Jaká je definice bohatství?

1
3793

Úspěch má mnoho měřítek, avšak univerzální míra je bohatství. Přesto se zdá, že ani to není jednoduchou definicí – ať už na základě subjektivního pohledu, nebo podle čísel ve finančním výkazu.

Pokud vnímáte bohatství pouze jako číslo, pravděpodobně se časem mění – odráží nejen inflaci, ale také vaše úspěchy. Pokud jste původně chtěli být milionáři, možná jste již svého cíle dosáhli. Vždyť ještě donedávna pomáhali rostoucí akcie a ceny bydlení mnoha lidem k dosažení tohoto cíle.

Jakmile dosáhnete určité úrovně úspěchu, vaše další cíle a sny se zvětšují. Dosáhnete milníku a jste připravení na další. Původní cíl milion korun se může změnit na deset milionů. Proč se ovšem spokojit s milióny, když existuje přes tisíc dolarových miliardářů?

Peníze mají svůj způsob, kterým přichází i odchází. Krátká procházka vaší investiční historií za poslední roky může velmi snadno prokázat tento fakt. Pokud by bylo velmi snadné vytvořit, udržet a zvětšit počet miliónů na kontě, nebyl by tento cíl natolik motivující a vzrušující!

Neexistuje nic lepšího, nežli zpomalení ekonomiky a klesající trend na trhu, co by mohlo přinést perspektivu tomu, jakým lidé vnímají peníze. Ve skutečnosti, pokud měříte své bohatství pouze penězi, měli byste se připoutat! Je před vámi velmi tvrdá cesta…

Jeden milionář kdysi komentoval výsledek své poslední obchodní transakce takto: „K čertu, můžu ji klidně měřit lízátky. Dolary jsou pouze pro spočítání výdělku.“ Protože měl více peněz, než kdy mohl utratit, proces budování bohatství pro něj jen znamenal skóre ve hře, jeho výkon oproti ostatním konkurentům.

Stejně jako vzpěrači mají za cíl uzvednout více kilogramů a atleti chtějí překonat svůj nejlepší čas, ti, kteří se účastní ve hře obchodu a investic měří svůj výkon nulami na kontě.

Běží závod, který začíná velmi brzy v životě a pro některé nikdy nekončí. V poslední době jste mohli pozorovat trend v médiích, která byla zaměřená na mladé miliardáře. Zakladatelé Google, oba před svými 40. narozeninami kontrolují jmění v hodnotě 18 miliard dolarů. Stále na něm pracují a jsou inspirací pro velký počet průkopníků…

Ale končí někdy takové hromadění bohatství? Někteří miliardáři vhodí do ringu ručník a skončí. Ano, Bill Gates nedávno oddal svůj život charitativním projektům, ale přesto má hluboký závazek k růstu společnosti Microsoft. Mediální magnát Rupert Murdoch, který se blíží ke svým osmdesátinám, pokračuje v rozšiřování svého impéria, přestože Forbes odhaduje jeho majetek na 8,3 miliard dolarů.

Bohatství znamená více než jen porovnávání skóre pomocí čísel finančních aktiv. Kdokoliv ze zmíněných bohatých lidí by vyměnil své vlastnictví za dobré zdraví. Stačí se zeptat miliardáře Mika Milkena, který investoval své pohádkové jmění do nalezení léku na rakovinu prostaty, která mu byla diagnostikována.

Je zřejmé, že peníze nejsou jediným způsobem kterým lze počítat bohatství. Pro některé to je sláva. Pro druhé rodina. John Travolta by jistě vyměnil všechnu slávu a soukromé tryskáče, kdyby tím zachránil život svému náctiletému dítěti.

Jakmile překročí určitý bod, někteří lidé začnou vnímat bohatství pouze jako nástroj, který mají použít pro dobro ostatních lidí. Začnou tedy podporovat a vytvářet globální projekty na léčení nemocí, nebo řešení hladomorů ve třetích zemích. Warren Buffett se spojil s Billem Gatesem v jeho filantropických aktivitách. Oprah Winfrey pomohla postavit školu v Africe a realizovala bezpočet projektů v Americe.

Jednou věcí, kterou peníze nedokáží koupit je čas. Tato myšlenka přináší pokoru. Co je nejcennější – čas nebo peníze? Naštěstí po nás život nevyžaduje, abychom si vybrali mezi jedním a druhým, pouze nás podněcuje, abychom sami určili jejich vzájemný poměr v našem životě.

Události posledních měsíců jasně ukazují na nadčasovou pravdu. Bohatství je pomíjivé, lidé nejsou. Pro některé je již pozdě znovu začít. Další již nemají dostatek duševní síly pro další pokus k výstupu na vrchol. Přesto všichni přežijí. Ve ztrátě bohatství se skrývá velké poučení. Lekce, která stojí nejvíce, je často ta nejcennější. Bohatství je pro drtivou většinu lidí velmi náročné vytvořit a ještě náročnější udržet.

Lidskou přirozeností je stále dál usilovat o úspěch, bohatství a dosažení cílů. Z této perspektivy je zřejmé, že dnešní ekonomické překážky vytváří šanci pro zítřejší příležitosti k budování bohatství. Američané se učí, že žijí v zemi se systémem svobodného podnikání, který slibuje a skoro vždy poskytuje rovnocenné příležitosti. To ovšem vůbec neznamená, že slibuje rovnocenné výsledky. To je definice socialismu, systému, který byl testován k smrti v mnoha zemích po celém světě, naneštěstí i v té naší.

Příběhy úspěchu po celém světě jsou motivovány snahou o dosažení cíle, ne vinou. Cílem svobodné společnosti není politika nenávisti a snaha odebrat všechny výhody úspěchu. Místo toho jsme inspirováni úspěchy druhých. Dlouhodobě úspěšní lidé se stávají vzory pro ostatní. Toto je největší dar, který může svobodná země mít – schopnost inspirovat a nabízet naději prostřednictvím systému založeném na odměňování tvorby hodnot a kreativity samotné. Proto se ve vaší pouti za bohatstvím dívejte vpřed a ne nazpět.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here