Je placebo zázračné?

0
2666

Máte nějakou osobní zkušenost s placebo efektem? Existuje nejeden výzkum, který dokazuje, jak může být placebo mocné.

placebo

Možná jste už zažili situaci, kdy vás něco bolelo a začali jste hledat na internetu, co by to asi mohlo být, a pak najednou: „A HELE! To je přesně ono, to jsou moje symptomy!“ A po nějaké době se vaše symptomy rozrostou ještě o ty, co jste si přečetli na internetu. Neslyšeli jste třeba už od kamaráda řeči typu: „Prosím Tě, nedívej se na to, už nic negoogli…“

Příběh

Jak se říká, zoufalá doba vyžaduje zoufalé činy. Za druhé světové války bylo ledasčeho nedostatek a totéž platí i o morfiu, které se podávalo například při operacích nebo velkých bolestech. Chirurg Henry Beecher, absolvent Harvardu, se ke konci druhé světové války chystal operovat těžce zraněného vojáka, bál se, že bez analgetik se dostane voják do stavu fatálního kardiovaskulárního šoku. Ovšem zdravotní sestra velmi pohotově natáhla do injekční stříkačky fyziologický roztok a podala jej vojákovi, jako by mu dávala morfium. To, co se dělo dál, Beechera naprosto ohromilo. Voják se okamžitě zklidnil. Reagoval, jako kdyby dostal skutečný lék, i když šlo jen o trošku slané vody. Chirurg se tedy pustil do toho, co bylo nutné. Řezal do vojákova těla a opět ho zašil. Všechno bez anestezie. Voják téměř necítil bolest a šok u něj nenastal. Jak je možné, že slaná voda splnila funkci morfia?

Nejde jen o placebo jako takové, ale především o myšlenku, kterou si vsadíme do mozku. Jestli bude pozitivní nebo negativní, záleží jen na nás.
Systémy fyziologické reakce umožňují emocím (zejména strachu) vytvořit i nemoc

Známým příkladem je studie z roku 1962 provedená v Japonsku na skupině dětí extrémně alergických na škumpu jedovatou. Vědečtí pracovníci potřeli každému dítěti jedno předloktí listem škumpy, ale řekli jim, že tento list je neškodným listem. Druhé předloktí potřeli listem skutečně neškodným, ale dětem sdělili, že to byla škumpa. U všech dětí se objevila vyrážka na paži potřené neškodným listem, o kterém si ovšem myslely, že je právě list škumpy. U 11 z 13 dětí se neprojevila vyrážka na paži, která byla skutečně potřena škumpou jedovatou. Bylo to skutečně ohromující zjištění! Jak to, že děti, které byly silně alergické na škumpu jedovatou, nedostaly vyrážku, když byly této rostlině vystaveny? A jak je možné, že naprosto neškodný list jim mohl ublížit? Pouhá myšlenka dokáže neuvěřitelné věci – fyzické projevy různých nemocí, ale také dokáže i uzdravit nebo naopak zabíjet.

Je pozoruhodné, jak mocné jsou naše myšlenky

Co kdyby lidé začali věřit sami v sebe namísto v něco, co je mimo ně? Co kdyby uvěřili tomu, že mohou změnit něco v sobě, a dostat se tak na stejnou úroveň bytí jako ten, kdo bere placebo? Potřebují lidé doopravdy vždy nějaký prášek nebo injekci k tomu, aby se cítili lépe a žili lepší a spokojenější život? Co kdybychom se to sami naučili, abychom dosáhli téhož tím, že již víme, jak vlastně placebo funguje?

Zdroj: VY JSTE PLACEBO, Joe Dispenza

Helena Náprstková

*Nejedná se o odborný článek z oboru medicíny. Své zdraví konzultujte s lékařem! 🙂

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here