Neočekávání: Razantní krok ke štěstí!

0
3157

Ta schůzka, vystoupení, rande, utkání, film, výstava – vše mohlo být naprosto skvělé, mohli jsme si to nadmíru užít a odcházet s velikým nadšením skvěle stráveného času, naprosto skvělého dne. My však odcházíme se svěšenou hlavou a abnormálním zklamáním. Jak je to možné, když druhý odchází na 100% spokojený? „Stačí mu málo,“ namlouváme si. Jenže komu je nyní hej, a komu naopak šoufl…? Co chápe lépe než já?

„No, čekal jsem od toho/tebe víc.“

Jestliže se naše očekávání a nároky neustále pohybují na 11 z 10, dlouhodobou pohodu, uspokojení,  naplnění a štěstí budeme ve svém životě střetávat podobně jako klokany na norských fjordech. Tu suchou, „očekávací“ větu však slýcháme tak často, že hlasu moudrosti doslova zalepíme ústa – zapomeneme, že ten gigantický rozdíl činí jedna drobná interpretace v té věci posazené na našem krku.

Budete prvňákům na školní besídce se zápalem vysvětlovat, že dějová linie příběhu byla zcela zřejmá…?

Demonstrativním příkladem, jenž zná zaručeně každý, je partnerský vztah. To je ideální – nikoli však jediný – prostor ke spatření proslulého světového dramatu Čekání.

„Já jsem ale očekával, že takovouhle základní věc přece víš.“
„Předpokládala jsem, že tam přece nepůjdeš.“
„Myslel jsem, že taková nejsi.“
„Čekala bych, že nic takového nikdy neuděláš.“
„Nepředpokládal jsem, že mě budeš shánět.“
„Čekala jsem, až zavoláš nebo napíšeš ty.“

Poznáváte v těchto větách sami sebe, své partnery, rodiče, kamarády, anebo vaše známé? To není žádný mýtus, očekávání jsou tu s námi již od rozbřesku našeho života až po jeho soumrak. Očekává se od nás, že budeme géniové, modelky, sportovci, umělci, a to jsme se ještě ani nenarodili! A toto se v naší kultuře dědí, proto máme očekávání zafixované jako něco úplně normálního. 

Přitom léčebná procedura zní neuvěřitelně prostě: Neočekávej!

Šok může přijít ve chvíli, kdy si uvědomíme, že očekávání není ničím jiným než jen další ubohou domněnkou. Očekávání není tak úplně normální. Zahoďte proto všechna nesmyslná očekávání! Garantujeme vám, že se vám uleví, že vám bude ihned lépe na těle i na duši, bude z vás sálat klid, radost a spokojenost do všech světových stran!

Je očekávání špatné? Nároční lidé mají „očekávácí náturu“

Ač se může ze slov tohoto článku zdát, že očekávání je hrozivou chybou, nemusí tomu tak být bezvýhradně. Neustálá, neuvážená, přehnaná očekávání jsou často smrtelná pro pocit naplnění a štěstí – na tom se jistě shodneme. Na druhou stranu však očekávání nemusí být nutně úplně špatná, musíme však být schopni s nadhledem posoudit, od čeho si máme nárok něco slibovat a očekávat, a od čeho naopak ne. To je ten klíč. Když už očekáváš, nikdy neočekávej od toho, co nemáš ve své moci.

Používej očekávání ve svůj prospěch

Možná jste náročný člověk, proto očekávání je základní esencí vašeho života. I vám však doporučujeme podívat se dovnitř a přezkoumat toto své přesvědčení, neboť právě tyto nároky mohou vaší spokojenosti značně překážet a škodit. A v budoucnu dost možná sabotovat i vaši poslední radost ze života.

„Neúspěšní a nešťastní očekávají od všeho a všech. Krom sebe, samozřejmě. Nestůjte v jejich zástupu!“

Dovol druhým, aby tě ohromili!

Minimalizujte svá očekávání, a následně se s očekáváním naučte správně zacházet. Rázem budete žasnout nad radostí, která se zčistajasna začne ve vašem životě manifestovat! Očekávání od sebe však může sloužit jako mocná motivační vzpruha. Vyžeňte však z hlavy to každodenní očekávání krásného počasí, protože to říkala nějaká rosnička. Zapomeňte na přehnaná očekávání od svého partnera a přátel, neboť nikdo není dokonalý. Pokud jste lídrem, jistě víte, že pokud záměrně vysokými očekáváními neustále stresujete své podřízené, nepodávají kýžené výkony. Je dokázáno, že člověk v silném stresu vykazuje i o 30 bodů nižší IQ než v klidovém stavu. Zajímavé, viďte? Snižte očekávání a svět vás nepřestane překvapovat.

„Chováš-li nulová očekávání, nezklame tě nic na světě. Naučíš-li se s očekáváním moudře pracovat, dosáhneš nevídaného úspěchu a životního naplnění.“

Konec zklamání, kultivujeme radost ze života

A co jste od tohoto článku očekávali vy? Pokud hodně, vaše „tohle všechno už dávno vím, zbytečně jsem zabil pár minut svého času“ vás na mysli asi moc nepovznáší, viďte? Garantujeme vám, že bez očekávání a s notnou dávkou zvědavosti si můžete odnést i něco, co jste v očekávacích okulárech přehlédli… Doporučujeme je odložit a pročíst tyto řádky znovu. Život bez nesmyslných očekávání je totiž úplně jiná liga!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here