik odstrašujících příkladů z televizních novin. Poté je snadné vše paušalizovat a nejsnadnějším únikem před vlastním obrazem v zrcadle je pak umělý sebeklam, že peníze jsou kořenem všeho zla. A když už se to píše i v Bibli, tak to je jasná pravda. Chyba lávky! Přesná citace 1. listu Timoteovi 6:10: “Kořenem všeho zla je láska k penězům.” Z toho plyne: “Hříšníky z nás nedělá to, co máme, ale to, co milujeme,” vysvětluje Mark Gorman. Vraťme se k člověku na poušti, který prahne suchem a spatří vodu, tolik vytouženou, že je schopen pro ni udělat i zločin. Koho z nás někdy napadlo udělat zločin pro trochu pitné vody? Ale již mnoho lidí bylo schopno udělat ohavné zločiny pro trochu peněz.

Možná jsou některé myšlenky v tomto článku přitaženy za vlasy. Ale hlavním úkolem je přivést nás k zamyšlení. Peníze jsou opravdu nedílnou součástí našich životů i našeho světa. Jsou jedním velkým koloběhem a bohatství jednotlivce neznamená chudobu pro ostatní.

Musha Cay: Průzračná zátoka Davida C…    Válka století: Kapitalismus vs. Sociali…

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here