Půjčka bez doložení příjmů a od banky?

0
3042

Vyskočila na vás reklama na půjčku bez doložení příjmů, kterou poskytuje banka – a vy si nejste jistí, jestli nejde zase o nějaký phishing, vishing, či podobnou nekalost? Můžete zůstat v klidu, o nic podvovného se nejedná, dokonce ani o porušení zákona o spotřebitelském úvěru. Půjčky bez doložení příjmů opravdu bývají poskytovány i bankami – jen vám ukážeme, že jejich název je velmi zkrácený a že skutečnost je trošičku jiná.

Co si představit pod pojmem „půjčka bez doložení příjmů“

Co si tady představit? Poměrně povedený marketingový tah, kterého začaly před několika lety využívat nebankovní společnosti, aby zaujaly tu část potenciálních klientů, kteří by se na banku s žádostí o úvěr spíš neobrátili. Záměr dokonale vyšel – a lidé si začali na internetu ve větší míře vyhledávat právě půjčky bez příjmů.

Skutečnost, kterou nebankovní společnosti zabalily do marketingového hesla „bez příjmů“ a „bez dokládání příjmů“ byla samozřejmě od začátku trochu jiná. Heslo totiž mělo ukázat, že poskytovatel si vystačí s výpisem z účtu – a nebude požadovat potvrzení o příjmu podepsané zaměstnavatelem. To neskutečně usnadnilo a urychlilo proces vyřizování půjčky.

Místo toho, aby člověk musel nejprve na osobní oddělení, kde mu vystavili a podepsali potvrzení o příjmu a pak vše pracně posílal poštou – nebo v lepším případě skenoval a zasílal emailem, tady stačilo jen přeposlat ty emaily od banky, v nichž byly měsíční výpisy. To zkrátilo vyřízení půjček i o několik dní. Navíc se v práci tak často nedozvídali o dluzích svých zaměstnanců a kolegů – a i tento fakt s sebou nesl velké výhody.

K boomu bankovních půjček bez dokládání příjmů vedl ohromný potenciál, který nabízejí výpisy z účtu

Z počátku banky neviděly důvod a pravděpodobně ani možnost přechodu od potvrzení podepsaného zaměstnavatelem k jednoduchým výpisům z účtů. Teprve později si uvědomily, že z pohledu posouzení žadatelovy bonity tu dřímá velká, a doposud nevyužitá příležitost. I proto je dnes už běžně najdeme v online srovnáních půjček bez doložení příjmů – jak se můžete sami přesvědčit.

Co je vedlo k takové změně? Výpis z účtu prozradí mnohé z žadatelova životního stylu – a nejen z pohledu fitness. Bankám jde především o zacházení s příjmem. Díky stále častěji využívaným převodům z účtu na účet a díky platbám kartou se totiž banky o žadateli o půjčku dozvědí spoustu důležitých informací:

  • jaké má opravdu výdaje na bydlení
  • kolik vydá na běžné potraviny
  • kolik měsíčně utratí za alkohol, cigarety a podobné tipy výrobků
  • kolik měsíčně prosází, ať na poštách nebo online
  • kolik měsíčně utratí v online hrách
  • jak často nakupuje „zbytečnosti“ apod.

Zkrátka – poskytovatelé se díky výpisům z účtů pohodlně dozvědí, jakou má žadatel výdajovou morálku. Jestli mu opravdu zůstávají finanční rezervy na splátku a jak je vysoké riziko, že peníze utratí za své závislosti – místo toho, aby je odeslal na splátku půjčky.

Při vyšších sumách banky kombinují papírová potvrzení s výpisy z účtu

U vyšších statisíců si banky stále ještě vyžádají papírové potvrzení od zaměstnavatele – ale na výpisu z účtu budou také trvat. Jistí si tím vysoký úvěr z obou stran, aby minimalizovaly své úvěrové riziko. Proto se vyřízení úvěru ve vyšších sumách může o nějaký den protáhnout. Jestli má smysl si potvrzení o příjmu obstarat předem – těžko říct. Některé banky totiž vyžadují dodání potvrzení na jejich vlastním formuláři.

Přečtěte si také: Kdy je vhodné si půjčit a kdy je to zbytečné?

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here